W Ukrainie brakuje młodych. "Najniższa liczba we współczesnej historii"
Według doniesień amerykańskiego dziennika "New York Times", liczba mężczyzn poniżej 30. roku życia na Ukrainie jest najniższa w jej współczesnej historii. Ten demograficzny deficyt może mieć poważne konsekwencje dla sytuacji na froncie wojny z Rosją, z powodu braku nowych rekrutów do ukraińskich sił zbrojnych.
Jak podaje "New York Times", około miliona żołnierzy ukraińskich służy obecnie na froncie, wielu z nich od dwóch lat. Tysiące z nich zginęło lub doznało poważnych obrażeń, co dodatkowo obciąża już i tak skomplikowaną sytuację. Ukraińskie siły zbrojne borykają się z poważnym problemem, jakim jest brak nowych rekrutów.
Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podpisał 2 kwietnia ustawę, która obniża wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat. W grudniu 2023 r. Zełenski oświadczył, że armia planuje zmobilizować dodatkowe 450-500 tys. osób. Jednakże, jak zaznaczył, "jest to bardzo delikatna sprawa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomnik smoleński trafi w inne miejsce? "Nie daj boże"
Gwałtowny spadek liczny urodzeń
W przeciwieństwie do większości krajów, gdzie mężczyźni są powoływani do służby wojskowej od 18. roku życia, Ukraina podnosi ten wiek. Takie praktyki są stosowane na przykład w Polsce, Rosji czy USA. Na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję, mężczyźni są powoływani do walki już od 18. roku życia.
"New York Times" powołuje się na dane demograficzne ONZ, które pokazują, że w latach 90. liczba urodzeń w Ukrainie gwałtownie spadła. W 1991 roku, kiedy Ukraina uzyskała niepodległość, wskaźnik dzietności wynosił 1,9. Jednakże dziesięć lat później, spadł do 1,1.
Liczba urodzeń spadła o połowę
Według "New York Times", decyzja Zełenskiego o obniżeniu wieku poboru "stwarza ryzyko dalszego osłabienia pokolenia młodych Ukraińców". Dziennik zwraca uwagę, że wprowadzenie tej decyzji może nie przynieść natychmiastowych rezultatów. Większość mężczyzn, którzy chcieli służyć jako ochotnicy, już dołączyła do wojska. Nie jest także pewne, jak szybko Ukraina będzie w stanie powołać i wyszkolić nowych żołnierzy, oraz czy będą oni gotowi stawić czoła spodziewanej rosyjskiej ofensywie, która ma nastąpić wiosną lub latem.
"New York Times" zauważa, że wpływ wojny na demografię Ukrainy jest już widoczny, ponieważ w latach 2021-2023 liczba urodzeń spadła o połowę.
Jednym z czynników wpływających na ten spadek jest emigracja około 800 tys. Ukrainek w wieku od 18 do 34 lat do krajów UE, co jest związane z trwającą od 2022 r. wojną - jak informuje Eurostat. Według "New York Times", nieobecność kobiet ma większy wpływ na demografię ukraińską niż pobór mężczyzn. Dziennik przewiduje, że w przyszłości wiek osób podlegających mobilizacji do ukraińskiej armii zostanie ponownie obniżony.