Trwa ładowanie...
drktkjf

Wanda Nowicka ogłasza: będę kandydować na urząd prezydenta

Wicemarszałek sejmu Wanda Nowicka będzie kandydować na urząd prezydenta. Na
sobotniej konwencji programowej poparła ją Unia Pracy. Według przedstawicieli tej partii, to
najpoważniejsza kandydatura na lewicy. Nowicka ma nadzieję na wsparcie środowisk kobiecych.

Share
drktkjf

Według Nowickiej dzisiejsza diagnoza lewej strony politycznej jest bardzo krytyczna. - To niekontrolowany wyciek grup i grupek, podzielonych, rozczłonkowanych, skłóconych ze sobą nierzadko, dla których jedyna skuteczna droga wyjścia z impasu zdaje się pozostawać poza zasięgiem. A tą drogą jest jedność i współpraca - mówiła Nowicka, która przybyła konwencję programową UP.

Przekonywała, że "nie ma wrogów na lewicy" i zamierza ją jednoczyć. - Musimy rozpocząć budowę nowego projektu lewicowego ponad podziałami jeszcze raz. Projektu, który będzie łączył, a nie dzielił - zaznaczyła Nowicka.

drktkjf

- Są różni kandydaci i kandydatki po stronie lewicowej, tym niemniej liczę na to, że nasze dążenie do tego, bym ja została prezydentem Polski nie spowoduje żadnej bratobójczej walki - powiedziała wicemarszałek sejmu.

Pytana, czy poinformowała o swojej decyzji lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota, który też kandyduje na urząd prezydenta, powiedziała, że tak i że nie był tym zachwycony. - Ale też zrozumiał, w każdym razie mam nadzieję, że zrozumiał, że każdy ma prawo podążać taką drogą polityczną, jaką uważa za słuszną - mówiła Nowicka. Jej zdaniem urząd prezydenta nie jest teraz miejscem dla Palikota.

"Decyzja Wandy Nowickiej oznacza, iż nasze drogi się rozchodzą" - napisał w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej lider Twojego Ruchu. "Życzę jej powodzenia. Twój Ruch wraca do korzeni z 2011 roku - do partii liberalnej o lewicowej wrażliwości. Polska potrzebuje innej polityki gospodarczej, przyjaznego i świeckiego państwa. Nie spocznę, póki nie wygramy" - dodał. Jak zaznaczył, ma satysfakcję, że wprowadził do polskiej polityki tak wiele osobowości.

Politolog prof. Kazimierz Kik powiedział, że decyzja ws. Nowickiej odzwierciedla pogłębiające się rozbicie na lewicy i jest reakcją Unii Pracy na sposób zgłoszenia kandydatury Magdaleny Ogórek przez lidera SLD, bez konsultacji z UP.

drktkjf

- Unia Pracy zdaje sobie sprawę, że Wanda Nowicka nie będzie wybrana na prezydenta. Widzimy tu typowy dla całej lewicy instrumentalny charakter kandydatury, w którym chodzi o zaświadczenie o swoim istnieniu i podbiciu ceny politycznej przed wyborami parlamentarnymi. Jeżeli Unia Pracy nie wystąpiłaby z własnym kandydatem, to byłaby pominięta w grze przy układaniu list wyborczych przed wyborami do parlamentu, bo nie utargowałaby żadnego kapitału wyborczego - zaznaczył prof. Kik.

- Ta mnogość kandydatów oznacza, że w tych wyborach prezydenckich nie ma kandydata lewicy. Są kandydaci poszczególnych środowisk lewicowych - podkreślił.

Politolog dr Marek Migalski ocenił, że Wanda Nowicka nie otrzyma więcej niż 1 proc. poparcia społecznego, jeśli w ogóle uda jej się zebrać 100 tys. podpisów. Według niego z takim wynikiem "ani nie namiesza, ani nie wygra z innymi kandydatami lewicy".

- W świadomości społecznej Wanda Nowicka jest od Janusza Palikota, a to oznacza, że wyborcy o tym samym profilu ideowym dostaną dwójkę ludzi, na których mogliby zagłosować. Ponieważ Palikot jest bardziej wyrazisty i potrafi bardziej skupiać na sobie uwagę, to ten pojedynek z Wandą Nowicką wygra. Ale może dostać mniej o pół procent głosów niż oczekiwał. To samo dotyczy Magdaleny Ogórek, która - jeśli Nowickiej udałoby się uzbierać 100 tys. podpisów - nie będzie już jedyna kobietą. To odbiera jej pewien atut i drugie pół procent głosów Nowickiej może być właśnie odebranych jej - powiedział Migalski.

drktkjf

Według niego Nowicka wystawia się w wyścigu po to, by zająć dobre miejsce startowe do rozmowy o zjednoczonej lewicy, która mogłaby - ale nie musi - pójść do wyborów parlamentarnych. - Ona gra na siebie i tak traktowałby jej decyzję o starcie. Nie jako o wyrazie jej przekonania, że może godnie powalczyć, tylko że chce być jedną z tych twarzy lewicy, które będą decydować o przyszłości zjednoczonej lewicy mniej więcej za pół roku - powiedział.

Wanda Nowicka to jedna z najbardziej znanych polskich działaczek społecznych, feministek.

Z wykształcenia jest filologiem klasycznym. Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim, później pracowała jako nauczycielka łaciny i angielskiego w liceach ogólnokształcących w Warszawie.

W 1990 roku była współzałożycielką Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum; w 1992 znalazła się wśród założycieli Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, została także przewodniczącą tej organizacji. W latach 1995-2002 udzielała się jako ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (w ramach programu dotyczącego ludzkiej rozrodczości). Zaangażowała się także w działalność Kongresu Kobiet, została członkinią rady programowej stowarzyszenia zorganizowanego na bazie tego ruchu.

drktkjf

W latach 1980-1981 należała do NSZZ "Solidarność". To jej pierwsza kadencja w sejmie. Mandat zdobyła startując w Warszawie z drugiego miejsca listy Ruchu Palikota.

8 listopada 2011 roku została wybrana na wicemarszałka sejmu. W lutym 2013 roku wykluczono ją z klubu RP. Miało to związek z nagrodami rocznymi, jakie przyznało sobie Prezydium Sejmu (Nowicka otrzymała ok. 40 tys. zł brutto). Mimo iż klub RP wycofał rekomendację dla Nowickiej jako wicemarszałka sejmu, zachowała swe stanowisko. Jesienią 2013 roku posłanka wznowiła współpracę z Januszem Palikotem.

W wyborach prezydenckich chcą wystartować m.in. obecny prezydent Bronisław Komorowski, Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Korwin-Mikke (KORWiN), Janusz Palikot (TR), Anna Grodzka (Partia Zielonych i lewica społeczna), Marian Kowalski (Ruch Narodowy)
, Jacek Wilk (KNP)
, Waldemar Deska (Partia Libertariańska) oraz muzyk Paweł Kukiz.

drktkjf

Podziel się opinią

Share
drktkjf
drktkjf
Więcej tematów