Trwa ładowanie...

USA namierzyły nowego lidera ISIS. Wiedzą, kim jest

USA odkryły prawdziwą tożsamość nowego lidera ISIS. Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi to w rzeczywistości Abdallah Hadżdżi. To przywódca religijny, wcześniej jeden z liderów Al-Kaidy w Iraku i jeden z zastępców Abu Bakra al-Bagdadiego.
Share
Abu Bakr al-Bagdadi ma następcę. USA zdemaskowały nowego lidera ISIS
Abu Bakr al-Bagdadi ma następcę. USA zdemaskowały nowego lidera ISISŹródło: East News, Fot: SalamPix/ABACA/Abaca
d2ckazd

Państwo Islamskie ogłosiła Abu Ibrahima nowym kalifem po tym, jak al-Bagdadi zginął w amerykańskiej nagonce. Do tej pory nie było wiadomo, jaka jest rzeczywista tożsamość mężczyzny. Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurashi to jego pseudonim wojenny.

Prawdziwą tożsamość terrorysty nie jest już tajemnicą. Tak przynajmniej twierdzi wysoki urzędnik Pentagonu, który rozmawiał z "Voice of America". Jak przekonuje amerykański wywiad, Abu Ibrahim - w rzeczywistości Abdallah Hadżdżi - odgrywał kluczową rolę w rzezi Jazydów, a także kilku międzynarodowych akcjach ISIS.

USA namierzyły nowego lidera ISIS. Wiedzą, kim jest

Amerykanie od dawna podejrzewają, że Abu Ibrahim i Abdallah Hadżdżi to w rzeczywistości jedna i ta sama osoba. Potwierdzają to też wywiady innych państw, chociaż niektóre mają poważne wątpliwości. Powodem jest pochodzenie Hadżdżiego - jako Turkmen jest uznawany za tymczasowy wybór ISIS. Krążące w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania bojowników z całego świata, składających przysięgę nowemu liderowi, miałyby być jedynie zasłoną dymną.

d2ckazd

Zobacz też: Całkowite spustoszenie. Amerykańskie wojsko pokazało nagranie

ONZ w najnowszych raportach powątpiewa, czy nowy przywódca zbuduje skuteczną i silną organizację. Z drugiej strony przestrzega też przed lekceważeniem Abu Ibrahima. Amerykańskie portale śledcze donoszą, że Abu Ibrahim/Qurashi był osadzony niesławnym Obozie Bucca, amerykańskim więzieniu niedaleko Basry w Iraku. To tam miał poznać się z wieloma przyszłymi liderami ISIS, w tym z al-Bagdadim.

Czytaj też: Ostatnie lata al-Bagdadiego. Wszystkich podejrzewał o zdradę, spał z pasem szahida
Bliski Wschód. ISIS wskazało nowego przywódcę

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ckazd

Podziel się opinią

Share
d2ckazd
d2ckazd
Więcej tematów