Trwa ładowanie...
d93ty5d
komputer
20-06-2003 12:05

Upały szkodzą komputerom

W miesiącach letnich znacząco wzrasta liczba
przypadków utraty zapisanych w komputerach danych; wynika to
głównie z niewystarczajacego zabezpieczenia komputerów przed
skutkami wysokich temperatur - takie są wnioski z badań firm zajmujących się odzyskiwaniem utraconych danych.

d93ty5d
d93ty5d

"Badanie, przeprowadzone w latach 2000-2003 we wszystkich laboratoriach firmy KrollOntrack dowiodło, że przypadki utraty danych charakteryzują się sezonowością, najwięcej informacji firmy tracą w miesiącach letnich" - powiedział w piątek PAP Michał Sobiło, przedstawiciel firmy MBM Ontrack, zajmującej się odzyskiwaniem danych na całym świecie.

Z badań, które objęły dziewięć laboratoriów odzyskiwania danych, wynika, że w ciągu kilku najgorętszych miesięcy roku liczba przypadków utraty danych rośnie o blisko 90%. Najwięcej - 92% - w Polsce. Mniej danych tracą w czasie upałów firmy z Europy Zachodniej i USA, gdzie średni wzrost sięga 84%.

"Analiza ponad 18 tys. przypadków utraty danych w trzech ostatnich sezonach dowodzi, że główną tego przyczyną jest niewystarczające zabezpieczenie komputerów przed skutkami wysokich temperatur. Problem szczególnie dotyczy polskich firm" - ocenia dyrektor MBM Ontrack Marcin Musil.

Jego zdaniem, kluczem do zabezpieczenia danych w lecie jest wyposażenie firmowych serwerowni w dobrej klasy urządzenia klimatyzacyjne. Ważne jest m.in. utrzymanie optymalnej temperatury nawet w przypadku awarii klimatyzacji. Moc chłodzenia powinna być dostosowana do wielkości pomieszczenia, gdzie znajdują się serwery czy komputery.

d93ty5d

Według specjalistów, utrata danych z powodu wysokich temperatur dotyczy nie tylko firm, ale również indywidualnych użytkowników komputerów. W podwyższonej temperaturze zwiększa się awaryjność nośników komputerowych.

Eksperci radzą, aby na czas upałów zastosować dodatkowy wiatrak (tzw. cooler) na twardy dysk komputera. Ważne jest też, aby dokładnie wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się komputer.

Nie należy niczego kłaść na obudowie komputera - szczególnie papieru, który jest dobrym izolatorem ciepła. Wokół obudowy powinna być zachowana 5-10-centymetrowa wolna przestrzeń. Należy sprawdzać, czy prawidłowo działa wiatrak, umieszczony w tylnej części obudowy oraz uważać na kurz, który dostając się do mechanizmu wiatraka może zatrzymać go i spowodować wzrost temperatury w obudowie komputera.

Jeżeli mimo tych starań dojdzie do utraty danych, konieczne jest skorzystanie z usług laboratorium ich odzyskiwania. Specjaliści zapewniają, że dane odzyskać można ze wszystkich nośników oraz wszystkich rodzajów systemów operacyjnych, niezależnie od rodzaju ich uszkodzenia. Średnia skuteczność takich działań to ok. 76%. Odsetek ten stanowi światowy standard.

d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj