Trwa ładowanie...

W niedzielę prezydent Andrzej Duda z małżonką udaje się do Szwajcarii

• Prezydent Andrzej Duda, z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, udaje się w niedzielę z trzydniową wizytą do Szwajcarii • Prezydent spotka się z prezydentem tego kraju Johannem Schneiderem-Ammannem • Rozmowy polityczne w Szwajcarii będą dotyczyły m.in. przyszłości Unii Europejskiej - poinformował min. Szczerski • Szwajcaria jest także ważnym miejscem rozmów pokojowych, europejską siedzibą ONZ • Stawiamy na promocję Polski jako partnera innowacyjnej gospodarki - dodał Szczerski • Andrzej Duda odwiedzi ośrodek naukowo-badawczy CERN, gdzie spotka się z polskimi naukowcami • Przy udziale Andrzeja Dudy w Szwajcarii odbędzie się seminarium nt. odbudowy zawodowego szkolnictwa według wzorów szwajcarskich
Share
Prezydent Andrzej Duda z małżonką
Prezydent Andrzej Duda z małżonkąŹródło: PAP
d3bwkpu

W poniedziałek w Kehrsatz w siedzibie prezydenta Johanna Schneidera-Ammanna odbędzie się ceremonia oficjalnego powitania polskiego prezydenta Andrzeja Dudy. Po dwustronnych rozmowach delegacji zaplanowano konferencję prasową szefów państw.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że rozmowy polityczne w Szwajcarii będą dotyczył m.in. przyszłości Unii Europejskiej. - Szwajcaria jest bardzo ważnym elementem dyskusji o przyszłym statusie Wielkiej Brytanii, bo ona też ma status specjalny w relacjach z Unią Europejską - zaznaczył.

Jak podkreślił minister, Szwajcaria jest także ważnym miejscem rozmów pokojowych, europejską siedzibą ONZONZ. - To miejsce, by dyskutować o kwestiach globalnych także w kontekście naszych ambicji wejścia mocniej w system Narodów Zjednoczonych - dodał Szczerski. Polska stara się o status niestałego członka w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

d3bwkpu

Szczerski powiedział, że wizyta prezydenta to także część działań w ramach dyplomacji gospodarczej. - Tym razem stawiamy na promocję Polski jako partnera innowacyjnej gospodarki - poinformował.

We wtorek na politechnice w Lozannie Duda weźmie udział w sesji podsumowującej warsztaty dotyczące startupów. Szczerski poinformował, że prezydent zabiera ze sobą grupę przedsiębiorców innowacyjnych, którzy otrzymali paszport prezydencki podczas gali startupów w Pałacu Prezydenckim.

- Pierwsza grupa tych nowych, innowacyjnych firm jedzie z nami do Szwajcarii i dla nich zorganizowane będzie seminarium na politechnice w Lozannie z udziałem przedsiębiorców, naukowców, tych którzy dziś budują markę nowoczesnej gospodarki Szwajcarii - powiedział prezydencki minister.

Również we wtorek w Genewie Andrzej Duda odwiedzi ośrodek naukowo-badawczy CERN. - Tam pan prezydent spotka się z polskimi naukowcami, by pokazać nasz wkład badawczy i naukowy w rozwój nowoczesnej gospodarki, badań naukowych - mówił Szczerski.

d3bwkpu

Jak zaznaczył, w Szwajcarii prezydent będzie rozmawiać o rozwoju kształcenia zawodowego w Polsce. - Wiemy, że elementem reformy edukacji w Polsce jest powrót i odbudowa kształcenia zawodowego. Szwajcaria ma system dualny, który się sprawdza: współpracy przedsiębiorców, biznesu ze szkołami zawodowymi - dodał minister.

Poinformował, że podczas wizyty Andrzeja Dudy w Szwajcarii odbędzie się seminarium nt. odbudowy zawodowego szkolnictwa według wzorów szwajcarskich. - Pan prezydent będzie zabiegał o to, żeby szwajcarskie firmy, szwajcarskie know how było w Polsce obecne, by w Szwajcarii znaleźć partnerów dla reformy edukacji w Polsce i odbudowy szkolnictwa zawodowego - podkreślił.

W niedzielę późnym popołudniem para prezydencka odwiedzi Muzeum Polskie w Rapperswilu. W poniedziałek w ambasadzie RP w Bernie para prezydencka będzie uczestniczyć w uroczystości z okazji Święta Niepodległości z udziałem Polonii, podczas którego przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy.

We wtorek w Vevey prezydent z małżonką złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt w Szwajcarii Henryka Sienkiewicza, z okazji 100. rocznicy jego śmierci. Sienkiewicz do Szwajcarii wyjechał po wybuchu pierwszej wojny światowej. Zmarł 15 listopada 1916 r. w Vevey i tam został pochowany. Rok 2016 jest rokiem Sienkiewicza, a "Quo Vadis" lekturą narodowego czytania.

Oprac. Małgorzata Jaworska

d3bwkpu

Podziel się opinią

Share
d3bwkpu
d3bwkpu
Więcej tematów