Zaatakowali kolejną bazę lotniczą w Rosji. To robota dywersantów? [RELACJA NA ŻYWO]
20.08.2023 | aktual.: 21.08.2023 21:38
Wojna w Ukrainie trwa. Poniedziałek to 544. dzień rosyjskiej inwazji. W poniedziałek rano ukraiński dron zaatakował kolejną bazę lotniczą w Rosji. Tym razem chodzi o lotnisko w Szajkówce (obwód kałuski), gdzie stacjonują bombowce Tu-22M. Rosyjskie władze twierdzą, że dron został zestrzelony, a jego uderzenie nie spowodowało strat i ofiar. Natomiast ukraiński wywiad wojskowy (HUR) podaje, że bezzałogowiec "uszkodził przynajmniej jeden samolot". Według Kijowa za akcję odpowiedzialni są dywersanci z centralnej Rosji, działające w porozumieniu z HUR. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Istotną rolę na froncie odgrywa "generał Błotow", czyli mówiąc wprost: warunki pogodowe. Do jesieni, kiedy zaczną się gorsze warunki, został miesiąc. Gen. Skrzypczak ocenia, że to za mało czasu, by przełamać rosyjskie pozycje obronne.
- Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował w poniedziałek na Telegramie pierwszy film od czasu "puczu", który miał miejsce pod koniec czerwca. Nagranie powstało, jeśli wierzyć jego słowom, w Afryce.
- Szwecja nie przekaże w najbliższym okresie lotnictwu Ukrainy samolotów myśliwskich Gripen. Takie rozwiązanie sugerowały wcześniejsze słowa ukraińskiego prezydenta.
- Rosja rozbudowuje swoje struktury wojskowe. Brytyjskie ministerstwo obrony ocenia, że w związku z przedłużającą się wojną w Ukrainie Moskwa utworzy nową formację - 18. Armię Ogólnowojskową.
Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.
Z rejonu kupiańskiego w obwodzie charkowskim ewakuowano już niemal 600 cywilów. W tym regionie toczą się obecnie ciężkie walki z rosyjskim natarciem.
W poniedziałek wieczorem Rosjanie ostrzelali Berysław w obwodzie chersońskim. Ranny został 48-letni cywil.
Grecja przyłączy się do szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16 – poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Atenach po spotkaniu z premierem Grecji Kiriakosem Mitsotakisem.
Prezydent Ukrainy podziękował też premierowi Grecji za „gotowość większej pomocy w ochronie naszej ojczyzny”.
Istotną rolę na froncie odgrywa "generał Błotow", czyli mówiąc wprost: warunki pogodowe. Do jesieni, kiedy zaczną się gorsze warunki, został miesiąc. Gen. Skrzypczak ocenia, że to za mało czasu, by przełamać rosyjskie pozycje obronne. Jest też pytanie, jakim przełomem mogą być samoloty F-16? I kiedy?
Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn opublikował w poniedziałek na Telegramie pierwszy film od czasu “puczu”, który miał miejsce pod koniec czerwca. Nagranie powstało, jeśli wierzyć jego słowom, w Afryce.
Nagranie z Prigożynem pojawiło się na telegramowym kanale wagnerowców w poniedziałek wieczorem. Szef najemników mówi w nim, że w temperaturze rzędu 50 stopni Celsjusza “umacnia potęgę Rosji w Afryce”. Zachęca, by wstępować w szeregi wagnerowców.
Prigożyn nie zdradził, w jakim kraju afrykańskim się obecnie znajduje. W sieci spekuluje się, że chodzi o Niger w którym niedawno doszło do przewrotu wojskowego.
Trzy drony wleciały dziś do przestrzeni powietrznej obwodu biełgorodzkiego w Rosji - podała rosyjska sekcja BBC. Rosyjskie władze podają, że nikt nie zginął w atakach. Uszkodzono tylko kilka domów i samochodów.
Geolokalizowane nagrania opublikowane 21 sierpnia wskazują, że siły ukraińskie posunęły się naprzód w kierunku centrum miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim – podaje amerykański think-tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Tym samym potwierdzają one komunikat wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar z 21 sierpnia, że Siły Zbrojne Ukrainy odniosły “sukces” na południowy-wschód od Robotynego i na południe od Małej Tokmaczki.
Na 15 lat pozbawienia wolności skazał ukraiński sąd za zdradę stanu koordynatora siatki rosyjskich agentów działającej w Dnieprze (środkowo-wschodnia część Ukrainy) - poinformowała w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na Telegramie.
Agenci wskazywali cele dla rosyjskich ataków rakietowych w Dnieprze, po czym informowali agresora o ich skutkach, zaś ich koordynator jako przykrywki używał faktu, że przewodniczył jednej z organizacji społecznych w mieście.
