Trwa ładowanie...
ddr2v0e

Walka z pedofilią w Kościele trwa. Papież wyrzuca kolejnych biskupów

Dwóch biskupów oskarżonych o pedofilię zostało wyrzuconych przez papieża Franciszka ze stanu kapłańskiego. Obaj pochodzą z Chile. W tamtejszym Kościele wybuchł gigantyczny skandal związany z nadużyciami seksualnymi księży.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego dwóch chilijskich biskupów
Franciszek wydalił ze stanu kapłańskiego dwóch chilijskich biskupów (PAP/EPA)
ddr2v0e

Decyzja papieża została przekazana przez watykańskie biuro prasowe. Ze stanu duchownego wydaleni zostali, oskarżeni o wykorzystywanie seksualne nieletnich, emerytowany arcybiskup miasta La Serena Francisco Jose Cox Huneeus i emerytowany biskup z Iquique Marco Antonio Ordenes Fernandez.

"Decyzja została podjęta przez papieża 11 października 2018 roku i nie podlega apelacji" - głosi komunikat Stolicy Apostolskiej. Jego ogłoszenie zbiegło się z audiencją Franciszka udzieloną prezydentowi Chile Sebastiana Pinery.

Czystka w chilijskim episkopacie

ddr2v0e

W maju papież chciał, by cały episkopat Chile zrezygnował. To pokłosie pedofilskiego skandalu, ujawnionego w ostatnich miesiącach. Na ręce Franciszka dymisję złożyło siedmiu tamtejszych ordynariuszy. Francisco Jose Cox Huneeus i Marco Antonio Ordenes Fernandez to pierwsi z 34 biskupów Chile, którzy zostali usunięci ze stanu kapłańskiego.

Skandal w chilijskim Kościele

Skandal wyszedł na jaw wraz z oskarżeniami przeciw księdzu Fernando Karadimie. To od niego rozpoczęło się radykalne rozliczanie pedofilii wśród duchownych w Chile. - Powoli odchodzą biskupi przestępcy i rodzi się nowy Kościół, miejmy nadzieję, że złożony ze wspaniałych świeckich i dobrych pasterzy - skomentował kolejne dymisje Juan Carlos Cruz, dziś dziennikarz, a kiedyś seminarzysta, który padł ofiarą gwałtów.

ddr2v0e

Zobacz także: ONR nie odpuścił. Próbował zatrzymać Paradę Równości

Zwolnionych biskupów mogą czekać kanoniczne sankcje kościelne, a nawet konsekwencje karne. Przeciw wielu z nich chilijska prokuratura prowadzi dochodzenia. Padają oskarżenia o przestępstwa seksualne, a także o ich ukrywanie i tuszowanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ddr2v0e

Podziel się opinią

Share
ddr2v0e
ddr2v0e
Więcej tematów