Wakacje 2023. Bezpieczeństwo w kurortach. MSZ ostrzega. Oto lista
Lato jest w Polsce okresem wyjazdów urlopowych. Osoby planujące wypoczynek, często decydują się na wakacje zagraniczne. Decydując się na wyjazd poza granice Polski, warto zapoznać się z rekomendacjami, dotyczącymi pobytu w danym kraju. Te przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Chorwacja, Grecja i Turcja to tylko niektóre z kierunków, do których Polacy chętnie podróżują w trakcie urlopu. Warto pamiętać o zasadach obowiązujących w poszczególnych państwach. W których krajach należy zachować szczególną ostrożność? Do którego z kurortów można dostać się wyłącznie z wizą? Zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące popularnych kierunków wakacyjnych.
Wakacje 2023. Grecja. O tych zasadach warto pamiętać
Grecja kontynentalna oraz greckie wyspy, każdego roku cieszą się dużym zainteresowaniem w sezonie wakacyjnym. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, "w Grecji nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego, jednakże w związku z utrzymującym się zagrożeniem zamachami terrorystycznymi na świecie, należy zachować ostrożność w miejscach publicznych".
Resort zwraca również na problem kradzieży, które są jednym ze skutków kryzysu migracyjnego. "Trzeba zwiększyć czujność przed złodziejami, szczególnie w zatłoczonych miejscach turystycznych, w środkach transportu miejskiego oraz na plażach".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wodną taksówką z wyspy na wyspę. Tutaj szybko zapomnisz o samochodach
Grecja, jako kraj należący do Unii Europejskiej oraz Strefy Schengen, w przypadku kontroli, zezwala na wjazd obywateli Polski do kraju na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego oraz dowodu osobistego. Dokument powinien być ważny w czasie przekraczania granic. Zgodnie z europejskim prawem, na pobyt w Grecji wynoszący powyżej 90 dni, należy uzyskać pozwolenie.
Wakacje Turcja 2023. "W popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności"
Kolejnym z popularnych kierunków wakacyjnych Polaków, jest Turcja. Warto pamiętać, że kraj ten graniczy z Syrią i Irakiem, czyli państwami, w których występuje zagrożenie terrorystyczne i wciąż odbywają się operacje wojskowe. Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odradzane są wszelkie podróże do okręgów: Hatay, Kilis, Diyarbakir, Batman, Şırnak, Hakkari. Ponadto MSZ odradza podróże, które nie są konieczne do okręgów: Gaziantep, Şanliurfa, Mardin, Van i Ağrı oraz prowincji, które w lutym 2023 r. nawiedziło trzęsienie ziemi. "Na pozostałym terytorium Turcji, w tym w popularnych regionach turystycznych, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności".
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwraca uwagę, w dużych miastach zdarzają się również przypadki rozbojów lub "przyjacielskich zaproszeń" do lokali, w których pod groźbą przemocy, wymuszana jest wysoka opłata za złożone zamówienie. W kraju występują także trzęsienia ziemi.
Turcja nie należy do Unii Europejskiej, jednak ma status kraju kandydującego do wspólnoty. Nie należy także do strefy Schengen. Obywatele Polski mogą jednak przekroczyć granice kraju bez paszportu - na dowodzie osobistym, jednak wyłącznie w turystycznych i tranzytowych, na pobyt nie dłuższy niż 90 dni.
Wakacje 2023 Chorwacja. Najważniejsze informacje
Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, a od początku 2023 roku - również strefy Schengen. Jak informuje MSZ, w kraju nie wprowadzono stopnia zagrożenia terrorystycznego. Jak w każdym innym kurorcie wakacyjnym, w Chorwacji zdarzają się przypadki kradzieży. "W rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną, oraz w wysokich partiach gór pozostało wiele nierozbrojonych min i niewypałów" - obszary te są jednak oznakowane. W Chorwacji mogą występować trzęsienia ziemi.
Polacy, jako obywatele UE i członkowie strefy Schengen, w przypadku kontroli mogą przekroczyć chorwacką granicę na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego lub osobistego. Polacy mogą przebywać na terenie Republiki Chorwackiej do 3 miesięcy od daty wjazdu, bez potrzeby meldunku.
Wakacje 2023. Cypr. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności"
Cypr, to kraj, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem w trakcie wakacji. Warto pamiętać, że w kraju tym istnieje tzw. Turecka Republika Cypru Północnego - nie jest ona jednak uznawana na arenie międzynarodowej (z wyjątkiem Turcji). Jak informuje polskie MSZ "Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży do tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Na pozostałym terytorium Republiki Cypryjskiej zalecamy zwykłą ostrożność".
Cypr jest państwem członkowskim Unii Europejskiej. Nie należy jednak do strefy Schengen. Obywatele polscy mogą przekroczyć granicę kraju na podstawie paszportu, paszportu tymczasowego i dowodu osobistego i przebywać na wyspie bez rejestracji swojego pobytu przez maksymalnie 4 miesiące. W Republice Cypryjskiej władze nie wprowadziły stopnia zagrożenia terrorystycznego. Zagrożenie przestępczością pospolitą, jest określane jako niskie. Na wyspie występują jednak trzęsienia ziemi.
Wakacje Egipt 2023. "Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności"
Egipt wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem wśród turystów. Jak jednak informuje polskie MSZ, odradzane są wszelkie podróże do gubernatorstwa Synaju Północnego oraz na obszary znajdujące się przy granicy z Libią i Sudanem. Odradzane są również podróże, które nie są konieczne do Doliny Nilu pomiędzy Asuanem i granicą z Sudanem (z wyjątkiem Abu Simbel). "Na pozostałym terytorium Egiptu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności" - wskazuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W Egipcie występuje podwyższone zagrożenie terroryzmem. Resort spraw zagranicznych rekomenduje, by skorzystać z ofert certyfikowanych biur podróży, podczas planowania wakacji w Egipcie.
Aby przekroczyć egipską granicę, niezbędne jest wyrobienie wizy. W przypadku wiz turystycznych, okres ich ważności wynosi 30 dni. Do Egiptu nie można wjechać na podstawie dowodu osobistego - niezbędne jest posiadanie paszportu lub paszportu tymczasowego.
Wakacje Hiszpania 2023. Zasady bezpiecznego urlopu
Jak wskazano w Informacjach dla podróżujących, "Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca podróżującym do Hiszpanii zachowanie szczególnej ostrożności w związku z zagrożeniem terrorystycznym". Turyści są również narażeni na pospolitą przestępczość, w szczególności na kradzieże i napady rabunkowe.
Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Obywatele polscy, w przypadku kontroli, mogą przekroczyć granice tego kraju na podstawie dowodu osobistego, paszportu lub paszportu tymczasowego. Pobyt w Królestwie Hiszpanii bez wizy, jest możliwy do 90 dni.
Warto pamiętać, że państwa należące do strefy Schengen pozwalają na swobodny ruch wewnątrz swoich granic. W szczególnych sytuacjach może on jednak zostać zawieszony, a kontrola graniczna - czasowo przywrócona. Wówczas wjazd na terytorium państwa będzie możliwy na podstawie wskazanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokumentów.