Trwa ładowanie...
d2i7w07

USA i Chiny: możliwe wspólne stanowisko ws. rezolucji ONZ o Korei Płn.

• USA oraz Chiny poczyniły znaczne postępy w uzgadnianiu wspólnego stanowiska w sprawie Korei Płn.
• Coraz bardziej realna staje się wspólna rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ dot. nowych sankcji wobec polityki Pjongjangu
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
USA i Chiny: możliwe wspólne stanowisko ws. rezolucji ONZ o Korei Płn.
(PAP/EPA, Fot: SHAWN THEW)
d2i7w07

- Wstępne konsultacje przyniosły znaczący postęp i spodziewamy się, że uda się nam uzgodnić projekt rezolucji, który przedłożymy Radzie Bezpieczeństwa w najbliższym czasie - zaznaczył Wang Yi podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Szef amerykańskiej dyplomacji ze swej strony podkreślił, że przygotowywana "mocna rezolucja" miałaby znacznie zaostrzyć już obowiązujący system sankcji wobec Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Pjongjang próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków.

d2i7w07

Agencje przypominają, że stanowisko Pekinu w sprawie sankcji wobec Korei Płn. zostało wyraźnie określone podczas spotkania obu szefów dyplomacji w Pekinie 12 lutego. Po spotkaniu z Johnem Kerrym szef chińskiej dyplomacji podkreślił, że Chiny zgadzają się na rezolucję w sprawie Korei Płn., jednak nie godzą się na nałożenie na ten kraj sankcji. - Sankcje nie są rozwiązaniem samym w sobie - zaznaczył wówczas Wang Yi.

W ostatnim czasie Pekin zdradza oznaki większego zniecierpliwienia polityką Pjongjangu. Jednak Chiny nadal uznawane są za głównego sojusznika Korei Płn. Pekin obawia się społecznych i politycznych konsekwencji załamania się północnokoreańskiego reżimu.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego , w tym - jądrowego.

d2i7w07

Podziel się opinią

Share
d2i7w07
d2i7w07
Więcej tematów