Trwa ładowanie...
d2d2040

"Ustawa represyjna" znów w Sejmie. Komisja Sprawiedliwości negatywnie o uchwale Senatu

Sejm. Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka ponownie pracowała nad tzw. ustawą represyjną. Chodzi o uchwałę Senatu w tej sprawie. Podczas posiedzenia padły mocne słowa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejm. Kolejne posiedzienie Komisji Sprawiedliwości ws. "ustawy represyjnej"
Sejm. Kolejne posiedzienie Komisji Sprawiedliwości ws. "ustawy represyjnej" (East News)
d2d2040

Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji głos zabrała m.in. wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka, która przedstawiła sprawozdanie izby wyższej parlamentu ws. ustaw sądowych. Według niej, tzw. ustawa represyjna "prowadzi Polskę w kierunku marginalizacji". Wystąpiła również wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska.

Z kolei posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz oświadczyła, że ustawa jest "wytrychem prawnym, który pozwoli prezydentowi wybrać prezesa Sądu Najwyższego, który będzie mu pasować". Według niej przedstawione w przepisach rozwiązania są wzięte "z sowieckiej Rosji".

- Ta ustawa doprowadzi do osłabienia prawa, sowietyzuje polski wymiar sprawiedliwości. Te rozwiązania nie są znane stabilnym demokracjom - dodała Gasiuk-Pihowicz. Szef komisji Marek Ast odebrał jej głos.

d2d2040

Zobacz też: Prawnik upomina Andrzeja Dudę. "Mija się z prawem"

Równie emocjonalnie skomentował polityk PiS Przemysław Czarnek, który stwierdził, że "do sowietyzacji prawa" doszło podczas prac Senatu. - To jest zamach na praworządność, to łamie siódme przykazanie dekalogu: "nie kłam" - podkreślił Czarnek.

To tego odniosła się Katarzyna Piekarska z Lewicy. - Idąc tokiem myślenia posła Czarnka, za tę ustawę pójdziecie od piekła - stwierdziła posłanka. Zaapelowała, by PiS poprało stanowisko Senatu. - To jest ostatni moment wycofać się z błędu - dodała Piekarska.

d2d2040

Ostatecznie po głosowaniu Komisja Sprawiedliwości negatywnie zaopiniowała uchwałę Senatu o odrzucenie w całości ustawy sędziowskiej. Za taką decyzją głosowało 14 posłów, przeciwnych było 10 parlamentarzystów

Marek Ast: Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu, czyli za utrzymaniem ustawy

Przed posiedzeniem komisji przewodniczący Marek Ast był gościem na antenie Radia Plus, gdzie był pytany o prace nad ustawami sędziowskimi.

– Sytuacja jest absolutnie zero-jedynkowa. Gdyby poprawki (były do ustawy dyscyplinującej sędziów - przyp. red), gdyby była próba jakiegoś udoskonalenia tego projektu, wprowadzenia do niego nowych rozwiązań, wówczas rzeczywiście można byłoby dyskutować, zastanawiać się czy którąś z poprawek Senatu uwzględnić, a inną odrzucić - tłumaczył Ast.

- Tutaj z kolei mamy sytuację taką, kiedy Senat stwierdza, że nie podoba nam się ta ustawa, skrytykowaliśmy ją w czambuł i uważamy że nie powinna w ogóle wejść do obiegu prawnego. My stoimy na zupełnie odmiennym stanowisku. Nie widzimy aby ustawa w jakikolwiek sposób naruszała chociażby polską Konstytucję i z tego względu oczywiście Zjednoczona Prawica zagłosuje za odrzuceniem wniosku Senatu, czyli za utrzymaniem ustawy. W sposób oczywisty w niezmienionym kształcie, bo poprawek do niej nie było - dodał Marek Ast.

d2d2040

Prace nad "ustawą represyjna". Burzliwe obrady

Przypomnijmy: w piątek Senat przegłosował nowelizację pakietu ustaw sądowych. 51 senatorów głosowało za jej odrzuceniem, a 48 przeciw. Tym samym nowelizacja wróciła do prac w Sejmie.

Wcześniejsze posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości ws. ustawy sądowej trwało aż 10 godzin. Burzliwe obrady rozpoczęły się 19 grudnia o godz. 19:30 w czwartek. Skończyły się dopiero w piątek 20 grudnia nad ranem. Wówczas przegłosowano przedstawione poprawki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2d2040

Podziel się opinią

Share
d2d2040
d2d2040
Więcej tematów