USA ostro reagują na ustawę o IPN. Piszą do Andrzeja Dudy i apelują o weto
W polsko-izraelski spór właśnie włączyli się amerykańscy kongresmeni. I zrobili to z hukiem. "Wiemy, że Polska strasznie cierpiała pod niemiecką okupacją (...) Trzeba jednak uznać przypadki, gdy Polacy pomagali nazistom w mordowanie niewinnych Żydów" - czytamy w liście.
Grupa kongresmenów wysłała do Andrzeja Dudy list, w którym apelują do prezydenta o zawetowanie nowelizacji ustawy o IPN. Podpisali się pod nim członkowie grupy ds. walki z antysemityzmem: Nita Lowey, Elito Engel, Ted Deutsch, Marc Veasey, Chris Smith, Ileana Ros-Lehtinen oraz Peter Roskam. To zarówno demokraci, jak i republikanie.
Z listu powiało chłodem. "Niepokojący jest fakt, że ustawa została przegłosowana podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, dniu, w którym cały świat mówi o okropności Holokaustu i zapewnia, że takie sytuacje się już nigdy nie powtórzą" - czytamy w liście. Politycy zauważają, że ustawa "może ochłodzić prowadzony w Polsce dialog o Holocauście, dotyczące go badania naukowe oraz wiarygodność Polski w tych sprawach".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
"Wszyscy wiemy, że Polska strasznie cierpiała pod niemiecką okupacją w latach 1939-45" - wskazują kongresmeni. Przytaczają liczbę 5 milionów polskich ofiar wojny. Przyznają, że "tysiące Polaków ryzykowało życie ratując Żydów. A ponad 6,6 tys. otrzymało tytuł "Sprawiedliwy wśród narodów świata".
Wskazują jednak, żeby zamiast karania za "polskie obozy koncentracyjne”, skupić się na edukacji.
"Przypadki Polaków, którzy pomagali nazistom"
"Musimy jednak wziąć pod uwagę liczne, udokumentowane przypadki Polaków, którzy pośrednio lub bezpośrednio pomagali nazistom w zabijaniu Żydów. Uznawanie, za niezgodne z prawem, każdego przypadku mówienia o tym, byłoby niesprawiedliwością" - wskazują politycy.
Na koniec apelują o zawetowanie kontrowersyjnej ustawy. "Mamy nadzieję, że prezydent opowie się przeciwko tej ustawi. Oczekujemy na zaangażowanie i odpowiedź" - kończą kongresmeni.
Ambasador Izraela zdradza, skąd wzięła się data nowelizacji ustawy - zobacz wideo
Prezydent: apeluję o więcej wstrzemięźliwości, o mniej emocji
- Prosiłbym, żeby się w gniewie nie zagalopować, prosiłbym, żeby ważyć słowa. Jeżeli nawet nas obrażają, nie obrażajmy innych, nie odpłacajmy tym samym. Nie powinniśmy tak robić (...) Jestem przekonany, że uda nam się właśnie w taki sposób i tak działając osiągnąć prawdę, która nam się należy, co do naszej historii, a w związku z tym i sprawiedliwość - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu w Żarach.
Dodał, wierzy w to, że "nasza postawa, postawa oczekiwania, sprawiedliwości i uczciwego traktowania i uczciwego podejścia do naszej historii poprzez prawdę historyczną zostanie uszanowana, prędzej, czy później".