ycipk-234qkf

USA: Satelity ujawniły chińskie hangary lotnicze na wyspach Spratly

• Chińskie hangary lotnicze na wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim
• Chiny roszczą sobie prawa do tych wysp mimo wyroku Trybunału w Hadze
• Hangary na rafie Mischief mogą pomieścić 24 myśliwce
• Do archipelagu Spratly zgłaszają roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei
• Mogą to być pierwsze oznaki militaryzacji tych wysepek i raf - komentuje CSIS
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA: Satelity ujawniły chińskie hangary lotnicze na wyspach Spratly
(PAP/EPA/CSIS/AMTI/DIGITAL GLOBE)
ycipk-234qkf

Zdjęcia satelitarne ujawniły obecność chińskich hangarów lotniczych na wyspach Spratly na Morzu Południowochińskim - podał we wtorek waszyngtoński think tank; Chiny roszczą sobie prawa do tych wysp mimo wyroku Trybunału w Hadze, który uznał je za bezzasadne.

Wzmocnione hangary, najprawdopodobniej o przeznaczeniu wojskowym, mogące pomieścić dowolny typ myśliwców, jakimi dysponują chińskie siły zbrojne, powstały niedawno na rafach Fiery Cross, Subi i Mischief w archipelagu Spratly - pisze waszyngtońskie Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w raporcie na temat instalacji wykrytych na zdjęciach satelitarnych.

Hangary na rafie Mischief mogą pomieścić 24 myśliwce; na zdjęciach widoczne są kolejne hangary w budowie. - Mogą to być pierwsze oznaki militaryzacji tych wysepek i raf - komentuje CSIS.

ycipk-234qkf

Zaledwie w lipcu Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze uznał, że roszczenia Chin do traktowania znacznej części Morza Południowochińskiego jako ich własnej strefy ekonomicznej są bezzasadne. Dotyczy to archipelagu Spratly, do którego zgłaszają roszczenia Wietnam, Malezja i Brunei.

Pretensje Pekinu do suwerenności nad całością archipelagu powiela uważający się nadal za legalne państwo chińskie Tajwan.

Trybunał uznał również, że prowadzone przez Chiny prace budowlane spowodowały nieodwracalne szkody na rafach koralowych.

ycipk-234qkf

CSIS podaje, że wyjąwszy jedną wizytę wojskowego samolotu transportowego na rafie Fiery Cross, "nie było do tej pory dowodów na to, że Pekin wysyła na te wysunięte placówki maszyny wojskowe".

Błyskawiczna budowa hangarów "wskazuje jednak na to, że może się to zmienić" - ostrzega CSIS.

Według anonimowego przedstawiciela Pentagonu, z którym rozmawiał Reuters, jest rzeczą mało prawdopodobną, by hangary te miały przeznaczenie cywilne, wyglądają bowiem raczej na instalacje postawione z myślą o myśliwcach.

ycipk-234qkf

Budzi to obawy, że Chiny mogą sprowadzić tam lotnictwo wojskowe i wykorzystać wyspy jako wysunięte bazy operacyjne - dodał rozmówca Reutera.

Agencja zwróciła się do Pekinu z prośbą o komentarz i otrzymała faksem odpowiedź ministerstwa obrony; dokument głosi, że "Chiny mają niepodlegającą dyskusji suwerenną władzę na Wyspami Spratly".

(fot. PAP/EPA/CSIS/AMTI/DIGITAL GLOBE)
Podziel się

- Budowle na Wyspach Spratly i rafach są wielofunkcyjne i z wyjątkiem koniecznych wojskowych wymagań obronnych są raczej dostosowane, by służyć wszelkim potrzebom cywilnym - brzmi odpowiedź resortu.

ycipk-234qkf

CSIS podaje, że w ostatnich miesiącach na wysepkach powstały też inne konstrukcje, jak wieże niewiadomego przeznaczenia oraz "sześciokątne struktury".

Chiny całkowicie zbojkotowały prowadzone przed Trybunałem postępowanie, a ich ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło orzeczeniu jakiegokolwiek znaczenia prawnego.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-234qkf

ycipk-234qkf
ycipk-234qkf