Trwa ładowanie...

Miał być cios "w portfel Putina". "To nie jest poważna decyzja" [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 283. dzień rosyjskiej inwazji. W sobotę Rada UE wyznaczyła górny pułap ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dol. Niedługo potem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentował, że "nie jest to poważna decyzja", bo jest to poziom zupełnie komfortowy dla budżetu państwa-agresora. - Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 mld dol., dalej będą mogli sponsorować terrorystyczne reżimy i siać destabilizację. To słaba pozycja – ocenił. Dodał, że "jest tylko kwestią czasu, kiedy i tak trzeba będzie zastosować poważniejsze instrumenty". Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wołodymyr ZełenskiWołodymyr ZełenskiŹródło: East News, fot: HANDOUT
d4lbsqv
d4lbsqv
  • Sieć obiegają filmy, na których atakowani przez ukraińskie siły Rosjanie bardzo wolno (lub wcale) reagują na spadające i wybuchające w ich okopach granaty. Istnieje duże ryzyko, że rosyjscy żołnierze padają ofiarami hipotermii. - Następuje totalne zobojętnienie, człowiek zaczyna przysypiać. Jest się w stanie półletargu. Jeśli jest się w tym stanie kilka dni, nie ma czego ratować - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Maciej Matysiak, pułkownik rezerwy, ekspert fundacji Stratpoints i były zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
  • Prezydent Francji uważa, że państwa Zachodu powinny przygotować się do rozmów z Putinem, jeśli ten wróci do rozmów. - Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa Rosji - stwierdził również Emmanuel Macron.
  • W pobliżu Bachmutu siły ukraińskie zestrzeliły wielozadaniowy bombowiec taktyczny Su-34. Jak wyjaśniono, rosyjski samolot udało się strącić przy użyciu ręcznej wyrzutni rakiet. Maszyna Putina kosztowała 36 mln dolarów.
  • Rosyjskie dowództwo stara się ukrywać rzeczywiste przyczyny śmierci zmobilizowanych rekrutów, którzy polegli w Ukrainie - wynika z nagrania przechwyconego przez ukraiński wywiad. Chodzi o uniknięcie buntu, ale tłumaczenia są tak kuriozalne, że Rosjanie nie wierzą władzom.
Trwa łączenie
21:52, 03.12.2022

W centrum Mariupola Rosjanie zbudowali dużą bazę wojskową.

21:41, 03.12.2022

Już teraz wiadomo jak ukraińska flaga znalazła się na lewym brzegu Dniepru pod Chersoniem.

21:26, 03.12.2022

Podsekretarz stanu USA Victoria Nuland spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Mój główny sygnał to sygnał solidarności w tych dniach, kiedy Putin wszedł na nowy poziom barbarzyństwa. Jednak Ukraina wygrywa w tej wojnie, Putin ją przegrywa, a my was wspieramy” - podkreśliła przedstawicielka amerykańskiej dyplomacji. 

21:09, 03.12.2022

W sobotę na zachodzie Mołdawii rozpoczęto przesył gazu ziemnego rurociągiem biegnącym z Rumunii. Nowa inwestycja, łącząca rumuńskie Jassy z mołdawskim Ungheni, ma pomóc władzom w Kiszyniowie uniezależnić się od surowca z Rosji. 

21:01, 03.12.2022

Opozycyjny czeczeński bloger Tumso Abdurachmanow, który wielokrotnie krytykował przywódcę Czeczenii Ramzana Kadyrowa, przestał dawać znaki życia. Ostatnio przebywał w Szwecji, gdzie otrzymał azyl polityczny w 2021 roku. Obrońcy praw człowieka i dziennikarze nie byli w stanie skontaktować się z nim już trzeci dzień, a kanały Telegram rozpowszechniają informacje o morderstwie blogera - podał rosyjski niezależny serwis The Insider.  

20:49, 03.12.2022

Kolejne ukraińskie zdobycze pod Bachmutem.

20:25, 03.12.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uważa, że wyznaczenie górnego pułapu ceny rosyjskiej ropy na poziomie 60 dol. „nie jest poważną decyzją”, bo jest to poziom zupełnie komfortowy dla budżetu państwa-agresora. - Rosyjski budżet otrzyma rocznie 100 mld dol. – zaznaczył.  


