Trwa ładowanie...
d23jmef
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Viktor Orban w czwartek w Warszawie

W czwartek z wizytą w Polsce będzie przebywał premier Węgier Wiktor Orban; spotka się z premier Ewą Kopacz, a także weźmie udział w debacie gospodarczej - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Viktor Orban
Viktor Orban (PAP/EPA, Fot: Julien Warnand)
d23jmef

- Premier Wiktor Orban przyjeżdża na debatę gospodarczą, zorganizowaną przez Krajową Izbę Gospodarczą. W godzinach przedpołudniowych odbędzie się też spotkanie z premier Ewą Kopacz - powiedziała Kidawa-Błońska.

Jak zaznaczyła, rozmowa Kopacz i Orbana będzie dotyczyła współpracy Polski i Węgier w Grupie Wyszehradzkiej, a także bieżącej agendy europejskiej, polityki Rosji wobec państw Partnerstw Wschodniego, w tym sytuacji na Ukrainie.

- W tym kontekście na pewno będzie poruszona kwestia wizyty prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie, ale przecież każdy kraj suwerennie podejmuje decyzje o zapraszaniu gości. Możemy tylko usłyszeć informację o tym, jak ta wizyta przebiegła - dodała Kidawa-Błońska, dopytywana o wtorkową wizytę Putina w Budapeszcie.

d23jmef

W ubiegłym tygodniu z premierem Węgier spotkał się przybywający z wizytą w Budapeszcie szef MSZ Grzegorz Schetyna. Minister spraw zagranicznych rozmawiał także z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto. Rozmowa dotyczyła m.in. jedności Grupy Wyszehradzkiej.

Polityka Orbana jest krytycznie oceniana przez Zachód i część Węgrów, którzy kilkakrotnie protestowali przeciwko zacieśnianiu kontaktów między Budapesztem a Moskwą, w tym przeciw pożyczce w wysokości 10 mld euro udzielonej przez Rosję na budowę elektrowni atomowej w węgierskim Paks. Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się Unii Europejskiej od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

Premier Viktor Orban wielokrotnie wskazywał na spowodowane sankcjami straty dla węgierskiego eksportu, w tym zwłaszcza rolnego. Podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na początku lutego zadeklarował, że Węgry opowiadają się za rozwiązaniem pokojowym i nie dostarczą Ukrainie jakiegokolwiek uzbrojenia.

Pod koniec zeszłego roku parlament Węgier uchwalił nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w gaz, ułatwiając w ten sposób budowę krytykowanego przez Unię Europejską gazociągu South Stream i wprowadzając inne od unijnych standardy rynku gazowego. W grudniu Węgry i Rosja podpisały trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks.

d23jmef

Podziel się opinią

Share

d23jmef

d23jmef
Więcej tematów