Wanda Rutkiewicz - 10 lat od śmierci himalaistki
Wanda Rutkiewicz (PAP)
Przed dziesięcioma laty, 25 maja 1992 roku, agencje poinformowały o zaginięciu w Himalajach Wandy Rutkiewicz, najsłynniejszej polskiej himalaistki.
Zaginęła podczas wyprawy na Kangczendzongę, jedną z najwyższych gór na świecie, liczącą 8598 metrów. Jednym z celów wyprawy było zdobycie tego szczytu po raz pierwszy przez kobietę. Rutkiewicz próbowała dokonać tego rok wcześniej, lecz samotny atak nie powiódł się.
Wanda Rutkiewicz miała na koncie wiele spektakularnych sukcesów. Mimo, że nie udało jej się zdobyć wszystkich 14 ośmiotysięczników, udało jej się wejść na najwyższe góry świata: Mount Everest, Lhotse, Annapurnę czy K2 i była jedną z nielicznych kobiet, które zdobyły przynajmniej osiem szczytów liczących powyżej 8 tysięcy metrów.
16 października 1978 roku, jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie, zdobyła szczyt Mount Everest. Tego samego dnia Karola Wojtyłę wybrano na papieża. Rok później, w czasie spotkania z Wandą Rutkiewicz Jan Paweł II powiedział: Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko. Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku w Płungianach na Litwie. Młodość spędziła we Wrocławiu, gdzie studiowała elektronikę na miejscowej politechnice. Po pierwszych próbach alpinistycznych na skałkach w okolicy Jeleniej Góry, a następnie na tatrzańskich szczytach, zaczęła jeździć w Alpy. W 1967 roku zdobyła ścianę Augille du Grepon, a sześć lat później dokonała drugiego kobiecego wejścia na Eiger oraz pierwszej zimowej wspinaczki północnym filarem Matterhornu. Wanda Rutkiewicz wspinała się w górach Norwegii, zdobyła też najwyższe szczyty w górach Pamiru, Hindukuszu oraz Karakorum.
Swoje wspomnienia z wypraw publikowała na łamach polskich i zagranicznych czasopism specjalistycznych. Jest autorką i współautorką kilku książek, między innymi: "Zdobycie Gasherbrumów", "Na jednej linie", "Karawana do marzeń", czy "Wszystko o Wandzie Rutkiewicz". (ej)