Trwa ładowanie...

"Trwa spotkanie". Opublikowali zdjęcie z Zełenskim i Grodzkim [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Środa to 406. dzień rosyjskiej inwazji. Przemówienie prezydentów Wołodymyra Zełenskiego i Andrzeja Dudy wywołało ogromne poruszenie, o czym świadczą liczne komentarze. "Sława Ukrajini!" - krzyczało tysiące osób, gdy tylko na scenie pojawił się prezydent Wołodymyr Zełenski, który zacytował po polsku słowa polskiego hymnu, a także historyczne przesłanie papieża Jana Pawła II: "Niech zstąpi duch twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi". Ukraiński przywódca spotkał się także z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

"Trwa spotkanie". Opublikowali zdjęcie z Zełenskim i Grodzkim"Trwa spotkanie". Opublikowali zdjęcie z Zełenskim i GrodzkimŹródło: Twitter
d4h7br5
d4h7br5
  • Wołodymyr i Ołena Zełenscy razem z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą przybyli na Plac Zamkowy, aby wspólnie przemówić do Polaków oraz Ukraińców. Pary prezydenckie zostały powitane gromkimi brawami. Prezydent Ukrainy zaskoczył obecnych, gdy zaczął mówić w języku polskim i cytował papieża Jana Pawła II. Oto najważniejsze fragmenty wystąpień obu przywódców.
Trwa łączenie
21:57, 05.04.2023

Im więcej pomocy wojskowej przybędzie na Ukrainę, tym szybciej zmieni się sytuacja w Bachmucie oraz na innych odcinkach frontu. (...) (Pomoc wojskowa przekazana przez Polskę) da każdemu naszemu obrońcy i obrończyni więcej sił. Te siły są nam teraz bardzo potrzebne. Chciałbym za to podziękować Mateuszowi (Morawieckiemu)" - napisał ukraiński prezydent w serii komunikatów w mediach społecznościowych.

21:56, 05.04.2023

Moją środową wizytę w Polsce można określić mianem zwycięskiej, podobnie jak negocjacje z premierem Mateuszem Morawieckim. Bardzo ważne jest to, żeby nasi żołnierze na froncie wiedzieli, że dzisiaj w Warszawie porozumieliśmy się w sprawie wsparcia, które będzie dla nich wzmocnieniem - oznajmił na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:43, 05.04.2023

Dziennik “El Debate” odnotowuje, że tłem wizyty Zełenskiego w stolicy Polski jest obecność na jej ulicach wielu ukraińskich uciekinierów wojennych.

Wskazuje, że Polacy nie wspierają swojego sąsiada tylko humanitarnie, ale również pod względem militarnym. Zauważa, że pierwsza od wybuchu wojny oficjalna wizyta Zełenskiego w Polsce ma miejsce w kraju bardzo dziś ważnym dla Ukrainy.

“Warszawa stała się dla Kijowa najbliższym sojusznikiem oraz tym, który przejął przewodnictwo pod względem udzielanej pomocy oraz dostaw uzbrojenia dla Ukrainy” - napisał “El Debate”.

21:35, 05.04.2023

Relacjonując wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, hiszpańskie media podkreślają, że przywódca najechanego przez Rosję kraju przebywa w Polsce, gdzie masowo schronili się po wybuchu wojny jego rodacy.

21:27, 05.04.2023

Przekazano, że Agata Kornhauser-Duda podziękowała Caritas za codzienną pracę przypominając, że dzięki współpracy z nią "Kancelaria Prezydenta zorganizowała wiele transportów humanitarnych na Ukrainę"

W komunikacie przytoczono również wypowiedź Ołeny Zełenskiej, która przyznała, że "Caritas była znana na Ukrainie jeszcze przed rozpoczęciem wojny". "Cieszę się, że organizacja zintensyfikowała swoją pracę - powiedziała Pierwsza Dama Ukrainy" - czytamy.

Caritas przekazała, że Ołena Zełenska mówiła także o sytuacji dzieci w Ukrainie.

