Trwa ładowanie...

Putin przestraszył się ukraińskiej ofensywy? Podał nawet datę [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Wtorek to 475. dzień inwazji. Władimir Putin spotkał się podczas konferencji z korespondentami wojennymi. Rosyjski dyktator przedstawił na niej absurdalne tezy. Przekazał, że zgodnie z jego informacjami ukraińska kontrofensywa rozpoczęła się 4 czerwca i trwa do dzisiaj. Poinformował także, że Rosja "nie ma nic wspólnego z wydarzeniami w Donbasie w 2014 roku". - Po rozpadzie ZSRR Rosja chciała utrzymać dobre stosunki ze wszystkimi sąsiadami i do tego dąży nawet teraz – powiedział Władimir Putin podczas spotkania. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Władimir Putin przekazał kilka absurdalnych tezWładimir Putin przekazał kilka absurdalnych tezŹródło: EPA Images, fot: Vladimir Astapkovich
d4a9qz8
d4a9qz8
  • Jesteśmy bardzo otwarci na to, by przekazać Ukrainie nasze F-16 i być może stanie się to po tym, jak tej jesieni otrzymamy myśliwce F-35 - powiedział PAP szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Danii Michael Aastrup Jensen. Polityk koalicji rządzącej dodał, że Dania chciała to zrobić już dawno, jednak nie miała zgody administracji USA. "Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, bo nic nie jest sfinalizowane, ale jesteśmy bardzo otwarci na to, by dostarczyć Ukrainie nasze F-16" - oświadczył w rozmowie z PAP Jensen.
  • - Nasze wojska walczą z rosyjskimi okupantami na pięciu-sześciu odcinkach frontu jednocześnie, ale to dopiero początek kontrofensywy. Później wybrane zostaną dwa-trzy najbardziej perspektywiczne kierunki, na które Kijów skieruje siły rezerwy - ocenił ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.
  • Oczekując na wyzwolenie spod rosyjskiej okupacji, niszczą sprzęt wojskowy, podpalają składy amunicji oraz atakują porty i lotniska przeciwnika – PAP dotarła do działającego na zajętym przez Rosjan Krymie oddziału partyzanckiego, który przedstawia się jako Krymskie Mewy Bojowe.
  • Ukraińcy wyzwalają kolejne terytoria. "W minionym tygodniu podczas operacji ofensywnej na kierunku donieckim i tawrijskim ukraińskie siły przesunęły się o 6,5 km. Przejęto kontrolę nad 90 km kw. terytorium i wyzwolono siedem miejscowości.
Trwa łączenie
21:21, 13.06.2023

Liczba rannych po ostrzale w Krzywym Rogu wzrosła do 36 osób, informuje Regionalna Administracja Wojskowa. 12 osób jest w szpitalu, a 10 osób jest w ciężkim stanie. 11 osób zmarło.

20:49, 13.06.2023

Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA za nowy pakiet pomocy dla Ukrainy:

"Dziękuję @POTUS za kolejny pakiet pomocy obronnej. Broń i sprzęt wojskowy o wartości 325 milionów dolarów to dokładnie to, czego dziś potrzebują Siły Obronne. Doceniamy niesłabnące wsparcie życzliwych ludzi. I skuteczną pomoc w wyzwalaniu terytoriów czasowo okupowanych przez rosyjskiego agresora. Wspólnie przywrócimy integralność terytorialną Ukrainy, zachowamy jej niepodległość i ochronimy jej demokrację" - napisał na Twitterze Zełenski. 

20:25, 13.06.2023

Walerij Załużny, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, przeprowadził rozmowę telefoniczną z szefem Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Markiem Milleyem. „Powiedziałem [Milleyowi] o sytuacji na froncie. Ciężkie walki obronne i ofensywne trwają na wschodzie i południu naszego kraju. Są pewne sukcesy, realizujemy nasze plany i idziemy do przodu” – mówi dowódca- dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy - przekazuje FLASH News.

20:02, 13.06.2023

Piosenkarz Witalij Kozłowski otrzymał wezwanie do wojska. Gwiazdor nie uchylił się od obowiązku.

Na swojej stronie na Instagramie pokazał zdjęcie, jak wypełnia dokumenty w wojskowym biurze rejestracji i poboru.

„To już program mobilizacyjny przekazany po komisji, a następnie wezwanie do jednostki wojskowej” - powiedział menedżer piosenkarza.