- Te pieniądze zostaną przeznaczone nie tylko na wojnę i dalsze sponsorowanie przez Rosję innych terrorystycznych reżimów i organizacji. Te pieniądze zostaną przeznaczone na dalszą destabilizację tych krajów, które teraz starają się uniknąć poważnych decyzji – powiedział Zełenski w wieczornym wystąpieniu opublikowanym na Telegramie. 


- Rosja już spowodowała kolosalne straty dla wszystkich krajów świata, celowo destabilizując rynek energetyczny, a świat w żaden sposób nie może się zdecydować na jej prawdziwe energetyczne rozbrojenie. To słabe stanowisko – ocenił Zełenski. Przypomniał, że m.in. Polska i państwa bałtyckie proponowały ustalenie górnego pułapu cen rosyjskiej ropy na 30 dol. 


Według prezydenta Ukrainy „jest tylko kwestią czasu, kiedy i tak trzeba będzie zastosować poważniejsze instrumenty”. - Szkoda, że ten czas zostanie zmarnowany – oświadczył. 


Rada UE (państwa członkowskie) poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dol. za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu. 

20:05, 03.12.2022

Ktoś zawiesił ukraińską flagę na okupowanym, czyli wschodnim, brzegu Dniepru. 

20:00, 03.12.2022

W rozmowie z TF1 Emmanuel Macron powiedział też, że "w nadchodzących tygodniach będziemy musieli pomagać Ukrainie w stawianiu oporu, pomagać Ukraińcom, by wytrzymali, kontynuować pomoc wojskową, unikać eskalacji i działać bardzo precyzyjnie, by ochraniać elektrownie atomowe i przygotować grunt pod dialog w oczekiwaniu na dzień, w którym wszyscy wrócą do stołu rozmów".


Zapewnił jednocześnie, że wierzy w prawo narodów do samostanowienia i zapowiedział, że Francja będzie kontynuować dostawy broni na Ukrainę.

19:57, 03.12.2022

W wywiadzie dla telewizji TF1, nagranym podczas niedawnej wizyty prezydenta Francji w USA, Emmanuel Macron mówił, że “Europa powinna zaplanować architekturę bezpieczeństwa na przyszłość”. 


"Oznacza to, że jednym z zasadniczych punktów, którymi musimy się zająć – jak to zawsze mówił prezydent Putin - jest obawa, że NATO podejdzie do jego drzwi i rozmieści broń, która może zagrozić Rosji" - powiedział Macron. 


“Ta kwestia będzie wchodzić w zakres przyszłych ustaleń pokojowych, więc musimy się zastanowić, z jednej strony, jak będziemy chronić państwa członkowskie i naszych sojuszników, a z drugiej strony, jakie dać gwarancje Rosji w dniu, gdy wróci do stołu negocjacyjnego” - stwierdził prezydent Francji.  

19:42, 03.12.2022

W Ukrainie zginął rosyjski major Artem Siergiejewicz Kokorew. Mężczyzna miał 35 lat. Jest to jednym z przeszło 1500 rosyjskich oficerów, jacy do dziś zostali zabici w walkach w Ukrainie.   

19:38, 03.12.2022

Straty materialne w Charkowie, powstałe w wyniku ostrzału miasta przez Rosjan, szacowane są na 9 mld dolarów - podał Ihor Terechow, mer Charkowa. 

19:13, 03.12.2022

Tak wygląda lotnisko w Czornobajiwce pod Chersoniem po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji.

18:51, 03.12.2022

Rosyjski oligarcha został aresztowany, w swojej wartej wiele milionów funtów posiadłości w Londynie, pod zarzutem prania pieniędzy - poinformowała w sobotę brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA). Mężczyzna został już zwolniony za kaucją.


NCA nie podała nazwisk żadnego z aresztowanych, ale według rosyjskich mediów niezależnych, w tym portalu Agienstwo-Nowosti i telewizji Nastojaszczeje Wriemia, może chodzić o rosyjskiego biznesmena, założyciela i udziałowcę Alfa Group Michaiła Fridmana – zgadza się m.in. jego wiek. Nazwisko Fridmana podaje także ukraiński portal Ukrainska Prawda, powołując się na trzy anonimowe "źródła w kręgach biznesowych". W tym samym tekście portal podaje, że inni rozmówcy twierdzą, że Fridman znajduje się w domu w Londynie. 

