Trwa ładowanie...
d1t5c9d

Wąglik na Syberii. Choruje 20 osób, jedno dziecko zmarło

• 20 osób na Syberii zarażonych [ wąglikiem ]( https://portal.abczdrowie.pl/waglik )
• Rosyjskie media donoszą, że jeden z zainfekowanych - 12-latek - zmarł
• Obszar Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego objęto kwarantanną
• Wąglik to ostra choroba zakaźna zwierząt i ludzi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wąglik na Syberii. Choruje 20 osób, jedno dziecko zmarło
(PAP, Fot: Łukasz Szelemej)
d1t5c9d

Na północy Syberii stwierdzono wąglika u 20 hospitalizowanych osób z rodzin hodowców reniferów w rejonie Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Jak poinformowały lokalne władze, jeden z zarażonych - 12-letni chłopiec - zmarł.

Infekcję potwierdzono u 20 z 90 hodowców reniferów i członków ich rodzin. Większość znajduje się na obserwacji w szpitalu w Salechardzie - ośrodku administracyjnym okręgu. Wśród nich jest ok. 50 dzieci.

Rzeczniczka miejscowego gubernatora Natalia Chłopunowa powiedziała rosyjskim mediom, że zdecydowano się na przebadanie wszystkich dzieci hodowców reniferów, nawet jeśli nie stwierdzono u nich symptomów choroby. Potwierdziła też zgon 12-letniego chłopca. Inne zainfekowane dziecko znajduje się pod opieką lekarzy i stan jego zdrowia się poprawia.

d1t5c9d

25 lipca zarządzono ewakuację hodowców reniferów i objęto kwarantanną zagrożony obszar Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Wąglik zabił tam ponad 2,3 tys. reniferów.

Miejscowe władze twierdzą, że przyczyną wybuchu epidemii wąglika stało się niezwykle ciepłe lato - przez miesiąc na półwyspie Jamał temperatura sięgała nawet 35 stopni Celsjusza.

Poprzednią epidemię wąglika w tym regionie odnotowano w 1941 r.

Wąglik to ostra choroba zakaźna zwierząt i ludzi. Występuje niekiedy u ludzi zawodowo stykających się z mięsem, skórami, wełną i sierścią zakażonych zwierząt. Choroba jest leczona antybiotykami.

d1t5c9d

Podziel się opinią

Share

d1t5c9d

d1t5c9d
Więcej tematów