Ukraińcy oddali hołd zmarłej królowej Elżbiecie. Specjalne napisy na pociskach
Po tym jak w czwartek Pałac Buckingham poinformował o śmierci królowej Elżbiety II, nietypowy hołd zmarłej monarchini postanowili oddać ukraińscy żołnierze. Pozostawili oni specjalną wiadomość na pociskach artyleryjskich.
09.09.2022 15:29
W czwartek Wielka Brytania pogrążyła się w żałobie, po tym jak po ponad 70 latach panowania zmarła królowa Elżbieta II. Monarchini była powszechnie szanowana na arenie międzynarodowej, więc wiadomość o jej śmierci wywołała smutek również w innych państwach. Chociażby w Ukrainie, która obecnie broni się przed rosyjską inwazją.
Ukraińcy oddali hołd zmarłej królowej Elżbiecie. Specjalne napisy na pociskach
Wielka Brytania od początku wojny w Ukrainie jest jednym z sojuszników Kijowa. Nie powinno zatem dziwić, że ukraińscy żołnierze postanowili w nietypowy sposób oddać hołd Elżbiecie II - informuje Sky News.
Ukraińscy żołnierze przekazali, że wyrażają "szczerą wdzięczność i szacunek dla niezwykłego przywódcy wielkiego narodu". Na pociskach znalazły się też specjalne hasła dedykowane Elżbiecie II. "Chwała Królowej Elżbiecie" (po ukraińsku) oraz "Spoczywaj w pokoju, królowo") po angielsku - napisano na pociskach, które najprawdopodobniej lada moment zostaną użyte w walce z rosyjskim agresorem.
To nie pierwszy raz, gdy Ukraińcy składają hołd Elżbiecie II. W marcu, kilka dni po rozpoczęciu wojny, żołnierze mieli wykrzykiwać "Boże, chroń królową" podczas wystrzeliwania pocisków dostarczonych przez Wielką Brytanię. Informował o tym "Sunday Times".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elżbieta II nie wypowiadała się publicznie na temat rosyjskiej agresji. Gdy jednak w marcu doszło do jej spotkania z premierem Kanady, założyła strój z niebieskimi i żółtymi dodatkami, co uznawano za wyraz wsparcia dla Ukrainy. Dodatkowo za nią stał wazon z kwiatami - również w ukraińskich barwach.
Warto pamiętać, że ze względu na protokół, rodzina królewska nie angażuje się w politykę krajową i zagraniczną. Dlatego brak publicznego potępienia inwazji Rosji na Ukrainę był dość zrozumiały dla polityków i opinii publicznej. Równocześnie Elżbieta II przekazała "hojną darowiznę" z własnych środków na rzecz Komitetu Kryzysowego ds. Katastrof i Apelu Humanitarnego DEC w sprawie Ukrainy. Nie ujawniono jednak, jak wysokie było wsparcie monarchini na rzecz zaatakowanego państwa.
Czytaj także: