Znany miliarder ogłasza bankructwo swojej firmy

Planowali wysyłać rakiety w przestrzeń kosmiczną na zasadach komercyjnych. Nie udało się. Firma znanego brytyjskiego miliardera Richarda Bransona ogłasza bankructwo.

Virgin Orbit Richarda Bransona upada
Virgin Orbit Richarda Bransona upada
Źródło zdjęć: © GETTY | Matthew Horwood
Katarzyna Bogdańska

Virgin Orbit, firma rakietowa należąca do brytyjskiego miliardera Sir Richarda Bransona, ogłosiła bankructwo po tym, jak nie udało jej się pozyskać klientów dla nowych inwestycji - przekazało BBC. Firma zajmująca się wystrzeliwaniem satelitów wstrzymała działalność już kilka tygodni temu.

Szef Virgin Orbit, Dan Hart powiedział, że chociaż firma "dołożyła wszelkich starań", aby zapanować nad swoimi finansami, "ostatecznie musi zrobić to, co najlepsze". Powiedział, że Virgin Orbit skoncentruje się teraz na znalezieniu kupca na firmę.

Firma Virgin Orbit, która planowała na zasadach komercyjnych wysyłać rakiety w przestrzeń kosmiczną, poinformowała pod koniec marca o zawieszeniu działalności na dającą się przewidzieć przyszłość i o zwolnieniu 85 proc. pracowników.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak może wyglądać rozpad Rosji. “Elity spróbują urwać się ze stryczka”

Virgin Orbit. Pierwsza próba

Na początku stycznia Virgin Orbit - spółka zależna Virgin Group, konglomeratu należącego do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona - podjęła pierwszą w historii próbę wystrzelenia rakiety kosmicznej z terytorium Europy Zachodniej, jednak zakończyła się ona fiaskiem.

Wprawdzie specjalnie przystosowany do nowej roli Boeing 747, który wystartował z portu kosmicznego w Kornwalii, wyniósł rakietę LauncherOne w przestrzeń kosmiczną, ale już po odłączeniu się jej od samolotu doszło do przedwczesnego wyłączenia i rakieta nie weszła na zakładaną orbitę.

Kilka dni później Virgin Orbit oświadczyła, że ma nadzieję, iż jeszcze w tym roku podejmie kolejną próbę wystrzelenia rakiety ze Spaceport Conrwall, ale w połowie marca firma poinformowała o "przerwie operacyjnej", której celem miało być ograniczenie kosztów.

Przeczytaj także:

Źródło: BBC/PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (217)