"Ogromną uwagę poświęcamy budowie schronów. Obecnie połowa dzieci na Ukrainie jest zmuszona do nauki zdalnej, bo ich szkoły nie są wyposażone w schrony. Drugim ważnym zadaniem jest pomoc psychologiczna. Jeśli człowiek otrzymuje ją bezpośrednio po doznaniu wstrząsu, jest szansa na uniknięcie stresu pourazowego – dodała Pierwsza Dama Ukrainy" - czytamy w komunikacie Caritas.

21:23, 05.04.2023

W środę Agata Kornhauser-Duda oraz Ołena Zełenska złożyły wizytę w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Warszawie, gdzie spotkały się z podopiecznymi i poznały szczegóły udzielanej pomocy - przekazała PAP w komunikacie Caritas Polska.

Od wybuchu wojny 24 lutego 2022 r. Caritas udzieliła potrzebującym z Ukrainy pomocy rzeczowej i finansowej o wartości ponad 600 mln zł.

Caritas poinformowała PAP, że "podczas środowej wizyty Pierwsza Dama RP i Pierwsza Dama Ukrainy spotkały się z ukraińskimi dziećmi w sali zabaw, a także z seniorami i pozostałymi podopiecznymi ośrodka, którzy mieli tego dnia kurs języka polskiego".

21:18, 05.04.2023

Prezydent Zełenski spotkał się także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. 

PAP
21:14, 05.04.2023

- Myślę, że słowa, które zostały tam wypowiedziane, to są słowa, które do tej pory jeszcze nie padały, nie były powiedziane w ten sposób - powiedział Jan Piekło. Według niego, "to jest coś, co można określić mianem polsko-ukraińskiego braterstwa, co jest w jakimś sensie pewnie nawiązaniem do dawnych historii z czasów i w jakimś sensie I Rzeczpospolitej, i wspólnych działań wojskowych w koalicji w 1920 roku". Przypomniał, o przymierzu między marszałkiem Józefem Piłsudskim i atamanem Symonem Petlurą, "kiedy wpierw wspólnie wyswobodzono Kijów od Rosjan, a potem z pomocą również Ukraińców i generała Marka Bezruczki dowodzącego obroną Zamościa, wygraliśmy Bitwę Warszawską". - Myślę, że do tych wydarzeń powinniśmy dalej nawiązywać - dodał.

Zaznaczył, że w przemówieniach prezydentów było również wspomnienie o papieżu Janie Pawle II i o tym, co powiedział na temat Polski i Ukrainy. - Właściwie jego wizja w tej chwili się po prostu realizuje, co potwierdza słuszność jego uwag - powiedział Jan Piekło. 

PAP
21:12, 05.04.2023

- To jest wydarzenie bez precedensu, jest to deklaracja wspólnoty bezpieczeństwa oraz wspólnoty interesów Polski i Ukrainy - powiedział Jan Piekło.

Według niego, wizyta prezydenta Zełenskiego "przyczyni się do tego, że Ukraina będzie coraz poważniej traktowana jako w przyszłości członek Unii Europejskiej i NATO". - Wiemy, że prezydent Zełenski dostał już zaproszenie od sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga na szczyt w Wilnie - zaznaczył.

Ocenił także, że "po zwycięstwie Ukrainy, będzie przynależność Ukrainy do NATO, co zostało zapowiedziane przez sekretarza Stoltenberga, a także będzie wspieranie wysiłków ukraińskich w tym, aby została możliwie szybko członkiem Unii Europejskiej".

Zdaniem b. ambasadora w Kijowie przemówienia wygłoszone na dziedzińcu Zamku Królewskiego przez prezydenta Andrzeja Dudy oraz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego były wzruszające i wskazał tu na "porównanie losów jednego narodu z drugim, łącznie z zacytowaniem fragmentów hymnów obu krajów".

PAP
21:10, 05.04.2023

Jest to wydarzenie bez precedensu, jest to deklaracja wspólnoty bezpieczeństwa oraz wspólnoty interesów Polski i Ukrainy - powiedział PAP b. ambasador RP w Kijowie Jan Piekło o środowej wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce.

