Negocjacje czy kapitulacja? Macron o Putinie
Prezydent Francji uważa, że państwa Zachodu powinny przygotować się do rozmów z Putinem, jeśli ten się na nie zdecyduje. - Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa Rosji - stwierdził również Emmanuel Macron.
- To będzie jeden z czynników pokoju, więc musimy być na to przygotowani: co jesteśmy gotowi zrobić, jak mamy bronić swoich sojuszników i państw członkowskich NATO, a jednocześnie dać Rosji gwarancje bezpieczeństwa, gdy wróci do stołu rozmów - powiedział Macron w wywiadzie wyemitowanym w sobotę przez francuską telewizję TF1.
"Jak zawsze mówił prezydent Putin"
- Oznacza to, że jedną z podstawowych kwestii, do jakich musimy się odnieść - jak zawsze mówił prezydent Putin - jest obawa Rosji, że NATO podejdzie tuż pod jej drzwi, oraz jej obawa przed rozmieszczeniem broni, które mogłyby zagrozić Rosji - stwierdził.
W rozmowie z TF1 Macron powiedział też, że "w nadchodzących tygodniach będziemy musieli pomagać Ukrainie w stawianiu oporu, pomagać Ukraińcom, by wytrzymali, kontynuować pomoc wojskową, unikać eskalacji i działać bardzo precyzyjnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Nocny atak na bazę Rosjan. Żołnierze Putina uciekali w popłochu
- Musimy ochraniać elektrownie atomowe i "przygotować dialog" na dzień, w którym wszyscy wrócą do rozmów - komentował francuski przywódca. Zaznaczył jednocześnie, że wierzy w prawo narodów do samostanowienia i zapowiedział, że Francja będzie kontynuować dostawy broni do Ukrainy.
Cytowana przez Reutersa rozmowa została nagrana podczas wizyty Macrona w USA w tym tygodniu.
Reuters o negocjacjach z Rosją
Wielu przedstawicieli Ukrainy i państw zachodnich jest przeciwnych jakimkolwiek negocjacjom z Putinem, które "nagradzałyby go ustępstwami po niemal 10 miesiącach wojny, szczególnie że Ukraina wyparła rosyjskie siły z dużych obszarów w ciągu ostatnich trzech miesięcy" - przypomniał Reuters. Co bardziej zapalczywi mówią wręcz o konieczności dążenia do kapitulacji Putina ws. Ukrainy.
Słowa prezydenta Francji sugerują tymczasem, że ze zrozumieniem odnosi się on do zapewnienia Moskwie gwarancji bezpieczeństwa - oceniła agencja. Także kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował w czwartek, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie, "jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów".
Jak wskazuje ekpert Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych Łukasz Maślanka, "Francja i Niemcy są gotowe do powrotu do starych błędów".
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Źródła: reuters.com, AFP, PAP