USA powiedziało wprost Izraelowi. "Nie chcemy widzieć operacji w Rafah"
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby poinformował, że prezydent USA Joe Biden "bardzo jasno wyraził się w rozmowie z premierem Netanjahu". - Nie chcemy widzieć dużej operacji lądowej w Rafah - zrelacjonował rozmowę Kirby.
- Prezydent bardzo jasno wyraził się w rozmowie z premierem Netanjahu: nie chcemy widzieć dużej operacji lądowej w Rafah, która naraziłaby ponad milion ludzi na większe ryzyko. Byliśmy bardzo bezpośredni i bardzo konsekwentni - powiedział Kirby, relacjonując rozmowę przywódców podczas poniedziałkowego briefingu w Białym Domu.
Rafah jest ostatnim bastionem Hamasu w Strefie Gazy, równocześnie schronieniem ponad miliona palestyńskich uchodźców wewnętrznych z innych terytorium. Stany Zjednoczone od dawna próbuje odwieść Izrael od zapowiadanego szturmu w obawie przed pogorszeniem się sytuacji cywilów. Mimo to w poniedziałek izraelskie władze zapowiedziały, że zdecydują się na operację.
Pytany o doniesienia mediów, m.in. portalu Axios, o wstrzymaniu dwóch partii dostaw uzbrojenia z USA dla Izraela w ramach nacisku na izraelskie władze, Kirby nie potwierdził tych informacji. Wielokrotnie o to dopytywany także jednak nie zaprzeczył im. Zaznaczył natomiast, że zobowiązanie USA na rzecz bezpieczeństwa Izraela pozostaje "żelazne".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zachodnie wojska w Ukrainie? Wskazał "czerwone linie"
Kirby poinformował, że do rozmowy doszło przed ogłoszeniem przez Hamas, że zaakceptował propozycję dotyczącą zawieszenia broni w zamian za uwolnienie części zakładników. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przekazał, że prezydent Biden został poinformowany o odpowiedzi Hamasu, ale nie chciał jej komentować. Jak zaznaczył, jest ona analizowana przez głównego negocjatora po stronie USA, dyrektora CIA Billa Burnsa, i jest przedmiotem rozmów z partnerami USA na Bliskim Wschodzie.
Według Białego Domu podczas rozmowy Netanjahu miał również zgodzić się na ponowne otwarcie dla pomocy humanitarnej przejścia granicznego w Kerem Szalom. To zostało zamknięte na izraelskich żołnierzy po niedzielnym ataku Hamasu.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski