Trwa ładowanie...
d28chya

W piątek wyrównania dla robotników III Rzeszy

W piątek rozpoczynają się wypłaty wyrównań dla 80 tys. najciężej poszkodowanych ofiar III Rzeszy - poinformowała rzeczniczka Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, Magda Cieszkowska. Wyrównania dotyczą wypłaconej już w zaniżonej wysokości pierwszej raty odszkodowania.

Share
d28chya

Przyczyną niższych od należnych wypłat była niekorzystna wymiana przez stronę niemiecką marek na złotówki, przeznaczonych na wypłatę pierwszej raty odszkodowań dla Polaków. Zgodnie z podpisanym przed kilkoma miesiącami polsko-niemieckim porozumieniem, straty powstałe z tego tytułu są rekompensowane wyrównaniami.

Najwyższe wyrównania ma otrzymać grupa najciężej poszkodowanych ofiar III Rzeszy. Do tej pory wyrównania odebrało już 84 tys. najstarszych ofiar pracy niewolniczej i przymusowej w III Rzeszy.

Rozpoczęta w piątek wypłata wyrównań dotyczy byłych więźniów gett i obozów koncentracyjnych, więźniów obozów pracy wychowawczej oraz ciężkich więzień tzw. Straf Lagrów i Polen Lagrów. Wypłata wyrównań dla tych osób ma zakończyć się 29 marca.

Pieniądze wypłacają wszystkie oddziały banku PKO BP. Należy się po nie zgłaszać z zawiadomieniem z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie oraz z dowodem tożsamości. (jask)

d28chya

Podziel się opinią

Share
d28chya
d28chya
Więcej tematów