II BALONOWY CUD NAD WISŁĄ 04‑06.06.2021 WARSZAWA
W dniach 4-6 czerwca nad Warszawą znów zagoszczą kolorowe balony na ogrzane powietrze.
28.05.2021 17:48
Pierwszy w Polsce lot balonu załogowego odbył się 10 maja 1789. Z ogrodu Foksal w Warszawie, w obecności króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, wystartował aerostat pilotowany przez Francuza Jeana Pierre’a Blancharda, który wzniósł się na wysokość 2 km, a po 45 minutach wylądował w Białołęce. Francuz ponownie wzleciał podczas pobytu w Warszawie dnia 14 maja 1790 roku. W locie tym brał udział również podróżnik oraz pisarz znany z powieści Rękopis znaleziony w Saragossie Jan Potocki. Został on pierwszym w historii polskim aeronautą, który wzniósł się w powietrze. Lotów balonem w Warszawie dokonywał również polski pionier awiacji rumuńskiego pochodzenia Jordaki Kuparentko. W 1806 podczas lotu balonem sklejonym z afiszy cyrkowych uniknął śmierci wyskakując na spadochronie z palącego się aerostatu. Jest uznawany za pierwszego człowieka na świecie, który przeżył katastrofę lotniczą wykorzystując ten wynalazek.
Warszawa ma silne konotacje z balonami, jeszcze przed II Wojną Światową w stolicy rozwijały się początki tej dyscypliny. Piloci pionierzy zyskiwali umiejętności, wygrywali zawody, w tym Puchar Gordona Bennetta, by w efekcie tego zwycięstwa Puchar zagościł na przedwojennym lotnisku na Polach Mokotowskich. Powstał nawet balon o dumnej nazwie Warszawa.
Latanie balonem to czysta przyjemność, spokój i romantyzm. Sam balon jako statek powietrzny jest najlepiej przetestowany ze wszystkich maszyn latających. W końcu jest najstarszy i to on zapoczątkował przygodę człowieka z lataniem.
Balon działa zgodnie z podstawowym prawem fizyki, mówiącym że ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego. To znaczy, że zawsze “bańka” ciepłego powietrza w atmosferze będzie się wznosić. Regulując ilością ciepłego powietrza i różnicą temperatur między tą w balonie a zewnętrzną, łatwo można zmieniać wysokość. Dzięki nowoczesnej technologii i do perfekcji dopracowanym systemom zasilania i palnikom, reguklacja temperatury nawet w ogromnych balonach odbywa się z dokładnością do 0.5 stopnia. Daje to możliwość pełnej kontroli wysokości lotu.
Co innego jest z kierunkiem i prędkością lotu. Tutaj nadal pozostajemy zdani na głos natury, a nasza wiedza rozwija się w zakresie poznania meteorologii aby móc przewidzieć kierunki i prędkości wiejącego wiatru na różnych wysokościach.
Zarys harmonogramu wygląda następująco:
Piątek, 4.06.2021
17.00 - Oficjalne otwarcie Wydarzenia II Balonowy Cud nad Wisłą
Około 18.00- 21.00 – Loty balonów nad Warszawą (lokalizacje zależne od kierunku wiatru: Zamek Królewski, warszawskie plaże, okolice Polskiego Komitetu Olimpijskiego). Bliżej terminu wydarzenia podamy więcej informacji.
po 21.00 – Nocna Parada Baloniarzy ulicami Warszawy: PKP Stadion (Al. Zieleniecka), Aleje Jerozolimskie, Pl. Zawiszy, Żwirki i Wigury.
Sobota, 5.06.20211
Około 5.00-8.00 - Loty nad Warszawą (lokalizacje zależne od kierunku wiatru: Zamek Królewski, warszawskie plaże, okolice Polskiego Komitetu Olimpijskiego). Bliżej terminu wydarzenia podamy więcej informacji.
Około 18.00 - 21.00 Loty nad Warszawą (lokalizacje zależne od kierunku wiatru: Zamek Królewski, warszawskie plaże, okolice Polskiego Komitetu Olimpijskiego). Bliżej terminu wydarzenia podamy więcej informacji.
Około 18.00 – 21.00 Streaming z lotu zapewniony przez naszych partnerów Puls, Polsat, firma Janex będzie odbywał się za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz na ekranie LED w Strefie Kibica Balonowego Cudu nad Wisłą na terenie łąki obok Polskiego Komitetu Olimpijskiego ul. Wybrzeże Gdyńskie 4 (Żoliborz).
Niedziela, 6.06.2021
Dzień awaryjny w razie odwołania lotów z piątku lub soboty, wg. indywidualnych uzgodnień lot poranny ok. 5-8
Wydarzenie odbywać się będzie zgodnie z obostrzeniami covidowymi, więc bardzo prosimy o zachowanie dystansu społecznego.
Aktualne informacje będą podawane na wydarzeniu https://fb.me/e/1qMchmxRQ