RegionalneWarszawa"Cool Globes Warsaw" - pomyśl ciepło o schłodzeniu planety

"Cool Globes Warsaw" - pomyśl ciepło o schłodzeniu planety

Od maja do sierpnia 2016 r. można je oglądać w Warszawie, która jest pierwszą stolicą europejską, która prezentuje swój glob na wystawie.

"Cool Globes Warsaw" - pomyśl ciepło o schłodzeniu planety
Karol Lewandowski

08.05.2016 09:57

Na bulwarach wiślanych można już oglądać wystawę "Cool Globes Warsaw", czyli kilkanaście rzeźb plenerowych, które promują ideę ochrony klimatu. Do amerykańskich globów dołączył warszawski pod nazwą „Posadź drzewo”, który odsłoniła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Inicjatywa "Cool Globes" narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2005 r. Rok później wokół pomysłu zawiązała się organizacja pozarządowa. Założycielka Fundacji "Cool Globes" jest Wendy Abrams, która tak mówi o pomyśle: - W jaki sposób można by przyciągnąć uwagę opinii publicznej do kwestii tak złożonej, jaką jest globalne ocieplenie. (…) Pomysł był bardzo prosty: wystawić na chodniku rzeźby, które obrazowałyby poszczególne rozwiązania problemu globalnego ocieplenia, zmuszając ludzi do konfrontacji z tym wyzwaniem, ale bez straszenia konsekwencjami zaniechań”.

- Warszawa jest od samego początku aktywnym uczestnikiem ruchu walczącego z globalnym ociepleniem – powiedziała na otwarciu wystawy Hanna Gronkiewicz-Waltz - W roku 2008 powołaliśmy Zespołu ds. ochrony klimatu. W roku kolejnym Warszawa stała się członkiem międzynarodowej inicjatywy Porozumienie między Burmistrzami (Covenant of Mayors), a realizując unijny pakiet energetyczno-klimatyczny w 2011 roku Warszawa wyznaczyła sobie ambitne cele związane z redukcją emisji dwutlenku węgla.

- W czerwcu 2011 roku na wystawie TRAIN OF IDEAS zainicjowaną przez Hamburg - Europejską Zieloną Stolicę 2011, zaprezentowaliśmy ekologiczne projekty miejskie. - Oczyszczalnie Ścieków „Czajka”, oraz "Rozwój i usprawnienie systemu transportu z komunikacją niskoemisyjną, szynową i rowerem miejskim". W roku 2013 gościliśmy w Warszawie uczestników 19. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP19- podkreśliła prezydent.

Światowa wystawa

Po raz pierwszy rzeźby plenerowe "Cool Globes" zostały zaprezentowane w Chicago w 2007 roku. Wystawa złożona z 120 globów, dedykowanych tematyce związanej ze zmianami klimatu i ochroną środowiska, była wielkim sukcesem. Każdy z prezentowanych globów niósł ze sobą misję, namawiał do działań na rzecz środowiska, podnosił ekologiczną świadomość.

Mobilna ekspozycja

Wkrótce "Cool Globes" rozpoczęły podróż po Stanach Zjednoczonych odwiedzając szereg miast. Zawsze były prezentowane w bardzo prestiżowych miejscach. Na przykład w Chicago stały nad brzegiem jeziora Michigan. W Waszyngtonie w Ogrodzie Botanicznym, w San Francisco nad zatoką z widokiem na most Golden Gate, w Los Angeles w Exposition Park, w Nowym Jorku w Battery Park City. Wystawę w Stanach Zjednoczonych odwiedzały osobistości m.in. prezydent Barak Obama, b. prezydent Bill Clinton, gubernator Arnold Schwarzeneger. W kolejnych latach globy były prezentowane w Europie m.in. w Amsterdamie, Genewie, Kopenhadze, Marsylii.

Od maja do sierpnia 2016 r. można je oglądać w Warszawie, która jest pierwszą stolicą europejską, która prezentuje swój glob na wystawie.

Warszawski glob

W Warszawie miejsce prezentacji jest także bardzo prestiżowe i dostępne dla odwiedzających - na bulwarach wiślanych (na wysokości parku Fontann) z widokiem na naturalny prawy brzeg rzeki, objęty programem Natura 2000. Warszawski glob (drugi po francuskim powstały poza Stanami Zjednoczonymi) został stworzony przez Marka Sułka i nosi nazwę: „Posadź drzewo” (przesłanie: miasto stołeczne wciąż inwestuje w zieleń, która stanowi harmonijne dopełnienie architektury oraz kształtuje estetykę otoczenia. Przy warszawskich ulicach sadzone są nowe drzewa, krzewy i kwiaty). Inicjatorką warszawskiej wystawy jest Janice Rzycki, Amerykanka od 13 lat mieszkająca w Polsce, miłośniczka sztuki zaangażowana w działalność społeczną i ochronę środowiska. Organizatorem wystawy na bulwarach wiślanych jest Communication Unlimited.

- Warszawiacy coraz poważniej traktują sprawy ekologii oraz poprawy warunków i jakości życia w mieście – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Są bardzo aktywni w ramach budżetu partycypacyjnego zgłaszając liczne projekty, których realizacja służy ogółowi mieszkańców. Masowy ich udział w wielu miejskich wydarzeniach informacyjno-edukacyjnych, świadczy, że warszawiacy chcą poszerzać swoją wiedzę z zakresu ochrony klimatu i środowiska.

Zagrożenia dla klimatu

Ideą wystawy „Cool Globes Warsaw” jest zwrócenie uwagi na zagrożenia dla klimatu na Ziemi. Jest zachętą do ochrony środowiska w małej i dużej skali – przez pojedynczego człowieka, ale także przez miasta czy państwa. Warszawa często nazywana zielonym miastem ochronę środowiska traktuje bardzo poważnie. Stolica bazuje na solidnym fundamencie – 40% jej powierzchni to tereny zielone: lasy, parki, zieleń przyuliczna. Pielęgnuje ją i rozwija sadząc średnio 25 tys. drzew rocznie. Inwestuje w rozwiązania, które razem składają się na troskę o zieleń, czystsze powietrze i wodę, mniejsze zużycie energii.

Miasto Stołeczne Warszawa jest współorganizatorem otwarcia wystawy, którą patronatem honorowym objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Obraz
Obraz
Obraz
wystawaklimatekspozycja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)