USA: niepoczytalni z dostępem do broni
Kontrowersyjna decyzja amerykańskiej Izby Reprezentantów. Izba niższa Kongresu, w której większość mają republikanie, uchyliła dekret o zakazie sprzedaży broni palnej osobom chorym psychicznie, w tym m.in. cierpiącym na schizofrenię i stany lękowe - informuje Newsweek.
Sprawa dotyczy 75 tys. osób, które z powodu stwierdzonej przez lekarzy niepoczytalności, do tej pory były umieszczone na liście osób objętych zakazem kupna broni. Liberalizacji przepisów domagało się Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie - organizacja, która od ponad 140 lat działa na rzecz propagowania prawa do posiadania broni palnej, bezpieczeństwa jej użytkowania, oraz prawa do polowania i samoobrony. Według nowych przepisów, za chorego psychicznie będzie można uznać wyłącznie osobę przymusowo zamknięta w szpitalu psychiatrycznym lub uznaną za niepoczytalną przez sąd.
Wewnętrzne ograniczenie dostępu do broni po raz pierwszy Kongres USA wprowadził w 1968 roku po zabójstwach prezydenta Johna F. Kennedy’ego, jego brata senatora Roberta F. Kennedy’ego i działacza na rzecz równouprawnienia Afroamerykanów Martina Luthera Kinga.
Przyjęta wtedy ustawa Gun Control Act wprowadziła m.in. licencje na handel bronią, zaostrzała warunki jej dystrybucji i utrudniła przewożenie jej przez granice stanów zwykłym obywatelom. Dodatkowo, w 1994 roku ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton przeforsował ustawę o zakazie sprzedaży karabinów automatycznych typu wojskowego. - Zakaz wygasł już 13 lat temu, ale jego odnowienie bezskutecznie obiecywał podczas pierwszej swojej kampanii Barack Obama - przypomina Newsweek.