Darmowe badania laryngologiczne w weekend!
Badania oraz konsultacje ze specjalistami potrwają od piątku do niedzieli w centrum handlowym Arkadia
Portal www.wawalove.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Badanie termowizyjne wykonywane w gabinecie Zdrowych Zatok jest bezbolesne oraz nieinwazyjne (przebiega bezdotykowo) i polega na ocenie różnic temperatur pomiędzy tkanką zdrową a zmienioną chorobowo, dzięki czemu może być wykorzystywana w przesiewowej diagnostyce zapaleń zatok przynosowych. Dodatkowym elementem diagnostycznym jest badanie z wykorzystaniem pisakowego testu węchu. Badanie odbywa się na zasadzie identyfikacji różnych substancji zapachowych i dzięki temu może być wykorzystywane w diagnostyce i ocenie terapii ostrego i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych.
– Dolegliwości chorób zatok każdego roku dotykają bardzo wiele osób. Dostrzegamy, więc ogromne społeczne zapotrzebowanie na tego typu inicjatywy, co dodatkowo potwierdza dotychczasowe zainteresowanie kampanią – do tej pory, w ramach wszystkich edycji akcji, zostało przebadanych ponad 80 000 Polaków. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy do skorzystania z bezpłatnych badań laryngologicznych. Podczas najbliższego weekendu wszyscy chętni będą mogli sprawdzić stan swoich zatok przynosowych i skonsultować się z wysokiej klasy specjalistami, aby w razie potrzeby podjąć leczenie– mówi Agnieszka Michalska, Kierownik ds. Public Relations w USP Zdrowie.
*Jak przygotować się do badania? *Aby wyniki były dokładne, przed badaniem w ramach Gabinetu „Zdrowych Zatok” należy: zdjąć ubranie wierzchnie, a także czapkę i szalik i zaadaptować się do temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym ustawiono gabinet. Przed badaniem nie należy dotykać twarzy (ręce zazwyczaj są chłodniejsze i mogą ochłodzić skórę twarzy).
*Jak przebiega badanie? *Pacjent wypełnia ankiety informacyjne dla lekarza. W pierwszym etapie specjalista wykonuje (bezdotykowe, nieinwazyjne) zdjęcie termowizyjne. Zestaw do badania składa się z kamery termowizyjnej o wysokiej czułości, toru wizyjnego z kolorowym monitorem o wysokiej rozdzielczości, komputerowego układu sterującego oraz cyfrowej rejestracji i analizy obrazów oraz drukarki. Komputerowy system analizy obrazów pozwala na przedstawienie wyników badania w formie tekstowej lub graficznej. Badanie termowizyjne jest badaniem pomocniczym i nie zastąpi innych badań obrazowych, jednak z uwagi na szybkość wykonania i nieinwazyjny charakter może być wykorzystywane jako badanie przesiewowe.
Następnie, w ramach gabinetu „Zdrowych Zatok” pacjent jest kierowany na konsultacje z lekarzem specjalistą, który interpretuje zdjęcie i stawia diagnozę, a w razie potrzeby może zalecić dodatkową wizytę u lekarza laryngologa w jednej z warszawskich przychodni specjalistycznych, jeżeli uzna, że konieczne jest dalsze postępowanie diagnostyczne.
...............................................................................................
O AKCJI
Warszawa jest piątym i ostatnim miastem na tegorocznej trasie mobilnego gabinetu, która zostało wyłoniona w plebiscycie zorganizowanym na stronie www.zdrowezatoki.pl/xiedycja . W listopadzie bezpłatne badania były prowadzone w Gorzowie Wielkopolskim, w grudniu w Krakowie, a na początku 2013 roku w Kielcach oraz Katowicach – łącznie skorzystało z nich już ponad 2,5 tysiąca osób.
Kampania „Zdrowe Zatoki”, pod patronatem marki Ibuprom Zatoki, jest realizowana od 2003 roku. Celem akcji jest podniesienie świadomości Polaków nt. specyfiki zapalenia zatok przynosowych i metod jego rozpoznawania, zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania działań profilaktycznych oraz stosowania właściwej diagnostyki i leczenia. Ta wiedza pozwala uniknąć groźnych powikłań. Jest to jedyna kampania, która tak wnikliwie porusza zagadnienia związane z problemami bólów i zapalenia zatok.
Nad merytorycznym przebiegiem kampanii czuwa Rada Programowa, którą tworzą prof. dr hab. med. Dariusz Jurkiewicz,Kierownik Kliniki Otolaryngologicznej WIM CSK MON w Warszawie, dr n. med. Piotr Rapiejko specjalista otolaryngolog. Konsultacje w zakresie badań termowizyjnych prowadziła prof. dr. hab. med. Anna Jung, prezydent Europejskiego Towarzystwa Termologicznego oraz prezes Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Termograficznej w Medycynie.