Trwa ładowanie...

Adam Struzik: Pomysł podziału Mazowsza jest motywowany politycznie

Pomysł podziału woj. mazowieckiego jest nieracjonalny i szkodliwy - ocenił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik (PSL). Dodał, że jest to manipulowanie granicami regionów z powodów politycznych. Jak zapowiedział, "będziemy bronili integralności woj. mazowieckiego".

Adam Struzik: Pomysł podziału Mazowsza jest motywowany politycznieŹródło: PAP
d2ht40w
d2ht40w

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w czwartek, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu – podał Polsat News.

Jak mówił Adam Struzik podczas briefingu w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim, pomysł taki "prowadzi do rozbioru najlepiej rozwijającego się regionu w tej części Europy w ostatnim czasie". Jego zdaniem, "nie ma żadnych przesłanek, ani ekonomicznych, ani merytorycznych, ani społecznych, by dokonywać rozbioru woj. mazowieckiego. My się temu bardzo zdecydowanie przeciwstawiamy".

Struzik zaznaczył, że chce "jednoznacznie powiedzieć, że to może być właśnie klasyczny przykład naruszania praworządności i manipulowania granicami regionów z powodów politycznych".

Zdaniem marszałka u podstaw takiego działania może leżeć "nadzieja na jakieś zmiany polityczne, przechwycenie jednego lub dwóch tych regionów po ich podziale". - Ta rachuba jest główną przyczyna takich propozycji - ocenił.

d2ht40w

- Jak sobie wyobrażają rządzący funkcjonowanie takiego województwa? Ze stolicą gdzie? W Radomiu? Na przykład z Myszyńca do Radomia jest ponad 250 kilometrów. Jak ma to funkcjonować? To jest jakaś aberracja koncepcyjna - mówił Struzik. Jak dodał, podział dotychczasowego województwa, to także "mnożenie administracji - dwa sejmiki, dwa urzędy marszałkowskie, dwóch wojewodów".

Źródło: Polsat News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2ht40w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ht40w
Więcej tematów