Trwa ładowanie...

Nerwowy Czarnek na konferencji. Zaczął wszystko wyciągać

- Nie ma 230 tys. wakatów w oświacie - powiedział Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki pojawił się na konferencji prasowej, podczas której mówił o sytuacji w polskich szkołach.

Spięcie na konferencji Czarnka. Minister się oburzyłSpięcie na konferencji Czarnka. Minister się oburzyłŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d3hcy9k
d3hcy9k

- W Polsce jest 700 tys. nauczycieli. Gdyby było prawdą to, co powiedział Donald Tusk, że będzie 1/3 wakatów, to powinno być ok. 230 tys. wakatów 1 września. Jeżeli mówi to Donald Tusk, przywódca całej opozycji, strasząc ludzi na spotkaniach wyborczych, a później pokazujecie to w swoich mediach, to celowo wprowadzacie państwo ogromne zamieszanie - mówił Przemysław Czarnek.

Zdaniem ministra edukacji i nauki wiadomości te "wywołują niepokój u rodziców".

Podczas konferencji Czarnek poruszył też temat podwyżek dla nauczycieli i zarzutów Sławomira Broniarza ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. - Przykre jest, że pan Sławomir Broniarz nigdy nie uczestniczył w żadnym spotkaniu, które organizowaliśmy ze związkami zawodowymi i samorządowcami. Zawsze wysyłał swoich przedstawicieli, nie miał czasu na przyjście do ministerstwa - mówił. - Wiemy, czym się zajmował, bo o tym pisała Wirtualna Polska: kupnem i handlem whisky.

d3hcy9k

Czarnek powiedział, że przedstawia "suche i prawdziwe fakty" dotyczące sytuacji w szkołach.

- Od 1 września 2022 r. średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 4432,15 zł i to jest wzrost wynagrodzenia o 20 proc. (...) o 738,69 zł. Takie są fakty - powiedział.

Dodał, że jest to możliwe dzięki ustawie, która została przyjęta na ostatnim posiedzeniu Sejmu po odrzuceniu poprawek Senatu.

- W ślad za wynagrodzeniem idzie również uproszczenie awansu zawodowego, który był zbyt skomplikowany - powiedział. Czarnek dodał, że nastąpi też skrócenie dojścia do stopnia nauczyciela mianowanego o dwa lata.

d3hcy9k

Czarnek zapowiedział, że nastąpi też wzrost średniego wynagrodzenia nauczyciela kontraktowego o 8 proc., czyli o 332,41 zł.

- Średnie wynagrodzenie nauczyciela mianowanego będzie wynosiło 5318,58 zł, a nauczyciela dyplomowanego średnie wynagrodzenie od 1 września 2022 r. - to 6795,97 zł - wyliczał.

Szef MEiN przedstawił też wzrost średniego wynagrodzenia w latach 2017-2022. "U nauczyciela stażysty będzie to łącznie 1715 zł, kontraktowego - 1415 zł, mianowanego - 1405 zł i dyplomowanego - o 1796 zł.

Problemy polskich szkół

Według ZNP obecnie brakuje 20 tys. nauczycieli. Co więcej, związkowcy są gotowi do rozpoczęcia po 31 sierpnia procedury sporu zbiorowego. "Spór zbiorowy zakłada różne rozwiązania, nie zawsze kończy się strajkiem, ale strajk to jedno z rozwiązań" - wskazuje ZNP.

d3hcy9k

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Rząd idzie na zwarcie z UE. "Wsparcie z KPO to 80 tys. zł na rodzinę. Potrzebujemy tych pieniędzy"

Związek uważa, że minister Czarnek bagatelizuje fakt, że nauczyciele masowo odchodzą ze szkół.

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3hcy9k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hcy9k
Więcej tematów