19:47, 13.06.2023

Wielka Brytania ogłosiła nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 92 mln funtów. Zostało to ogłoszone na spotkaniu ministrów obrony państw członkowskich Joint Expeditionary Force (JEF), informuje SkyNews. Rząd brytyjski powiedział, że przekazany sprzęt poprawi zdolność Ukrainy do „ochrony krytycznej infrastruktury narodowej, ludności cywilnej i wojska na liniach frontu” - Nexta.


Image

19:42, 13.06.2023

Wcześniej Grossi powiedział we wtorek w Kijowie, że jest bardzo zaniepokojony bezpieczeństwem Zaporoskiej Elektrowni Atomowej podczas ukraińskiej kontrofensywy przeciwko wojskom rosyjskim.

Położona na południu Ukrainy nieczynna obecnie siłownia jest największą elektrownią atomową w Europie; od 4 marca 2022 roku okupują ją wojska rosyjskie. Misja MAEA ma m.in. ocenić bezpieczeństwo obiektu po wysadzeniu zapory na Dnieprze, tworzącej zbiornik, z którego czerpana jest woda do chłodzenia elektrowni.

19:37, 13.06.2023

Rafael Grossi, dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), poinformował we wtorek, że spotkał się z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Następnie ma udać się do okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy.

Grossi napisał na Twitterze, że rozmawiał z Zełenskim przed wyjazdem do elektrowni w Enerhodarze, gdzie oceni sytuację po katastrofalnej powodzi.

Szef MAEA poinformował, że podczas spotkania przedstawił ukraińskiemu prezydentowi program wsparcia dla Ukrainy, oparty o techniki jądrowe w takich dziedzinach jak zdrowie, bezpieczeństwo żywności i wody pitnej, zdrowie zwierząt, zarządzanie glebą i wodą. Wsparcie ma też dotyczyć oceny stanu infrastruktury krytycznej po powodzi wywołanej przez wysadzenie w powietrze zapory na Dnieprze.

19:32, 13.06.2023

Wołodymyr Zełenski odbył ważne spotkanie: „Urząd, urzędnicy państwowi, Rada Najwyższa, Prokuratura Generalna. Przygotowujemy kilka scenariuszy ze względu na jeden obowiązkowy wynik – rzeczywiste, zgodne z prawem i sprawiedliwe ukaranie rosyjskich przywódców za zbrodnię agresji przeciwko Ukrainie” - Flash News.

19:11, 13.06.2023

Stoltenberg jest z wizytą w Waszyngtonie w ramach przygotowań do lipcowego szczytu NATO w Wilnie. Jak powiedział, spodziewa się po tym szczycie m.in. mocniejszego zobowiązania do zwiększenia wydatków na obronność i partnerstwa z krajami Indo-Pacyfiku.

Blinken zapowiedział, że liczy na to, iż wynikiem szczytu będzie "mocny pakiet politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy", a także zobowiązanie Sojuszu do zwiększenia zdolności przemysłów zbrojeniowych oraz wdrożenie planów obrony państw NATO i zobowiązań z ubiegłorocznego szczytu w Madrycie.

Po spotkaniu z Blinkenem Stoltenberg uda się do Białego Domu na rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem na ten sam temat.

18:54, 13.06.2023

Pomoc wojskowa państw NATO dla Ukrainy robi różnicę na polu bitwy, bo Ukraińcy posuwają się naprzód i zdobywają teren dotychczas zajmowany przez Rosjan - powiedział we wtorek w Waszyngtonie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

"USA (...) i europejscy sojusznicy robią to, co do nich należy, przekazując pomoc ekonomiczną i wojskową wartą miliardy dolarów. I to wsparcie robi różnicę na polu bitwy w momencie, kiedy teraz rozmawiamy. Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę, czyni postępy i zdobywa teren" - oświadczył Stoltenberg podczas powitania z szefem amerykańskiej dyplomacji.

Dodał, że im więcej ziem wyzwolą Ukraińcy, tym mocniejszą będą mieli pozycję przy stole negocjacyjnym i "tym bardziej prawdopodobne, że prezydent Putin zrozumie, że nie wygra tej wojny".

18:27, 13.06.2023

Putin powiedział, że Rosja myśli teraz o wycofaniu się z umowy zbożowej, ponieważ warunki Federacji Rosyjskiej dotyczące jej przedłużenia nie są spełnione - Nexta.

