RegionalneWarszawa100 lat szpitala na Karowej!

100 lat szpitala na Karowej!

Poznaj niezwykłą historię tej placówki

100 lat szpitala na Karowej!

W połowie grudnia 1912 roku na placu miejskim nad Wisłą otwarto specjalny Zakład Położniczy, wybudowany na podstawie decyzji Magistratu Miasta. W pierwszych latach funkcjonowania nosił imię Cesarzowej Aleksandry Fiodorowny, a jego wybudowanie uczciło fakt narodzin następcy tronu, księcia Aleksieja. W okresie międzywojennym nadano mu imię Anny księżnej Mazowieckiej - założycielki jednego z pierwszych szpitali w obrębie murów Warszawy. Zakład ten był jednym z najnowocześniejszych w Europie nie tylko pod względem rozwiązań technicznych, ale też systemowi opieki nad pacjentkami, gdzie działalność leczniczą łączono z funkcją edukacyjną. Od samego początku działała tu też Warszawska Szkoła Położnych - szpital do dzisiaj jest jedną z jednostek kształcenia położnych i pielęgniarek.

Po II wojnie światowej szpital wrócił do swojej funkcji: powstała tu II Klinika Położnictwa i Chorób Kobiecych, której legendarnym kierownikiem był prof. Ireneusz Roszkowski, prekursor nowoczesnego położnictwa w Polsce. W tym czasie w Klinice powstał jeden z pierwszych w Polsce oddziałów patologii ciąży, po raz pierwszy stosowano nowe, a obecnie powszechne metody diagnostyczne, np. ultrasonografię położniczo-ginekologiczną, rozwijały się eksperymentalne laboratoria i pracownie.

Po latach zamknięcia Szpital przy ul. Karowej wrócił do swoich funkcji. Obecnie jest to jeden z najbardziej wysokospecjalistycznych szpitali w regionie, zapewniający kompleksową opiekę nad kobietami w każdym okresie życia oraz ich nowonarodzonymi dziećmi. Szczególną troską otacza się tu noworodki noworodki przedwcześnie urodzone.

- Jubileusz jest dla Szpitala przy ul. Karowej wielkimi wydarzeniem. Jest to okazja do przypomnienia niezwykłej historii miejsca, w którym urodziło się kilka pokoleń warszawiaków, które dzięki wytrwałej pracy pracowników szpitala na stałe wpisało się w krajobraz Stolicy, stanowi o ciągłości najlepszych tradycji polskiej medycyny - pisze na stronie szpitala p*rof. dr hab. med. Roman Smolarczyk, dyrektor Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.*

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)