Trwa ładowanie...

Uroczystości upamiętniające wydarzenia Grudnia' 70

Pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, niedaleko stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia-Stocznia, gdzie 47 lat temu padły strzały do robotników, rozpoczęły się w niedzielę rano jubileuszowe uroczystości z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego.

Share
Uroczystości upamiętniające wydarzenia Grudnia' 70
Źródło: Wikimedia Commons CC BY, Fot: Edmund Pelpliński
d47yerv

Nie ma sprawiedliwej przyszłości realnej walki o lepszą Polskę, jeśli nie wyjaśnimy wszystkich spraw z przeszłości i nie uhonorujemy naszych bohaterów z tamtych lat i nie odbudujemy prawdy o naszej przeszłości - mówił podczas obchodów Grudnia' 70 premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu dodał, że"tak jak te dwadzieścia postulatów nie byłoby możliwe bez Grudnia '70, tak i każda kolejna prób walki o lepszą Polskę, silniejszą i bardziej sprawiedliwą nie byłaby możliwa bez poprzedniej".

d47yerv

Mateusz Morawiecki przytoczył też fragment słów "Ballady o Janku Wiśniewskim". - "Chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chyloni dzisiaj milicja użyła broni" - tamten czarny czwartek, dni przed nim i dni po nim to był straszne dni, które utorowały drogę do polskiej wolności. Jesteśmy im winni wdzięczność i pamięć, bo dzięki nim jesteśmy w stanie budować wolną Polskę - powiedział.

W uroczystościach biorą także udział: wicepremier Jarosław Gowin, szef Solidarności Piotr Duda, metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, szef BBN Paweł Soloch, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk oraz parlamentarzyści PiS.

Uroczystości rozpoczęły się w pobliżu Pomnika Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni po godz. 6 rano. Na peronie SKM Gdynia-Stocznia oraz na chodniku i na rondzie Ofiar Grudnia 70 ustawiono zapalone znicze. Program uroczystości przewiduje wystąpienie premiera, zostanie odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, planowane jest też wystąpienie przewodniczącego Solidarności Stoczni Gdynia, Romana Kuzimskiego. Zostanie odczytany apel poległych, złożone wieńce i wiązanki kwiatów pod monumentem a Kompania Marynarki Wojennej ma oddać trzy salwy honorowe.

d47yerv

Podziel się opinią

Share
d47yerv
d47yerv
Więcej tematów