18:08, 13.06.2023

Jensen stwierdził, że choć Dania jest małym krajem i nie ma dużej floty myśliwców, to jest w stanie przekazać ich część, a dobrą okazją do tego byłaby jesień, kiedy otrzyma z USA pierwsze z zamówionych jeszcze w 2017 roku 27 samolotów F-35. Jak dodał, Dania chciała uczynić ten krok "bardzo, bardzo dawno", jednak nie mogła ze względu na konieczność uzyskania zgody na reeksport amerykańskich samolotów.

Parlamentarzysta uważa, że w Danii panuje niemal całkowita jedność w sprawie pomocy Ukrainie m.in. ze względu na doświadczenia kraju z II wojny światowej.

18:01, 13.06.2023

Przedstawiciel liberalnej partii Venstre (Lewica) przybył w poniedziałek do Waszyngtonu w ramach europejskiej delegacji szefów komisji parlamentów, by przekonywać władze USA do poparcia członkostwa Ukrainy w NATO.

Dania wraz z Holandią przewodzi koalicji mających szkolić ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach. Jak zaznaczył Jensen, aby duński rząd mógł uczynić krok dalej i przekazać Ukrainie F-16, zgodę na to musi wyrazić jego komisja.

"W moim rozumieniu będzie na to przeważająca aprobata, a być może nawet całkowita jedność. Bo wiemy, że Ukraina potrzebuje przewagi w powietrzu i dopóki to się nie stanie, to będziemy widzieli kolejne śmierci cywilów" - powiedział parlamentarzysta.

17:55, 13.06.2023

Jesteśmy bardzo otwarci na to, by przekazać Ukrainie nasze F-16 i być może stanie się to po tym, jak tej jesieni otrzymamy myśliwce F-35 - powiedział PAP szef komisji spraw zagranicznych parlamentu Danii Michael Aastrup Jensen. Polityk koalicji rządzącej dodał, że Dania chciała to zrobić już dawno, jednak nie miała zgody administracji USA.

"Nie mogę jeszcze mówić o szczegółach, bo nic nie jest sfinalizowane, ale jesteśmy bardzo otwarci na to, by dostarczyć Ukrainie nasze F-16" - oświadczył w rozmowie z PAP Jensen.

17:40, 13.06.2023
Mobilizacja w Federacji Rosyjskiej zależy od tego, czy będziemy zmuszeni podbić Kijów, obecnie nie ma takiej potrzeby - Putin.
Stwierdził też, że cele operacji specjalnych zmieniają się zgodnie z obecną sytuacją, a kompleks wojskowo-przemysłowy Ukrainy wkrótce przestanie istnieć.
Mówi, że w obwodzie biełgorodzkim nie ma nikogo „ze strony ukraińskiej”.
17:29, 13.06.2023

Przewodniczący polskiej sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel przekonywał, że członkostwo Ukrainy w NATO jest jedynym sposobem na zapewnienie długoterminowego pokoju i bezpieczeństwa Europy.

17:27, 13.06.2023

Szefowie komisji spraw zagranicznych domagali się we wtorek podczas konferencji prasowej w siedzibie agencji AFP, by podczas szczytu NATO w Wilnie Ukraina otrzymała jasną ścieżkę do członkostwa w Sojuszu. Opublikowali przy tym wspólny list przewodniczących komisji z 22 krajów (w tym m.in. Polski, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i USA), którzy poparli ten postulat. Delegacja złożona z polityków z Polski, Wielkiej Brytanii, Litwy, Danii i Estonii przebywa w Waszyngtonie, przekonując amerykańskich kongresmenów, Departament Stanu i think-tanki do poparcia akcesji Ukrainy.

Jak zaznaczył jednak przewodniczący delegacji, szef komisji spraw zagranicznych litewskiego Sejmu Żygimantas Pavilionis, aby wcielić ten postulat w życie potrzebna jest przede wszystkim zmiany zdania dwóch liderów: prezydenta USA i kanclerza Niemiec.

17:21, 13.06.2023

Niemal wszyscy w NATO zgadzają się co do przyszłego członkostwa Ukrainy w sojuszu, brakuje nam tylko decyzji niemieckiego kanclerza i amerykańskiego prezydenta - powiedział we wtorek podczas konferencji w Waszyngtonie szef litewskiej komisji spraw zagranicznych Żygimantas Pavilionis. 

Szef polskiej sejmowej komisji Radosław Fogiel przekonywał, że tylko członkostwo w NATO da rzeczywiste gwarancje bezpieczeństwa dla całej Europy.

