Trwa ładowanie...
17-02-2015 18:25

Viktor Orban w czwartek w Warszawie

W czwartek z wizytą w Polsce będzie przebywał premier Węgier Wiktor Orban; spotka się z premier Ewą Kopacz, a także weźmie udział w debacie gospodarczej - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska

Viktor Orban w czwartek w WarszawieŹródło: PAP/EPA, fot: Julien Warnand
d2aib9f
d2aib9f

- Premier Wiktor Orban przyjeżdża na debatę gospodarczą, zorganizowaną przez Krajową Izbę Gospodarczą. W godzinach przedpołudniowych odbędzie się też spotkanie z premier Ewą Kopacz - powiedziała Kidawa-Błońska.

Jak zaznaczyła, rozmowa Kopacz i Orbana będzie dotyczyła współpracy Polski i Węgier w Grupie Wyszehradzkiej, a także bieżącej agendy europejskiej, polityki Rosji wobec państw Partnerstw Wschodniego, w tym sytuacji na Ukrainie.

- W tym kontekście na pewno będzie poruszona kwestia wizyty prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie, ale przecież każdy kraj suwerennie podejmuje decyzje o zapraszaniu gości. Możemy tylko usłyszeć informację o tym, jak ta wizyta przebiegła - dodała Kidawa-Błońska, dopytywana o wtorkową wizytę Putina w Budapeszcie.

W ubiegłym tygodniu z premierem Węgier spotkał się przybywający z wizytą w Budapeszcie szef MSZ Grzegorz Schetyna. Minister spraw zagranicznych rozmawiał także z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto. Rozmowa dotyczyła m.in. jedności Grupy Wyszehradzkiej.

d2aib9f

Polityka Orbana jest krytycznie oceniana przez Zachód i część Węgrów, którzy kilkakrotnie protestowali przeciwko zacieśnianiu kontaktów między Budapesztem a Moskwą, w tym przeciw pożyczce w wysokości 10 mld euro udzielonej przez Rosję na budowę elektrowni atomowej w węgierskim Paks. Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się Unii Europejskiej od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

Premier Viktor Orban wielokrotnie wskazywał na spowodowane sankcjami straty dla węgierskiego eksportu, w tym zwłaszcza rolnego. Podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na początku lutego zadeklarował, że Węgry opowiadają się za rozwiązaniem pokojowym i nie dostarczą Ukrainie jakiegokolwiek uzbrojenia.

Pod koniec zeszłego roku parlament Węgier uchwalił nowelizację ustawy o zaopatrzeniu w gaz, ułatwiając w ten sposób budowę krytykowanego przez Unię Europejską gazociągu South Stream i wprowadzając inne od unijnych standardy rynku gazowego. W grudniu Węgry i Rosja podpisały trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks.

d2aib9f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2aib9f
Więcej tematów