Trwa ładowanie...

Tajemnicza wyspa Bażantów. Pół roku należy do Hiszpanii, a drugie pół do Francji

Maleńki fragment ziemi o niezwykłym statusie narodowościowym znajduje się na granicy francusko-hiszpańskiej. Nietypowość wyspy ma korzenie w historycznych traktatach i wymianie zakładników.

Wyspa BażantówWyspa BażantówŹródło: Wikimedia, fot: Wikimedia
d30v1rt
d30v1rt

Na granicy między Francją, a Hiszpanią znajduje się niewielka wyspa o długości 200 metrów i szerokości 40 metrów. Nie jest zamieszkała przez żadnego człowieka.

Największą atrakcją tego skrawka ziemi jest jego niezwykły status narodowościowy. Od 1 lutego do 31 lipca każdego roku wyspa staje się częścią Hiszpanii, a następnie od1 sierpnia przechodzi pod administrację francuską i pozostaje nią przez kolejne sześć miesięcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tajemnicze zjawisko na niebie w górach. "Postać z aureolą"

Mała wyspa, która pół roku należy do Hiszpanii, a drugie pół do Francji

Powierzchnia wyspy wynosi zaledwie 0,00682 km². Mimo swojego niewielkiego rozmiaru posiada pięć różnych nazw: Île des Faisans lub Île de la Conférence w języku francuskim, Isla de los Faisanes w języku hiszpańskim oraz Konpantzia lub Faisaien Uhartea Konferentziako Uhartea w języku baskijskim. Wszystkie te nazwy przekładają się na "wyspę bażanta", jednak na niej nie ma przedstawicieli tego gatunku.

d30v1rt

Nieco dalej w górę rzeki znajduje się większa wyspa o nazwie Isla Santiagourra, która pozostaje hiszpańska przez cały rok, bez zmiany narodowości.

Wyspa Bażanta przez pół roku należy do Hiszpanii, a drugie pół do Francji Google Maps
Wyspa Bażanta przez pół roku należy do Hiszpanii, a drugie pół do FrancjiŹródło: Google Maps, fot: Google Maps

Decydującą rolę w ustanowieniu tego nietypowego statusu odegrał Traktat z Bayonne z 1856 roku. Dokument formalnie ustalił, że wyspa Bażantów, która jest miejscem wielu wspólnych historycznych wspomnień dla obu narodów, będzie należeć, zarówno do Francji, jak i Hiszpanii.

Warto zaznaczyć, że międzynarodowe traktaty z tamtego okresu nie słynęły z dokładnych konsultacji z mieszkańcami, a wyspa bażantów, nawet ich nie posiadała.

d30v1rt

Nikt nie umie również współcześnie wyjaśnić, dlaczego zachowanie "pamięci historycznej" nadal jest tak istotne.

W 1659 roku na wyspie podpisano Traktat Pirenejski, który zakończył długotrwałe wojny między Francją a Hiszpanią i ustalił nowe granicę. Wtedy wyspa została nazwana "wyspą traktatową".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Powódź stulecia we Włoszech. Walka ze skutkami żywiołu

Traktat ten przewidywał również mianowanie dwóch wicekrólów, reprezentujących Hiszpanię (San Sebastian) i Francję (Bayonne), którzy zarządzali wyspą.

d30v1rt

Na tym skrawku ziemi odbyły się zaręczyny Ludwik XIV z Marią Teresą, która poślubiła go i została królową Francji.

Wyspa Bażantów oprócz swojej inności geograficznej i politycznej, jest również świadkiem bogatej historii obu krajów. Choć jest to niewielki kawałek ziemi, to ma w sobie pewien niezwykły urok i tajemnicę, która przyciąga turystów i badaczy z całego świata.

Czytaj też:

d30v1rt
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30v1rt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30v1rt
Więcej tematów