Koordynator i sześciu członków jego siatki zostali zatrzymani w wyniku operacji specjalnej SBU w styczniu bieżącego roku. Kolejnego agenta zatrzymano w sierpniu.
Wśród obiektów, o których siatka gromadziła informacje, były przedsiębiorstwa zapewniające dostawy energii do większości domów mieszkalnych, szpitali i zakładów przemysłowych w Dnieprze.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała zdjęcie rosyjskiej rakiety, która w sobotę uderzył w teatr w Czernihowie. To pocisk manewrujący 9M727 z rodziny Iskanderów.
Rzeź rosyjskich wozów bojowych piechoty pod Kliszczijiwką w okolicach Bachmutu. Ukraińcy użyli m. in. amunicji kasetowej.
Do doniesień o dzisiejszym porannym ataku na rosyjską bazę lotniczą w Szajkówce (obwód kałuski) odniósł się również Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR.
- Co najmniej jeden samolot (z lotniska w Szajkówce - red.) został uszkodzony. Jak w większości przypadków, rosyjski reżim próbuje ukryć prawdziwy rozmiar strat i uszkodzeń - mówił Jusow, cytowany przez serwis Espreso.
Jusow twierdzi, że atak dronów został przeprowadzony przez ludzi z centralnej Rosji, którzy wykonali zadanie w koordynacji z HUR.
- Są ludzie, którzy wykonywali zadania w koordynacji z HUR. Przyjechali z centralnej Rosji, wykonali swoją pracę i pomyślnie wrócili do domu. Podobnie jak w wielu innych przypadkach, HUR nadal wykonuje zadania nawet na terytorium państwa-agresora - podsumował.
Pojazd inżynieryjny M1132 Stryker ukraińskiej armii zniszczony w okolicach miejscowości Robotyne (obwód zaporoski).
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek na Telegramie, że przybył z wizytą do Grecji. Informację tę potwierdziła kancelaria greckiego premiera Kyriakosa Micotakisa.
Zełenski oświadczył, że w planach jego wizyty w Atenach są spotkanie z prezydent Grecji Kateriną Sakellaropoulou oraz "szczegółowe negocjacje" z premierem Kyriakosem Mitsotakisem.
"Program (rozmów - red.) obejmuje wszystko, co możemy wspólnie zrobić, aby chronić życie i wolność ludzi w naszym wspólnym europejskim domu" - napisał Zełenski. "Każdego dnia wzmacniamy nasze państwo, naszych żołnierzy i nasze interakcje z partnerami" - dodał.
Coś płonie w Berdiańsku (okupowany obwód zaporoski). Wcześniej donoszono o głośnej eksplozji na terenie tamtejszego garnizonu.
Amerykańska ambasada w Mińsku wydała ostrzeżenie dla obywateli USA: “Rząd Litwy 18 sierpnia zamknął przejścia graniczne z Białorusią w Twerecz/Widze i Sumsk/Losza. Pozostałe przejścia graniczne pozostają otwarte. Nie podróżuj na Białoruś. Obywatele USA, przebywający na Białorusi, powinni natychmiast opuścić kraj”.
16 sierpnia w Donbasie zginął 42-letni mjr Maksym Siergiejewicz Garmaszow, dowódca rosyjskiego batalionu powietrznodesantowego, odznaczony podczas kampanii ukraińskiej orderem za męstwo.
To jeden z co najmniej 338 rosyjskich oficerów w randze majora, którzy znaleźli śmierć podczas inwazji na Ukrainę.
Władysław Szapsza, gubernator obwodu kałuskiego, potwierdził, że w poniedziałek rano dron, lecący od granicy, został zestrzelony nad jedną z baz lotniczych w regionie.
Potwierdził tym samym informacje kanału Mash na Telegramie, który wcześniej informował o zestrzeleniu drona nad rosyjską bazę lotniczą w Szajkówce (obwód kałuski).
Na Chreszczatyku, głównej alei Kijowa, rozstawiono zniszczone rosyjskie pojazdy pancerne. “Wystawę” zorganizowano z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, który obchodzony jest 24 sierpnia.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział dziennikarzom po wizycie na Węgrzech, że “w przyszłym miesiącu spodziewa się spotkania twarzą w twarz z Władimirem Putinem”.
Erdogan dodał, że Hakan Fidan, szef tureckiego MSZ, może odwiedzić Moskwę wcześniej, aby porozmawiać o nieaktywnej już umowie zbożowej.
- Omówienie tej sprawy twarzą w twarz ma duże znaczenie, a uzyskanie w ten sposób informacje byłoby znacznie dokładniejsze - stwierdził Erdogan.
Źródło: PAP, Ukrinform, Ukraińska Prawda, Unian, TASS, RIA Novosti, BBC, CNN, Reuters