Trwa ładowanie...
d2ynf3g

W PO chcą radykalnych ruchów ws. Hanny Gronkiewicz-Waltz

• W PO obecne jest niezadowolenie z powodu niezbyt radykalnych kroków wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz
• Osoba z PO: wielu członków partii jest bardzo zawiedzionych i wkurzonych
• Polityk Platformy spoza Warszawy: Gronkiewicz-Waltz powinna być zawieszona w PO
• Znany polityk PO: jeśli się okaże, że prezydent czegoś formalnie nie dopełniła, to jej dymisja powinna być rzeczą oczywistą
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Hanna Gronkiewicz-Waltz (Agencja Gazeta, Fot: Dawid Zuchowicz)
d2ynf3g

Działacze Platformy Obywatelskiej są podzieleni co do tego, jak należy postępować wobec Hanny Gronkiewicz-Waltz. Częste są głosy, że należy rozwiązać sprawę w bardziej radykalny sposób niż, jest to ordynowane przez władze Platformy. Konsekwencje personalne to dotychczas dymisje wiceprezydentów Jarosława Jóźwiaka, Jacka Wojciechowicza, a także trzech urzędników z Biura Gospodarki Nieruchomościami.

- Sporo posłów i działaczy Platformy domaga się rozwiązania radykalnego, czyli wyciągnięcia konsekwencji i pozbycia się balastów - mówi jeden ze zwolenników dużo ostrzejszej polityki wobec Gronkiewicz-Waltz.

Zdaniem rozmówcy Wirtualnej Polski - znanego parlamentarzysty spoza Warszawy - minimum i to wcielonym w życie tygodnie temu powinno być to, aby Hanna Gronkiewicz-Waltz przestała być członkiem Platformy. - Wtedy pretensji do PO byłoby dużo mniej, niż obecnie, kiedy pozostaje ona wiceprzewodniczącą partii - uzasadnia.

d2ynf3g

I dodaje, że Grzegorz Schetyna - tak jak przy dymisjach dwóch wiceprezydentów - mógłby na Gronkiewicz-Waltz choćby wymusić, aby ona sama wystąpiła o zawieszenie jej w prawach członka PO do czasu wyjaśnienia spraw związanych z reprywatyzacją w Warszawie, a szefostwo by tę prośbę spełniło. Równolegle - dodaje rozmówca WP - Hanna Gronkiewicz-Waltz mogłaby zdymisjonować wszystkich wiceprezydentów, a mianowanie nowych byłoby rodzajem nowego otwarcia w stolicy.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz nie mówi jak mieszkanka Warszawy. Mówi, jakby nie znała sytuacji w mieście, którego przecież jest prezydentem. Po 10 latach w Ratuszu zupełnie się wyalienowała - ocenia polityk PO chcący twardszej postawy wobec pani prezydent.

Inny polityk PO: - W kuluarach rozważa się różne scenariusze. Wielu członków PO jest bardzo zawiedzionych, zdenerwowanych i wkurzonych. Warszawa jest ostoją Platformy, więc wizerunkowo sytuacja jest dla PO naprawdę bardzo zła - mówi.

Jak dodaje chcąca zachować anonimowość posłanka PO znająca sytuacje w Warszawie, faktycznie część członków uważa, że zawieszenie się Hanny Gronkiewicz-Waltz w prawach członka partii byłoby na miejscu. - Ona już przecież zrezygnowała z szefowania PO w stolicy. Dobrze byłoby zawiesić ją w funkcji członka partii, a od PO odsunęłoby to odium związane z dziką reprywatyzacją. Gronkiewicz-Waltz się broni, ale o tym, jak to zrobi, ostatecznie będzie decydować zarząd PO - słyszymy.

d2ynf3g

Rozmówczyni WP podkreśla zarazem, że choć pani prezydent ponosi odpowiedzialność za to, co się działo ws. reprywatyzacji, to nie powinna teraz podać się do dymisji, tylko wyjaśnić sprawę jako prezydent. - I jeśliby się okazało, że np. ws. Chmielnej 70 bądź innych nieruchomości czegoś formalnie nie dopełniła, to wtedy jej dymisja powinna być rzeczą oczywistą - podkreśla znana osoba z PO, zastrzegając anonimowość.

W PO żywa ponadto jest pamięć o tym, jak Donald Tusk zachowywał się i jakie decyzje podejmował po wybuchu afery hazardowej w roku 2009.

Wówczas premier Tusk zdymisjonował kilku ministrów - w tym Grzegorza Schetynę - i doprowadził do powołania komisji śledczej. Dzisiejszy szef PO po eskalacji afery reprywatyzacyjnej wymusił dymisje wiceprezydentów Warszawy, a sprawę miała - wedle planów - wyjaśnić komisja nadzwyczajna w radzie miasta Warszawy i zewnętrzny audytor. Posunięcia Schetyny są jednak mniej radykalne niż Tuska sprzed siedmiu lat i w ocenie części partyjnych dołów będzie to negatywnie rzutować na pozycję PO w skali kraju i szanse wyborcze kandydatów tej formacji poza Warszawą.

d2ynf3g

Podziel się opinią

Share
d2ynf3g
d2ynf3g
Więcej tematów