Użyją art. 5? Stoltenberg nie wyklucza
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że ataki hybrydowe i cyberataki na państwa Sojuszu mogą spowodować uruchomienie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zapowiedział też, że NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream.
Na temat możliwości użycia art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg wypowiedział się we wtorek podczas konferencji prasowej w Brukseli. - W ciągu ostatnich lat NATO dokonało największej transformacji naszej zbiorowej obrony od zakończenia zimnej wojny, a częścią tego jest pełne uwzględnienie zagrożeń hybrydowych, cyberzagrożeń - wskazał szef Sojuszu.
Po chwili dodał: "Dlatego też stwierdziliśmy kilka lat temu, że ataki hybrydowe i cyberataki mogą spowodować uruchomienie art. 5".
Art. 5 to najważniejszy - pod względem obronności i bezpieczeństwa - artykuł Traktatu Północnoatlantyckiego. Podkreślono w nim, że "strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: "Trofeum" Putina nieobronione. Ekspertka o klęsce
Stoltenberg: NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej
Jens Stoltenberg poinformował też, że NATO zwiększy ochronę infrastruktury krytycznej po sabotażu rurociągów Nord Stream. Jak zaznaczył, ten temat będzie omawiany na spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Brukseli, które odbędzie się we wtorek i środę.
- Jakikolwiek atak na infrastrukturę krytyczną państw NATO napotka zjednoczoną i zdeterminowaną odpowiedź - powiedział. Przekazał także, że na spotkaniu zostanie dokonana ocena postępów we wzmacnianiu odstraszania i obrony NATO.
"Polskość". Z czym kojarzy Ci się to hasło? Zapraszamy do krótkiej ankiety TUTAJ
Odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Stoltenberg wskazał, że "to Putin rozpoczął tę wojnę i musi ją zakończyć poprzez wycofanie wojsk" . - Prezydent Putin zawodzi w Ukrainie. Jego próby aneksji, częściowa mobilizacja i lekkomyślna retoryka nuklearna stanowią najbardziej znaczącą eskalację od początku wojny - oświadczył szef NATO.
Zaznaczył, że NATO nie jest stroną konfliktu, ale wsparcie Sojuszu odgrywa kluczową rolę. - Sojusznicy pozostają zjednoczeni we wspieraniu suwerenności i samoobrony Ukrainy. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow dołączy do nas jutro. (...) Razem zajmiemy się pilnymi potrzebami Ukrainy - przekonywał Jens Stoltenberg.
Źródło: PAP
Przeczytaj również: