Trwa ładowanie...

Ukraina reaguje na ruch Rosji. Chce pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

Od piątku na okupowanych terenach w Ukrainie rosyjskie wojsko przeprowadza pseudoreferenda. Ma to być pretekst do anektowania zagrabionych terenów. Spotkało się to ze zdecydowanym sprzeciwem ze strony Kijowa. Rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko poinformował, że w związku z pseudoreferenami, Ukraina wnioskuje o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posiedzenie ma się odbyć we wtorek.

Ukraina reaguje na ruch Rosji. Chce pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZUkraina reaguje na ruch Rosji. Chce pilnego zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZŹródło: East News, fot: ANATOLII STEPANOV
d3mf6r0
d3mf6r0

Pseudoreferenda zorganizowano w Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej, a także w kontrolowanych przez Rosję fragmentach obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Jak twierdzą rosyjskie media, frekwencja na koniec pierwszego dnia wyniosła średnio 20 proc. Głosowanie ma potrwać do wtorku.

Ukraińskie władze wskazują, że mieszkańcy okupowanych terytoriów są zmuszani do oddania głosu. Rosjanie nachodzą ludzi w domach, a także straszą zwolnieniami tych, którzy są zatrudnieni.

d3mf6r0

Bezprawne głosowanie potępiły już kraje zachodnie zapowiadając, że nie uznają jego wyników. Ukraina chce, aby presję na Kreml wywarła również Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: ruszyły pseudoreferenda we wschodniej Ukrainie. "To parodia"

"Ukraina poprosiła o zwołanie pilnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z przeprowadzaniem przez Rosję fałszywych referendów na okupowanych terytoriach Ukrainy" - napisał na Twitterze rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

d3mf6r0

Jak dodał "Rosja powinna zostać pociągnięta do odpowiedzialności za dalsze próby zmiany uznanych międzynarodowo granic Ukrainy z naruszeniem Karty Narodów Zjednoczonych"

Posiedzenie RB ONZ ma się rozpocząć we wtorek o godzinie 15:00 czasu lokalnego (21:00 czasu polskiego).

Nielegalne referenda w Ukrainie. Sprzeciw świata

Głos w sprawie pseudoreferendów zabrało również NATO. Sojusz zapowiedział, że nie uzna wyników zorganizowanego przez Rosję głosowania.

W oświadczeniu NATO wezwało wszystkie państwa do odrzucenia działań Rosji, które określono jako "rażące próby podboju terytorialnego w Ukrainie".

d3mf6r0

Źródło: PAP/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mf6r0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3mf6r0
Więcej tematów