Odwet za Kaliningrad. Rosja mści się na Polsce
Od maja 2023 roku zalecane jest w Polsce używanie wyłącznie polskiej nazwy Królewiec, a nie rosyjskiej wersji Kaliningrad. Na zmianę zareagowała już Rosja. Chcą zmiany nazw polskich miast.
Bartłomiej Wypartowicz, ekspert portalu Defence24, przekazał w mediach społecznościowych, że rosyjska Duma w porozumieniu z Radą Bezpieczeństwa chcą zmienić nazwy polskich miast.
Dziennikarz zaznaczył, że doniesienia pojawiają się na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram.
Jak podkreślił Wypartowicz, taka decyzja to "krok odwetowy" za zmianę nazwy Kaliningradu na Królewiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Polacy zaatakowali w Rosji? B. żołnierz GROM-u wyjaśnia kim są
Rosja chce zmienić nazwy polskich miast
Rosja chce, aby Wrocław był nazywany Breslau, a Gdańsk - Danzig. Na tym jednak nie koniec. Łódź w przekazach Rosjan ma nazywać się Litzmannstadt, a Szczecin - Stettin.
Na polską stolicę Rosjanie chcą mówić Warschau, a na Kraków - Krakau. Służby Władimira Putina chcą także, aby Legnicę nazywać Liegnitz, a Gdynię - Gdingen.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Królewiec, a nie Kaliningrad. Jest decyzja
Przypomnijmy, że 9 maja Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, działająca przy Głównym Geodecie Kraju, przekazała, że na "125. posiedzeniu w dniu 12 kwietnia 2023 roku uchwaliła, że dla miasta o rosyjskiej nazwie Kaliningrad zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i niezalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad".
W komunikacie zaznaczono również, że dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto, zalecana jest polska nazwa "obwód królewiecki". W związku z tym niezalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy "obwód kaliningradzki". Zmiany weszły w życie z dniem ogłoszenia, czyli 9 maja. 42 proc. Polaków popiera ten pomysł.
Przeczytaj też:
Źródło: Twitter Bartłomiej Wypartowicz
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski