USA: Putin nie jest gotowy do negocjacji

- Władimir Putin nie zachowuje się jak osoba, która chce negocjacji - powiedział przedstawiciel Białego Domu John Kirby. Jego zdaniem trwające ostatnio zmasowane ataki na Ukrainę sugerują, że Rosja nie dąży do rozwiązań pokojowych.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/SAMUEL CORUM / POOL
Monika Mikołajewicz

Administracja prezydenta USA uważa, że mimo medialnych doniesień, które sugerują, że Władimir Putin jest gotowy na rozmowy negocjacyjne, zamiary Moskwy są inne. Zdaniem Białego Domu rosyjski prezydent nie dąży do pokojowego zakończenia konfliktu zbrojnego. Stanowisko Stanów Zjednoczonych przytoczyła "Europejska Prawda".

Jednoznaczna ocena Białego Domu

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ocenił podczas odprawy ostatnie zachowania Władimira Putina.

- Pomimo całego szumu, jaki w ciągu ostatnich kilku dni słyszałem w niektórych doniesieniach prasowych na temat pana Putina, że ​​nagle chce on negocjować, z pewnością nie zachowuje się jak osoba, która chce negocjacji - cytuje słowa rzecznika "Europejska Prawda".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Paniczna ucieczka Rosjan z frontu. Wpadli w pułapkę pod Charkowem

Swoje stanowisko Kirby podparł argumentem, że Rosja od kilku dni prowadzi zmasowane ataki na Ukrainę, podczas których wykorzystuje drony oraz rakiety. Co więcej, celem takich działań są nie tylko obiekty wojskowe, ale również cywilne.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA uważa ponadto, że w związku z powyższym należy przyznać Ukrainie dodatkowe środki.

- Robi wszystko (Putin - red.), co w jego mocy, aby rzucić Ukraińców na kolana, dlatego tak ważne jest, aby wysunięta przez prezydenta Ukrainy prośba (do Kongresu - red.) o dodatkowe środki została przyjęta - powiedział Kirby.

Zmasowane ataki na Ukrainę

W ostatnim czasie Rosja prowadzi zmasowane ataki na Ukrainę. Największy z nich miał miejsce 29 grudnia ubiegłego roku. W samym Kijowie zginęły wówczas 32 osoby, z kolei w całym kraju odnotowano 55 ofiar.

Według informacji podanych przez dowódcę ukraińskich sił zbrojnych gen. Walerija Załużnego w nocy i rano 29 grudnia Federacja Rosyjska wykorzystała podczas ataku na Ukrainę drony, wyrzutnie rakietowe S-300 oraz 158 pocisków różnego typu, w tym pociski hipersoniczne Kindżał i pociski manewrujące.

Źródło: Europejska Prawda/PAP

Wybrane dla Ciebie