18:32, 03.12.2022

W sobotę rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu spotkał się z białoruskim dyktatorem Alaksandrem Łukaszenką. Ten w czasie spotkania zapewnił Szojgu, że „wszystko, co Białorusini powinni zrobić na mocy ustaleń (z Rosją), zrobimy”. 


Jak wynika z opublikowanych fragmentów spotkania, Łukaszenka oceniał również, że strona ukraińska nie chce rozmów pokojowych, więc „specjalna operacja”, jak Rosja nazywa wojnę przeciwko Ukrainie, nie zostanie przerwana. 


- Jeśli oni chcą walczyć do ostatniego czy to Ukraińca, czy to Polaka czy najemników, to ich sprawa, to ich prawo – mówił białoruski dyktator. 

18:14, 03.12.2022

Rada UE (państwa członkowskie) poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu. 

17:47, 03.12.2022

Ukraińska armia podała, że w okolicach miejscowości Pidhorodne (obwód doniecki) zestrzelono rosyjski samolot wojskowy. Nie sprecyzowano jednak jakiego typu była to maszyna.  

17:22, 03.12.2022

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku. 


Gromadzenie czegoś, co branża naftowa nazywa "flotą cieni", jest próbą przezwyciężenia nowych międzynarodowych ograniczeń w sprzedaży ropy - wyjaśnia "FT", przypominając, że restrykcje te obejmują wchodzący w życie w poniedziałek w UE zakaz importu ropy drogą morską oraz nowy, uzgodniony w piątek w przez UE i G7 globalny pułap cenowy na poziomie 60 dolarów za baryłkę. 

17:18, 03.12.2022

“Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przyjechał do Mińska w sobotę i już w godzinę później podpisał poprawki do regionalnego porozumienia dotyczącego bezpieczeństwa” - podał Białoruski Hajun. 


Białoruski Hajun wskazuje, że podpisanie dokumentów nastąpiło w pośpiechu i dość nietypowych okolicznościach: 

  •  wizyta Szojgu nie była wcześniej zapowiedziana 
  • mniej niż w godzinę po jego przyjeździe, szefowie resortów obrony Białorusi i Rosji podpisali protokół z poprawkami do umowy o bezpieczeństwie i współpracy wojskowej; 
  • z opublikowanych zdjęć wynika, że w spotkaniu uczestniczyli również sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Aleksander Wolfowicz i szef kompleksu wojskowo-przemysłowego Dmitrij Pantus; 
  • dokumenty zostały podpisane nie w gmachu białoruskiego ministerstwa obrony, ale bezpośrednio na lotnisku wojskowym w Maczuliszczy, co jest nietypowe i wskazuje na pewien pośpiech; 
  • wreszcie, zaraz po podpisaniu dokumentów, Szojgu pojechał na spoktanie z Alaksandrem Łukaszenką. 
16:58, 03.12.2022

Świadectwo dramatycznej sytuacji w Mariupolu.

16:44, 03.12.2022

W sobote po południu w Sankt Petersburgu wybuchł pożar centrum samochodowego. W akcję gaśniczą zaangażowanych jest 12 jednostek straży pożarnej - podała agencja RIA Novosti. 

16:34, 03.12.2022

W sobotę na Kramatorsk spadły cztery rosyjskie rakiety. Nie ma wiadomości o ofiarach - podała agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.  

16:27, 03.12.2022

Czeska firma Excalibur Army modernizuje co najmniej 90 czołgów T-72 na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. Montowane w nich są między innymi nowe kamery termowizyjne oraz ochrona dynamiczna.

16:23, 03.12.2022

W Turcji odbył się lot testowy, podczas którego dron Bayraktar Akinci użył bomb kierowanych TOLUN. Próba zakończyła się sukcesem - podał Kanał 24, opierając się na komunikacie agencji Anadolu.  


Mini-bomby TOLUN zostały odpalone w kierunku celu oddalonego o 30 km z wysokości 8 tys. metrów. Jak zaznaczono, był to pierwszy lot ćwiczebny nowego tureckiego drona z wykorzystaniem takiego uzbrojenia. 

16:04, 03.12.2022

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu przybył na Białoruś. Ma rozmawiać ze swoim białoruskim odpowiednikiem Wiktarem Chreninem o „aktualnych zagadnieniach dwustronnej współpracy wojskowej i wojskowo-technicznej” – podała rosyjska agencja TASS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4lbsqv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4lbsqv
Więcej tematów