Trwa ładowanie...

"Stare hełmy". Szydło ostro o Ukrainie. "Popełniają ogromny błąd"

Ukraina popełnia ogromny błąd - uważa była premier Beata Szydło. Według niej prezydent Wołodymyr Zełenski zaczyna skupiać się na Niemcach i "polityce prowadzonej przeciwko Polsce".

Beata Szydło uważa, że Zełenski "fokusuje się na Niemcy"Beata Szydło uważa, że Zełenski "fokusuje się na Niemcy"Źródło: PAP, fot: PAP/Piotr Polak
dawh8on
dawh8on

W rozmowie z Interią europosłanka i była premier Beata Szydło była pytana o relacje polsko-ukraińskie w związku z embargiem na produkty rolne, jakie utrzymała Polska.

Według niej Ukraina "popełnia ogromny błąd", grożąc pozwem wobec Polski i zapowiadając odwetowe embargo na polskie warzywa i owoce.

- Wydaje się, że przynajmniej część rządu ukraińskiego i, niestety, wygląda na to, że także sam prezydent Zełenski, zaczyna się fokusować na Niemcy i politykę prowadzoną przeciwko Polsce - oceniła. Jak dodała, "znamienna była wypowiedź ministra ukraińskiego, atakująca polski rząd i jednoczesna wypowiedź ministra niemieckiego, który stwierdził, że nie jesteśmy wystarczająco solidarni".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarna lista firm. Minister dał słowo, teraz się tłumaczy. "Czekam na koniec śledztwa"

- I mówi to polityk rządu, który miał problem z wprowadzeniem sankcji dla Rosji na początku wojny i nie potrafił zrealizować pomocy dla Ukrainy. Kiedy my wysyłaliśmy tonami sprzęt, broń i amunicję, Niemcy wysyłali stare hełmy. Polacy od początku wspierali Ukrainę, bo to było i jest w naszym interesie. Uważam jednak, że nie można tego robić bezkrytycznie - podkreśliła Szydło.

dawh8on

Stwierdziła, że Ukraińcy muszą zrozumieć, że polscy rolnicy mają swoje interesy. - Mamy prawo oczekiwać zrozumienia z tamtej strony i partnerstwa. Liczę na to, że ukraińscy politycy przemyślą sprawę i wycofają się z tych błędnych decyzji - mówiła.

Obawy przed wzrostem antyukraińskich nastrojów

Na pytanie, czy ta cała sytuacja może wpłynąć na wzrost nastrojów antyukraińskich w Polsce, była premier odparła, że "antypolskie działania i decyzje, jak zapowiedź embarga na polskie warzywa i owoce czy pozwy przeciwko Polsce, będą niestety wykorzystywane przez tych, którzy chcą, żeby relacje między naszymi narodami i naszymi państwami się pogarszały".

- Polskie społeczeństwo wykazało się naprawdę ogromnym zaangażowaniem i zrozumieniem w sprawie pomocy, jakiej udzielamy Ukrainie, zarówno tej militarnej, jak i humanitarnej. Wydaje mi się, że po stronie ukraińskiej nie ma świadomości, że w pewnym momencie prowadzona przez nich polityka może się obrócić przeciwko nim. Ubolewam nad tym, bo komu to jest na rękę? Oczywiście Putinowi - podkreśliła Szydło.

Była premier nie wie, jaki Ukraińcy mają obecnie cel. - Sama zastanawiam się, czym się ukraiński rząd i prezydent kierują, czy są to ich własne decyzje i kalkulacje czy jednak oparte na podpowiedziach, płynących z innych źródeł, krajów, które od lat prowadzą politykę antypolską - powiedziała.

dawh8on

- Jeśli to drugie, to tym większy błąd Ukrainy i szybko się o tym przekonają. Takie sojusze nie wyjdą im na dobre w ostatecznym rozrachunku - oceniła.

Afera wizowa. Szydło uważa, że Rau już ją "wyjaśnił"

Szydło komentując aferę wizową stwierdziła, że minister Zbigniew Rau "wyjaśnił już tą sprawę", a na dodatek badają ją służby i prokuratura.

- Myślę, że nie należy jej łączyć z kampanią wyborczą, choć niestety nasi konkurenci polityczni próbują z tego zrobić temat wyborczy. A jeśli jeszcze do tego włączają się Niemcy, to tylko potwierdza to przypuszczenie, że próbują różnymi sposobami wpływać na kampanię wyborczą w Polsce - stwierdziła Szydło.

Odnosząc się do nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, zaznaczyła, że trwa sprawdzanie, jaka była skala tego zjawiska i kto za tym stał.

dawh8on

- Na razie wiemy, że skala nie była tak wielka, jak usiłuje to wszystkim wmówić opozycja, a stała za tym grupka nieuczciwych ludzi, którzy powinni ponieść odpowiedzialność - powiedziała Szydło.

Źródło: Interia

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dawh8on
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dawh8on
Więcej tematów