Mieli gotowe śmigłowce i pojazdy bojowe. Prezydent powiedział "nie"
Bliskie otoczenie obalonego przez wojsko prezydenta Nigru Mohameda Bazouma prosiło Francję o interwencję militarną, aby położyć kres puczowi generała Abdurrahmana Tchianiego – pisze francuski dziennik "Le Monde".
Według źródeł gazety, władze Francji mogły bardzo szybko położyć kres puczowi w Nigrze, do którego doszło pod koniec lipca. Osoba zbliżona do prezydenta Bazouma stwierdziła, że tymczasowy szef państwa działający w zastępstwie uwięzionego prezydenta, Hassoumi Massaoudou, poprosił Paryż o wsparcie w zdławieniu rebelii wojskowych.
"Le Monde" twierdzi, że francuscy żołnierze zjawili się w siedzibie Gwardii Narodowej Nigru wczesnym rankiem 27 lipca informując, że mają gotowe do akcji pojazdy bojowe i śmigłowce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przewrót w Nigrze. Ekspert mówi o skutkach. "Zachód zawsze przegrywał"
Prezydent zablokował interwencję
Interwencję podobno zablokował sam prezydent Bazoum, który miał skontaktować się z dowództwem sił francuskich w Nigrze; Bazoum liczył na pokojowe rozwiązanie – dodaje źródło "Le Monde". "Pomiędzy wystosowaniem prośby, a momentem, w którym Francuzi mogli interweniować, niektóre osoby dotychczas lojalne wobec Bazouma opowiedziały się po stronie puczystów" - zaznacza dziennik.
Prezydent Bazoum jest przetrzymywany przez puczystów od 26 lipca. Przedstawiciele państw Wspólnoty Gospodarczej Krajów Afryki Zachodniej (ECOWAS) spotkali się w czwartek i piątek w stolicy Ghany Akrze i uzgodnili termin interwencji wojskowej w Nigrze w celu uwolnienia Bazouma.
Pod koniec lipca nigerska junta wojskowa obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Bazouma, sojusznika państw zachodnich, kluczową postać w zwalczaniu dżihadystycznych sił w Sahelu. Generał Tchiani ogłosił się nowym przywódcą kraju.
Czytaj też: