Trwa ładowanie...
d35halx

Kontrowersje w sprawie sformułowania Polskie obozy koncentracyjne

Najnowsze informacje
PAP Baza Zdjęć Archiwum
Źródło: PAP Baza Zdjęć Archiwum, fot: Jacek Bednarczyk

Sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” co jakiś czas używane jest w zagranicznych mediach. Za każdym razem polska dyplomacja interweniuje w tej sprawie i prosi o sprostowanie informacji, a w niektórych przypadkach sprawa trafia do sądu. O „polskich obozach koncentracyjnych” m.in. napisał „The New York Times”, „BBC” i „Die Welt”.

Tym ostatnim przypadkiem zajmował się sąd w Warszawie, ponieważ Zbigniew Osewskie pozwał gazetę za naruszenie jego dóbr osobistych, jakimi są tożsamość i godność narodowa. Jednak sąd oddalił pozew, ponieważ gazeta nie naruszyła indywidualnych dóbr osobistych, a gazeta z własnej woli przeprosiła za użyte sformułowanie.

W 2012 roku Barack Obama użył sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” podczas laudacji na cześć Jana Karskiego w czasie ceremonii uhonorowania Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.

Najczęściej użycie tego sformułowania tłumaczy się, że autorzy mieli na myśli tylko położenie geograficzne obozów, a nie to, że Polacy zakładali obozy koncentracyjne. Tak w 2008 roku tłumaczył się wydawca „Die Welt” i Barack Obama po swojej wpadce w 2012 roku.

d35halx

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35halx
d35halx
d35halx
Więcej tematów
d35halx