Unijne wojsko i policja zatwierdzone
Ministrowie Unii Europejskiej na spotkaniu w Brukseli, poświęconym wspólnym siłom szybkiego reagowania, potwierdzili w poniedziałek zobowiązania o utworzeniu do 2003 r. unijnych sił zbrojnych, liczących 100 tys. ludzi. Ostatecznie uzgodnili też skład przyszłych wspólnych sił policji.
W deklaracji końcowej ministrowie "15" potwierdzili zamiar wystawienia wspólnych wojsk unijnych i zlikwidowania istniejących jeszcze braków, które dostrzegają zarówno w zdolnościach militarnych, jak i w taktycznym i strategicznym transporcie lotniczym.
W serii poniedziałkowych spotkań wzięli udział szefowie resortów obrony, spraw zagranicznych i wewnętrznych państw członkowskich UE.
Najważniejszym punktem wspólnych obrad ministrów obrony i spraw zagranicznych było przyjęcie "planu działania", który pozwoli do 2003 roku powołać europejskie siły szybkiego reagowania.
Zadaniem tych sił byłby udział w misjach humanitarnych i pokojowych tam, gdzie nie chce się angażować Sojusz Północnoatlantycki. Unia podkreśla jednak, że siły europejskie nie zastąpią sił NATO, który nadal będzie pełnić rolę sojuszu polityczno-obronnego.
Obserwatorzy wskazują tymczasem, że poniedziałkowe spotkanie w Brukseli to rozpaczliwa próba wywiązania się z zeszłorocznych obietnic w sprawie wspólnych sił i łatania braków w uzbrojeniu, wyposażeniu i liczebności dostępnych jednostek. Dziś już wiadomo, że Unia nie zdoła wystawić, mimo zeszłorocznych obietnic, 100 tys. żołnierzy, 400 samolotów i 100 okrętów wojennych.
Javier Solana, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, powiedział, że z ostatnich danych, jakie otrzymał od krajów członkowskich UE, wynika, że "15" będzie w stanie wystawić siły do roku 2003, ale tylko w ograniczonym stopniu. Ograniczenia te dotyczą m.in. zakresu skali misji i szybkości rozmieszczenia jednostek.
Ministrowie spraw wewnętrznych obradowali na temat powołania do 2003 roku liczących 5 tys. ludzi europejskich sił policyjnych, podobnych do działających obecnie w Kosowie jednostek ONZ.
Ta unijna policja miałaby za zadanie zabezpieczanie zagranicznych "operacji pokojowych". (reb)