RegionalneWarszawa6 osób z zarzutami za protest pod Sejmem

6 osób z zarzutami za protest pod Sejmem

Jak informuje Prokuratura, śledztwo wciąż trwa.

6 osób z zarzutami za protest pod Sejmem

30.01.2017 16:40

Już 6 osób usłyszało zarzuty w związku z grudniowym protestem przed Sejmem. Prokuratura zarzuca im m.in. znieważenie innej osoby i naruszenie nietykalności.

Jak informuje Michał Dziekański, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, wśród zarzutów, które usłyszało 6 osób jest też utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej. Dotyczy to głównie zachowań wobec dziennikarzy relacjonujących zdarzenia pod Sejmem .

Dziekański dodał, że jeśli inne osoby związane z grudniowymi wydarzeniami zgłoszą się do prokuratury, to zostaną z nimi przeprowadzone czynności prokuratorskie.

Publikowano wizerunki

W ubiegłym tygodniu do warszawskiej prokuratury wezwano uczestników protestu, których wizerunki wcześniej opublikowała stołeczna policja. Obu przedstawiono zarzuty - znieważenia dziennikarza oraz znieważenia innej osoby. 18 stycznia zarzut znieważenia operatora telewizji usłyszał inny uczestnik manifestacji.

Art. 216 Kodeksu karnego stanowi: "Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności". Jeśli znieważenie następuje za pomocą środków masowego komunikowania, dana osoba podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 44 Prawa prasowego przewiduje za utrudnianie lub tłumienie krytyki prasowej karę grzywny albo ograniczenia wolności. Art. 217 stanowi: "Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Blokowali wyjazd

Śledztwo prowadzone przez warszawską Prokuraturę Okręgową dotyczy m.in. blokowania wyjazdu posłów i przedstawicieli rządu przez manifestujących przed budynkiem sejmu . W jego ramach analizowane mają być też inne wątki - m.in. informacje o poturbowaniu posłanek opozycji przez Straż Marszałkowską.

Warszawska Prokuratura Okręgowa prowadzi też śledztwo w sprawie organizacji i przebiegu posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej 16 grudnia. Zawiadomienia w tej sprawie złożyły m.in. PO i Nowoczesna. Postępowanie to dotyczy "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz działania na szkodę interesu publicznego przez funkcjonariuszy publicznych", czyli artykułu 231 Kodeksu karnego. Grozi za to do trzech lat więzienia.

Źródło: PAP/Wawalove.pl

Obraz
warszawakodopozycja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)