17:17, 13.06.2023

W Egipcie ciało rekina, który zjadł Rosjanina, zostanie zabalsamowane i wystawione w muzeum - Daily Mail.


Specjaliści Instytutu Nauk o Morzu i Rezerwatach Morza Czerwonego rozpoczęli proces balsamowania w Hurghadzie, przygotowując rekina do umieszczenia w muzeum. Udało im się wydobyć głowę, klatkę piersiową i ręce obywatela Federacji Rosyjskiej z żołądka drapieżników. Nogi nie znaleziono.

17:11, 13.06.2023

Po ostrzałach ewakuowano dziecięcy internat i centrum pomocy niepełnosprawnym w mieście Bilopilja w obwodzie sumskim - przekazała telewizja 1+1.

17:09, 13.06.2023

Rosjanie ogłosili likwidację na Ukrainie szefa sztabu 35 Armii Połączonej Federacji Rosyjskiej – generała dywizji Serhija Horiaczewa. Oficer Sił Zbrojnych Ukrainy Anatolij Sztefan potwierdził, że w nocy 13 czerwca żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy wyeliminowali Horiaczewa i szereg innych wyższych oficerów dowództwa 35 Armii Federacji Rosyjskiej. 

17:03, 13.06.2023

Minister dodała, że Francja współpracuje z partnerami, aby nie dopuścić do sytuacji, w której prowadzona przez Rosję strategia wojny hybrydowej odniesie sukces. Colonna podkreśliła, że rosyjska kampania dezinformacji jest aktem "niegodnym stałego członka Rady Bezpieczeństwa (ONZ)".

Przedstawiciel służb bezpieczeństwa wyjaśnił w rozmowie z AFP, że we Francji znaleziono kilkadziesiąt domen wykupionych przez Rosjan w celu prowadzenia tej kampanii. "Nie mamy do czynienia z ludźmi, którzy prowadzą działania w dawkach homeopatycznych. Oni zaczynają industrializować (tę operację)" - powiedział.

17:03, 13.06.2023

"Francuskie władze wykryły wymierzoną we Francję kampanię cyfrową, której celem jest manipulowanie informacją, zaangażowane są w nią podmioty rosyjskie i uczestniczą w niej też podmioty państwowe lub powiązane z państwem rosyjskim" - głosi oświadczenie, jakie rzecznika resortu spraw zagranicznych przeczytała dziennikarzom.

16:49, 13.06.2023


Jak wyjaśnia AFP, hakerzy tworzyli tzw. strony lustrzane mediów i instytucji, czyli wyglądające dokładnie tak samo, jak strony autentyczne i linkowane z nimi, ale zawierające fałszywe treści. Ofiarą tych manipulacji padły m.in. dzienniki "Le Figaro", "Le Monde", "Le Parisien" i portal informacyjny 20Minutes, a także wiele publikacji niemieckich jak "Der Spiegel", "Bild", czy "Die Welt".

16:46, 13.06.2023

Szefowa MSZ Francji Catherine Colonna poinformowała we wtorek, że Rosja przeprowadziła próbę cyberataku na strony jej resortu, a także tworzyła tzw. strony lustrzane francuskich gazet, na których zamieszczano antyukraińskie artykuły w ramach szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej.

Colonna oznajmiła w komunikacie, że strona rosyjska prowadzi tę kampanię dezinformacji m.in. we francuskim sektorze zaawansowanych technologii i w prestiżowych mediach, a w działania te zaangażowane są przedstawicielstwa dyplomatyczne i kulturalne Rosji.

16:22, 13.06.2023

Po rozpadzie ZSRR Rosja chciała utrzymać dobre stosunki ze wszystkimi sąsiadami i do tego dąży nawet teraz – powiedział Władimir Putin na spotkaniu.

16:16, 13.06.2023

Władimir Putin spotkał się z korespondentami wojennymi i dziennikarzami. Rosyjski dyktator stwierdził, że ukraińska kontrofensywa zaczęła się 4 czerwca i trwa do dzisiaj. Putin powiedział, że Rosja nie ma nic wspólnego z wydarzeniami w Donbasie w 2014 roku - przekazała RIA Novosti podczas relacji na żywo.

Źródło: PAP, Ukrinform, Unian, RBK-Ukraina, Ukraińska Pravda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4a9qz8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d4a9qz8
Więcej tematów