Trwa ładowanie...
d2cfndp

UOKiK: PKN Orlen nie przejmie kontroli nad Naftoportem

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie wyraził zgody na przejęcie przez PKN Orlen SA kontroli nad Naftoportem - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej Tadeusz Aziewicz, prezes UOKiK.

d2cfndp

Aziewicz dodał, że UOKiK zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku paliwowym miały równe szanse. Jestem głęboko przekonany, że istotna obniżka cen paliw nastąpi wówczas, kiedy na polskim rynku zaistnieje w pełni konkurencja - powiedział.

Prezes UOKiK uznał, że nabycie przez PKN Orlen kolejnych udziałów Naftoportu doprowadziłoby do przekroczenia przez spółkę 51-procentowego progu udziałów w kapitale Naftoportu i w konsekwencji do przejęcia kontroli nad spółką.

Kilka miesięcy temu PKN dokupił cztery udziały Naftoportu od Ciechu, obecnie ma ich 38, co daje mu ponad 49% udział w kapitale spółki. Sprawa tych czterech udziałów znalazła się w sądzie, bo inny udziałowiec Naftoportu, PERN "Przyjaźń", dowodzi, że to jemu Ciech obiecał je wcześniej odsprzedać.

Umowa kupna czterech udziałów od Ciechu zawierała ponadto opcję kupna kolejnych czterech udziałów przez PKN Orlen, na co nie wyraził zgody UOKiK. Prezes Przedsiębiorstwa Eksploataji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" Krzysztof Spandowski powiedział w poniedziałek, że PERN jest nadal zainteresowany odkupieniem od Ciechu jego udziałów w Naftoporcie. (and)

d2cfndp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cfndp
Więcej tematów