Historia i Teraźniejszość. Podręcznik do nowego przedmiotu budzi emocje
Historia i Teraźniejszość to nowy przedmiot, który od września zawita do polskich szkół. Będzie on obowiązkowy dla wszystkich uczniów, którzy nie będą zadawać matury z WOS-u. Wydany niedawno przez Wydawnictwo Biały Kruk podręcznik do przedmiotu, stał się elementem dyskusji, ze względu na zawarte w nim treści.
Nowy przedmiot ma zastąpić lekcje Wiedzy o Społeczeństwie, w podstawowym zakresie w liceach ogólnokształcących, technikach oraz branżowej szkole I stopnia. Historia i Teraźniejszość będzie przedmiotem wprowadzanym sukcesywnie, począwszy od klas pierwszych. Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej "Uczniowie, którzy rozpoczęli kształcenie w szkołach ponadpodstawowych przed rokiem szkolnym 2022/2023, nie będą objęci tą zmianą (będą uczyć się zgodnie z dotychczasową podstawą programową wiedzy o społeczeństwie)".
Historia i teraźniejszość podręcznik pełen kontrowersji
Podręcznik Wydawnictwa Biały Kruk jest dotychczas jedynym, zaakceptowanym przez MEN. Jego autorem jest prof. Wojciech Roszkowski - ekonomista, historyk, nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych oraz były europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Podręcznik HiT został dopuszczony do użytku już 1 lipca, wywołując komentarze nauczycieli, rodziców oraz uczniów, którzy zarzucają autorowi ideologizację znajdujących się w książce treści, a także silne nacechowanie prawicowymi poglądami.
"Tego uczniowie będą się uczyć na PiS'owskim przedmiocie jakim jest "Historia i Teraźniejszość". Nie wiem tylko, czy nie pomylono epoki średniowiecznej z nowożytną".
"W nowym podręczniku do Historii i Teraźniejszości Wojciech Roszkowski nazywa braki podstawowych produktów w sklepach "upadlaniem społeczeństwa".
Podręcznik historia i teraźniejszość - Czarnek komentuje
O temat podręcznika zapytany został na antenie programu pierwszego Polskiego Radia we wtorek minister edukacji, Przemysław Czarnek. Odpowiadając na recenzję, opublikowaną przez Onet odpowiedział, że "we fragmentach, które są żywo omawiane w rozmaitych mediach lewicowych, żadnego takiego fragmentu nie znalazłem, który by potępiał ateizm czy feminizm […]. Prof. Roszkowski opisuje pewne zjawiska, które miały miejsce w drugiej połowie XX wieku i które mają różne efekty i różne skutki dla życia społeczeństwa. To jest jego również ocena poszczególnych wydarzeń i procesów, również społecznych, natomiast tu nie ma nic takiego, o czym pan przed momentem przeczytał".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Afera wokół podręcznika do HiT. "Blamaż i skandal"
Historia i Teraźniejszość - opinie ekspertów
Jak wskazuje strona Ministerstwa Edukacji Narodowej, wniosek o dopuszczenie do użytku szkolonego podręczników do przedmiotu Historia i Teraźniejszość złożyły dotychczas dwa wydawnictwa. Pierwszym z nich było Wydawnictwo Biały Kruk, którego pozycja została dopuszczona do użytku, drugim - Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne S.A. Podręcznik prof. Wojciecha Roszkowskiego pierwotnie nie uzyskał pozytywnej opinii językowej rzeczoznawcy, opinia merytoryczno-dydaktyczna, wystawiona na początku czerwca dopuszczała warunkowe dopuszczenie podręcznika Historia i Teraźniejszość do użytku. Późniejsze, widniejące w systemie opinie są pozytywne.
Podręcznik Historia i Teraźniejszość - kontrola w MEN
Przeprowadzona w lipcu 2022 roku kontrola posłanek Koalicji Obywatelskiej ukazała nieścisłości podczas dopuszczania podręcznika HiT do użytku "Ministerstwo Edukacji i Nauki na nielegalną promocję podręcznika do przedmiotu "historia i teraźniejszość" wydało z budżetu państwa ponad 110 milionów złotych. Minister nie ma prawa angażować się w promocję materiałów edukacyjnych".
Jak podają posłanki, Ministerstwo promowało oraz forsowało podręcznik autorstwa Roszkowskiego, pomimo początkowej, negatywnej opinii eksperta.