Koniec walk? Światowe media o decyzji Hamasu
Szef biura politycznego Hamasu powiedział mediatorom z Kataru i Egiptu, że "Hamas zgodził się na ich propozycję porozumienia o zawieszeniu broni" - podaje CNN i agencja AFP. Szczegóły porozumienia nie zostały jeszcze podane.
W oświadczeniu Hamasu stwierdzono, że szef biura politycznego "zadzwonił do premiera Kataru, szejka Mohammeda bin Abdulrahmana Al Thaniego oraz do egipskiego ministra i poinformował ich o zgodzie Hamasu na ich propozycję dotyczącą porozumienia o zawieszeniu broni".
Izrael oficjalnie nie skomentował jeszcze tych informacji. Przedstawiciel Hamasu w rozmowie z Al Jazeerą stwierdził, że "teraz piłeczka jest po stronie Izraela". Izrael podkreślił w ostatnich dniach, że "nie jest po tej samej stronie co Hamas", jeśli chodzi o porozumienie, i zamiast tego dał jasno do zrozumienia, że planuje inwazję na Rafah w południowej Gazie.
Propozycja "nie do przyjęcia przez Izrael"
Jak podaje Al Jazeera, izraelski urzędnik cytowany przez agencję Reuters twierdzi, że Hamas zatwierdził "łagodną egipską propozycję, która jest nie do przyjęcia przez Izrael".
Urzędnik dodał, że propozycja zawiera "daleko idące wnioski, których Izrael nie poprze".
Izraelskie media również donoszą, że rząd w Tel Awiwie "nie zaakceptował porozumienia".
Izrael uderza w Rafah
Armia izraelska przeprowadziła w poniedziałek naloty na wschodnie dzielnice miasta Rafah na południu Strefy Gazy kilka godzin po tym, gdy mieszkańcom tych okolic nakazano ewakuację - relacjonuje w poniedziałek Reuters, powołując się na media związane z Hamasem. Izrael od dawna zapowiadał ofensywę na Rafah.
Ewakuację nakazano ok. 100 tys. osób, które mają się przenieść do miasteczek namiotowych w pobliskich miejscowościach Chan Junus i Al-Mawasi. To operacja o "ograniczonym zakresie" prowadzona na wschodnich terenach miasta Rafah; mieszkańcy są ostrzegani przez ulotki, telefony i wiadomości tekstowe - przekazało izraelskie wojsko. Jak dodano, na razie nieplanowana jest ewakuacja na szerszą skalę. Nie podano też ram czasowych operacji.
W Rafah schronili się uchodźcy z pozostałych terenów Strefy Gazy, w której od blisko siedmiu miesięcy trwa izraelska operacja wymierzona w Hamas. W mieście może przebywać obecnie ok. 1,4 mln z 2,3 mln mieszkańców tego terytorium.