Kos. Czy jest bezpiecznie? Grecka wyspa to wakacyjny hit

Grecka wyspa Kos to popularny kierunek wakacyjny. Typowo turystyczny kurort, którego gospodarka bazuje na wpływach z turystyki. W związku z zabójstwem Polki w Alykes, która wstrząsnęła mieszkańcami, wiele osób zastanawia się, czy Kos jest bezpieczny.

Grecka wyspa Kos. Bezpieczeństwo, zatrudnienie
Grecka wyspa Kos. Bezpieczeństwo, zatrudnienie
Źródło zdjęć: © Pixabay

Kos to niewielka (290 km kw.) wyspa, leżąca w archipelagu Sporad Południowych na Morzu Egejskim. Położona jest niedaleko Turcji, zamieszkuje ją około 26 tysięcy osób. Atol charakteryzuje się stosunkowo niewielką liczbą turystów, a także spokojnymi i czystymi plażami.

Czy na Kos jest bezpiecznie?

Jak informują eksperci z branży turystycznej, Kos jest ogólnie miejscem bezpiecznym. Wskaźnik przestępczości na wyspie jest bardzo niski - w ostatnich latach obserwowany jest jednak wzrost jego poziomu. Turyści udający się w to miejsce powinni pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad ochrony. Głównym zagrożeniem, są kradzieże - dlatego należy zadbać o odpowiedni poziom zabezpieczenia cennych rzeczy. Wyspa Kos - podobnie, jak cała Grecja - mierzy się jednak z problemem nielegalnych imigracji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak informuje Serwis Rzeczpospolitej Polskiej, "jednym ze skutków kryzysu gospodarczego oraz napływu dużej liczby uchodźców do Grecji jest wzrost przestępczości. Trzeba zwiększyć czujność przed złodziejami, szczególnie w zatłoczonych miejscach turystycznych, w środkach transportu miejskiego oraz na plażach. Pamiętaj, aby zamykać samochód oraz nie pozostawiać bez nadzoru rzeczy osobistych i dokumentów w miejscach publicznych".

Kos to popularny kierunek wśród turystów i osób poszukujących sezonowego zatrudnienia

Wyspa Kos to miejsce, które jest wybierane przez turystów, zmęczonych zgiełkiem Krety, Korfu czy Rodos. Ze względu na turystyczny charakter gospodarki, jest to również popularny kierunek wśród osób poszukujących pracy wakacyjnej - na wyspie znajduje się wiele kurortów, zwłaszcza w okolicach najpopularniejszych plaż, leżących w okolicach Tigaki, zatoki Kefalos, Marmari czy stolicy wyspy, miasta Kos.

Osoby, które wybierają się do Grecji kontynentalnej lub na wyspy, powinny pamiętać o tym, że pobyt w tym kraju, powyżej 90 dni, może odbywać się wyłącznie po uzyskaniu pozwolenia. Dokumenty są wydawane przez Wydziały Policji ds. Cudzoziemców (w rejonie Aten oraz Salonik) oraz wydziały bezpieczeństwa publicznego lokalnych komisariatów policji - w pozostałych rejonach Grecji. Osoby opłacające składki NFZ, mają prawo do podstawowej opieki medycznej w ramach ubezpieczenia - by z niej skorzystać, niezbędne jest wyrobienie karty EKUZ.

Wyspa Kos. Zaginiona Polka nie żyje

Opinią publiczną wstrząsnęła informacja o zaginięciu na Kos, 27-letniej Polki, Anastazji. Kobieta przyleciała na wyspę do pracy w hotelowej restauracji. 18 czerwca w mediach pojawiły się informacje o znalezieniu ciała, w pobliżu rejonu poszukiwań kobiety. Dzień później minister sprawiedliwości potwierdził, że poszukiwana Polka nie żyje. "W związku z zabójstwem 27-letniej Polki w Grecji poleciłem wszczęcie śledztwa. Sprawą zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu" - napisał na Twitterze Zbigniew Ziobro.

Wybrane dla Ciebie