20:59, 05.04.2023

Marszałek Grodzki spotkał się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. 

20:58, 05.04.2023

"Mocne przemówienie Zełenskiego w Warszawie: 'Kiedy będziemy wolni, to jest gwarancja, że wolność w Mołdawii przetrwa, nie opuści Gruzji i przyjdzie, na pewno przyjdzie na Białoruś!'" - napisał Franak Viačorka, białoruski polityk i główny doradca polityczny Swietłany Cichanouskiej, liderki białoruskiej opocyzji. 

20:51, 05.04.2023

"Bardzo dobre przemówienie Andrzeja Dudy. Wołodymyr Zełenski również z ważnym przesłaniem i kilkoma akcentami cieszącymi ucho. Ważny sygnał popłynął dziś z Warszawy - i do stolic europejskich, i do Moskwy" - uważa Tomasz Żółciak, dziennikarz "Dziennika Gazety Prawnej". 

20:48, 05.04.2023

- Nie jestem szczególnym zwolennikiem prezydenta Dudy, ale to było doskonale przemówienie - mówi Witold Jurasz. 

20:46, 05.04.2023

Przemówienie prezydenta Dudy dobrze ocenił także Marek Jakubiak. 

20:45, 05.04.2023

"Mamy pecha z niektórymi sąsiadami, ale szczęście z innymi" - napisał  Oleksandr Korniyenko, pierwszy wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

20:30, 05.04.2023

"List z apelem od AGROunii ws. pilnego zajęcia się sprawą napływania zbóż i innych produktów rolnych do Polski trafił prosto do rąk prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego" - przekazał Michał Kołodziejczak. 

20:23, 05.04.2023

Podczas wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskim prezydent Ukrainy podkreślał, że "życie ludzkie jest najwyższą wartością". - Szanujemy pamięć i godność każdego człowieka, wszystkich żyjących przed nami" - mówił. "To nasz wzajemny i absolutny szacunek będzie nieść światu kulturę polską i ukraińską, zawsze będzie nieść, ponieważ jesteśmy zbawieni przez wieki przez naszą jedność, przez naszą determinację - dodał.

- Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym miejscem-ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie - dziękuje wam - mówił Zełenski i dziękował za otwarcie się na Ukraińców w momencie, gdy to było najbardziej potrzebne. - Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo - każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi, dziękuję wam - dodał.

- Dziękuje za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą żyć w szacunku, a dorośli Ukraińcy dostali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same prawo i możliwości, jakie posiadają Polacy - podkreślał. Zełenski dziękował wolontariuszom, którzy pomagają Ukraińcom w Polsce, ale także na Ukrainie, gdzie ryzykują życie. 

PAP
20:18, 05.04.2023

- Im więcej wolności będziemy mieli, tym więcej gwarancji, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię i Buczę, za Katyń i Smoleńsk do końca życia - powiedział Zełenski.

- Więcej gwarancji, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię, Buczę, za Katyń i Smoleńsk, będzie ponosił odpowiedzialność do końca życia, tutaj na ziemi i na wieki - dodał.

- Sprawiedliwość to będzie historyczne osiągnięcie naszych pokoleń - podsumował Zełenski. Podkreślił, że Ukraińcy i Polacy idą "ramię w ramię". 

PAP
20:16, 05.04.2023

- Wróg chciał pogrzebać naszą wspólną niepodległość i rozpuścić w przestrzeni rosyjskiej nasze kultury narodowe. A my mocno stoimy, jesteśmy z wami - Ukraińcy i Polacy razem, ramię w ramię - powiedział Zełenski.

Prezydent Ukrainy oświadczył, że "zwrócimy całe to zło w epitafium na grobie rosyjskiego imperializmu". - Jesteśmy z tobą Polsko, ramię w ramię. Ustanowimy wolność w Europie na zawsze. Tyrania przegra w historii, kiedy przegra w Ukrainie - powiedział. - Moskwa nie będzie zabijała, a Petersburg nie będzie dzielił nigdy więcej - oświadczył.

