Trwa ładowanie...

Elektrociepłownie na Żeraniu. Spadną emisje szkodliwych pyłów

Rozpoczyna się walka ze smogiem?

Elektrociepłownie na Żeraniu. Spadną emisje szkodliwych pyłów
dy7dmzb
dy7dmzb

W warszawskiej elektrociepłowni na Żeraniu, należącej do PGNiG Termika, po uruchomieniu nowego kotła parowo-gazowego, emisje szkodliwych pyłów spadną o ponad 60 proc. W efekcie wzrośnie też bezpieczeństwo energetyczne stołecznej aglomeracji.

Blok gazowy ma zostać oddany do użytku w 2020 roku, będzie miał moc 497 MWe, a rocznie będzie zużywał ok. 600 mln m sześc. gazu.

Paliwo do nowego bloku będzie dostarczane z Tłoczni Gazu w Rembelszczyźnie wzdłuż Kanału Żerańskiego. Budowa nowej, liczącej 10,5 km magistrali ma się rozpocząć na początku 2018 r. Za budowę gazociągu odpowiedzialny jest operator polskiego systemu przesyłu gazu Gaz-System.

Jak wyjaśnia w rozmowie z PAP rzecznik operatora Tomasz Pietrasieński, inwestycja będzie polegać na ułożeniu stalowego rurociągu o średnicy 500 mm na głębokości minimum 1,7 m, a następnie renowacji miejsca budowy, w tym odtworzeniu elementów małej architektury i nasadzeniu drzew. Przeszkody uniemożliwiające bezkolizyjne ułożenie gazociągu w wykopie, np. mosty, wiadukty i tory kolejowe, nadbrzeże portu, infrastruktura ciepłownicza, będą pokonywane z wykorzystaniem metod bezwykopowych, np. specjalnych przewiertów.

W czasie prac budowlanych trzeba będzie wyciąć rosnące na trasie przebiegu gazociągu drzewa, ale spółka zapewnia, że posadzi w ich miejsce nowe.

dy7dmzb

"Gazociąg jest zlokalizowany pod ziemią i nie ma przeszkód do zagospodarowania przestrzeni nad gazociągiem u2013 oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących w tym zakresie przepisów technicznych" - podkreśla Pietrasieński.

Gazociąg objęty jest reżimem tzw. specustawy przesyłowej. W przypadku budowy kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa linii przesyłowych czy gazociągów, istnieje możliwość wywłaszczenia właścicieli gruntów za odpowiednim odszkodowaniem.

Operator prowadzi konsultacje z mieszkańcami gmin, przez które przebiega trasa gazociągu (dzielnicy Białołęka ok. 9 km i oraz gminy Nieporęt - ok. 1 km) ws. zagospodarowania terenu po zakończeniu prac.

Organizator konsultacji, firma Utila poinformowała, że ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Do 24 października mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły.

dy7dmzb

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów - oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacjach. Po jej zakończeniu powstanie koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.

Źródło: (PAP)

Oprac. Karolina Pietrzak

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Rękawice bokserskie Feliksa Stamma, medal z Tokio, worek treningowy. W Hali Gwardii otwarto Muzeum Boksu

dy7dmzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy7dmzb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj