Trwa ładowanie...

Ukraińcy ostrzegają Polskę? Ostre słowa wicepremiera

Ołeksandr Kubrakow, wicepremier Ukrainy i minister infrastruktury, przeprowadził rozmowę z Jackiem Siewierą, szefem BBN. Poruszono kwestię blokady granicy, w tym transportu pasażerskiego. Zdaniem ukraińskiego polityka obecna sytuacja jest "niedopuszczalna".

Ołeksandr Kubrakow nie zgadza się na blokowanie granicy Polski z Ukrain aOłeksandr Kubrakow nie zgadza się na blokowanie granicy Polski z Ukrain aŹródło: Getty Images, fot: Ukrinform/Future Publishing
d5uiebk
d5uiebk

Wicepremier Ukrainy Ołeksandr Kubrakow podkreślił, że "blokowanie granicy to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa broniącego się kraju". - Takie działania negatywnie wpływają na nasze przeciwstawianie się wspólnemu wrogowi o imieniu Rosja - stwierdził.

- Ta blokada będzie miała poważne skutki dla Polski i Ukrainy - doprecyzował.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ostatnia akcja w Awdijiwce. Moment wycofania się tuż przed atakiem Rosjan

Minister Kubrakow dodał, że "takie akcje i przykłady nieludzkiego traktowania Ukraińców na granicy UE mogą być wykorzystane przez rosyjskie służby specjalne do podburzania sztucznego konfliktu między naszymi krajami".

d5uiebk

- Oczekujemy konkretnych działań polskich kolegów, by nie dopuszczać do takich sytuacji i w ogóle rozwiązać (ten - red.) problem - oznajmił Kubrakow. Minister wyraził nadzieję, że Polska podejmie konkretne działania, aby zapobiec takim sytuacjom i rozwiązać problem blokady granicy.

Blokada na sześciu przejściach. "To ma wpływ na zdolności obronne"

Resort poinformował, że wiceminister infrastruktury Serhij Derkacz jest w kontakcie z polskim odpowiednikiem Pawłem Gancarzem. Zwrócono uwagę, że sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej "staje się jeszcze bardziej krytyczna".

- Obecnie z polskiej strony granicy zablokowanych jest sześć przejść. Najbardziej krytyczna sytuacja panuje na przejściu Jahodyn-Dorohusk, gdzie w ogóle doszło do wstrzymania ruchu samochodów ciężarowych. Tam nie są przepuszczane szybko psujące się dostawy pomocy humanitarnej, a także paliwo. To (ma - red.) bezpośredni wpływ na nasze zdolności obronne. Przez to przejście z Ukrainy nie mogą wyjechać również puste ciężarówki, które jadą po potrzebne towary - podkreślił Kubrakow.

d5uiebk

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że "w mediach społecznościowych krąży nagranie, na którym (widać, jak) tłum polskich protestujących blokował przejazd autobusów z pasażerami". Resort zwrócił uwagę, że po polskiej stronie granicy w kolejkach stoi około 3 tys. ciężarówek.

Polscy rolnicy protestują od wielu tygodni. Zwracają uwagę, że do Polski z Ukrainy trafiają produkty i zboża po zaniżonych cenach, także złej jakości - poniżej unijnych standardów. Podobne protesty rolników odbywają się też w innych państwach członkowskich UE.

Posłowie PiS domagają się, by jeszcze w poniedziałek rząd przyjął rozporządzenie wprowadzające pełne embargo na produkty rolno-spożywcze sprowadzane z Ukrainy, bo - jak uzasadniali - leży to " w głębokim w interesie polskich rolników".

d5uiebk

Rząd od dawna przyznaje, że problem jest palący a winę za jego powstanie ponosi jeszcze ekipa Prawa i Sprawiedliwości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d5uiebk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d5uiebk
Więcej tematów