Dodał, że "na tym wspaniałym placu i na każdym innym polskim placu, jak również na wszystkich majdanach ukraińskich nigdy nie będzie Rosji po naszym zwycięstwie".

20:14, 05.04.2023

Prezydent Ukrainy podczas wystąpienia na dziedzińcu Zamku Królewskiego podkreślił, że "obca władza, chcąca rządzić naszymi narodami, nie rozumiała, do czego dążymy - po prostu się rozpadła".

- My stoimy razem, ramię w ramię - Ukraina i Polska, i Europa, i wolny świat. Stoimy i wtedy, gdy ponownie rzucono pełnoskalowe siły agresji przeciwko naszej wolności. Upadnie i ten reżim, który rozpętał wojnę przeciwko nam, przyniósł groby Ukrainie, żeby później znów nieść groby, zarówno dla Polski i dla wszystkich naszych braci i sióstr w wolnej Europie, a my walczymy ramię w ramię - powiedział Zełenski.

Ten reżim - mówił prezydent Ukrainy - "przyniósł deportację Ukraińcom, żeby znowu deportować też innych, których wolność oddycha na ziemiach, które Rosja zamierza porwać - a my się bronimy ramię w ramię".

20:10, 05.04.2023

- Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińsko-polskim. Dzięki temu spełnią się słowa: Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy - słowa polskiego hymnu prezydent Zełenski powiedział po polsku.

Zgromadzeni na placu ludzie odpowiedzieli na te słowa oklaskami.

- Będziemy i my, bracia, rządzić w naszych stronach. Za każdym razem kiedy flaga ukraińska wraca na należne jej miejsce na ziemi ukraińskiej, a rosyjski najeźdźca ucieka, wzmacnia się też flaga polska - podkreślił Zełenski.

Mówił też o przewadze polsko-ukraińskiej. - Żółto-niebieski i biało-czerwony, te cztery kolory są silniejsze od trzech kolorowych. Każda udana bitwa ukraińskich bohaterów o nasze niepodległe państwo zapewni ochronę również dla polskiej niepodległości - zaznaczył.

PAP
20:08, 05.04.2023

Prezydent Zełenski: Drogi Rzeszowie, dziękuje ci za to, że zostałeś pierwszym miejscem-ratownikiem dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie, Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawie - dziękuje wam.

PAP
20:05, 05.04.2023

- Znamy się - Ukraińcy i Polacy, znamy się od dawna. Teraz, w sercu polskiej stolicy, ukraińskie serca zwracają się do wszystkich polskich serc; to wielki honor dla mnie być tutaj - powiedział ukraiński prezydent.

- Kieruję do was słowa wdzięczności i siły. Wdzięczności - bo nie ma już takich momentów, kiedy bylibyśmy osobno, kiedy nie bylibyśmy zjednoczeni. Ukraińskie serca biją za jedną wolność, za wzajemną niepodległość, za naszą rodzimą Europę, nasz wspólny dom. Zwyciężymy! - zwrócił się do Polaków.

PAP
20:02, 05.04.2023

Polacy i Ukraińcy zjednoczeni duchem wolności i wielkiej historii razem zbliżają się do zwycięstwa; zwracam się do Polaków ze słowami wdzięczności i siły; bo nie ma już takich momentów, kiedy bylibyśmy osobno - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

Wystąpienie ukraińskiego prezydenta rozpoczęły padające z tłumu ukraińskie okrzyki "Chwała Ukrainie", na które prezydent Zełenski odpowiadał zwyczajowym "Chwała bohaterom".

Zełenski rozpoczął od zwrotu w języku polskim: - Witaj, Warszawo, witaj Polsko, wielki narodzie polski i wielki narodzie ukraiński. Tu w ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu, duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, do którego razem się przybliżamy - powiedział.

PAP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h7br5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4h7br5
Więcej tematów