Trwa ładowanie...
d4layc7
d4layc7

Kontrowersje w sprawie sformułowania Polskie obozy koncentracyjne

Najnowsze informacje
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną PAP Baza Zdjęć Archiwum
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną

Sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne” co jakiś czas używane jest w zagranicznych mediach. Za każdym razem polska dyplomacja interweniuje w tej sprawie i prosi o sprostowanie informacji, a w niektórych przypadkach sprawa trafia do sądu. O „polskich obozach koncentracyjnych” m.in. napisał „The New York Times”, „BBC” i „Die Welt”.

Tym ostatnim przypadkiem zajmował się sąd w Warszawie, ponieważ Zbigniew Osewskie pozwał gazetę za naruszenie jego dóbr osobistych, jakimi są tożsamość i godność narodowa. Jednak sąd oddalił pozew, ponieważ gazeta nie naruszyła indywidualnych dóbr osobistych, a gazeta z własnej woli przeprosiła za użyte sformułowanie.

W 2012 roku Barack Obama użył sformułowania „polskie obozy koncentracyjne” podczas laudacji na cześć Jana Karskiego w czasie ceremonii uhonorowania Karskiego Prezydenckim Medalem Wolności.

Najczęściej użycie tego sformułowania tłumaczy się, że autorzy mieli na myśli tylko położenie geograficzne obozów, a nie to, że Polacy zakładali obozy koncentracyjne. Tak w 2008 roku tłumaczył się wydawca „Die Welt” i Barack Obama po swojej wpadce w 2012 roku.

d4layc7

d4layc7
d4layc7
Więcej tematów
d4layc7