Trwa ładowanie...

Wagnerowcy uciekają w panice. "Wolę wrócić do łagru"

Przedłużająca się wojna w Ukrainie i trudne warunki na froncie sprawiają, że nawet do Grupy Wagnera wkrada się demotywacja. Jeden z najemników próbował wrócić do łagru, z którego go zwerbowano. Mężczyzna dowiedział się jednak, że został wykreślony z rejestru skazanych.

Wagnerowcy uciekają w panice. "Wolę wrócić do łagru"Wagnerowcy uciekają w panice. "Wolę wrócić do łagru"Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/SERGEY SHESTAK
dldk3a5
dldk3a5

Więzień-najemnik z Grupy Wagnera został przedstawiony jako "Nikołaj Troszkin". Mężczyzna uznał, że woli wrócić do łagru, by odsiedzieć resztę wyroku, zamiast nadal walczyć w Ukrainie. Dowiedział się jednak, że został wykreślony z rejestru skazanych - poinformowała "Rzeczpospolita".

Wagnerowcy uciekają w panice. "Wolę wrócić do łagru"

"Troszkin" zgłosił się do grupy finansowanej przez Jewgienija Prigożyna ubiegłej jesieni po tym, jak "kucharz Putina" osobiście wizytował jego łagier. Miliarder obiecywał skazanym amnestię i sowite premie finansowe. Wszystko w zamian za pół roku walki w Ukrainie.

Najemnik pojawił się na komisji lekarskiej, gdzie zapytano go o to, czy ma gruźlicę albo choruje na HIV. Odpowiedzi były przeczące, więc "Troszkina" szybko wysłano do obozu na okupowanych ziemiach w obwodzie ługańskim.

Zobacz też: Duże straty Ukraińców. Plany Putina na rocznicę

"Rzeczpospolita" przytacza dane zarządu rosyjskiego więziennictwa, z których wynika, że w 2022 roku liczba osadzonych w Rosji zmniejszyła się o 33 tys. Spora część z nich opuściła więzienne mury, by w ramach Grupy Wagnera walczyć w Ukrainie. Wywiady zachodnich państw oceniają, że najemnicy-więźniowie stanowią większość ponad 40-tys. armii "kucharza Putina".

dldk3a5

O ile w pierwszych tygodniach wojny najemnicy z Grupy Wagnera osiągali sukcesy na froncie, o tyle ostatnio coraz częściej docierają głosy, że żołnierze z prywatnej grupy stanowią mięso armatnie dla swoich dowódców. Dlatego też od jesieni przybywa informacji o próbach dezercji wśród więźniów-najemników. Wagnerowcy starają się wyłapywać takie osoby we własnym zakresie. Jakakolwiek próba ucieczki karana jest przez nich śmiercią.

- Przez około półtorej tygodnia uczyli nas strzelać, naboje dawali tylko na strzelnicy, a po strzelaniu trzeba było pokazywać puste magazynki - powiedział "Troszkin", którego obóz został zaatakowany przez ukraińskie oddziały. Nie miał jednak możliwości obrony, bo nie otrzymał amunicji.

"Troszkin" wraz z kilkoma kompanami uciekł z frontu i dotarł do Ługańska, gdzie został schwytany przez miejscowych separatystów. Tam ponownie trafił na komisję lekarską. Tym razem powiedział jednak, że ma HIV, co poskutkowało jego odrzuceniem z grona najemników. Następnie, przez Donieck i Moskwę, wrócił na Syberię. Jest wolny, ale obawia się, że wagnerowcy mogą go znaleźć w każdej chwili.

Źródło: Rzeczpospolita

dldk3a5

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dldk3a5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
dldk3a5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj