Trwa ładowanie...

Klamka zapadła. Niemieckie media: Scholz zdecydował ws. czołgów [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 335. dzień rosyjskiej inwazji. Po wielu tygodniach oporów i nacisków ze strony zachodnich krajów, Niemcy zdecydowały się zgodzić na dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2 - donosi "Der Spiegel". Niemiecki tygodnik podkreśla jednocześnie, że sam Berlin także przekaże swoje maszyny Kijowowi w postaci co najmniej jednej kompanii czołgów. O tym, że kanclerz Niemiec w środę poinformuje o zmianie decyzji informował wcześniej Bloomberg. To nie jedyne przełomowe doniesienia ws. pomocy Ukrainie. Kolejne media przekazują we wtorek, że Waszyngton także przekaże Kijowowi czołgi - Abramsy. Według Politico ma chodzić nawet o 30-50 maszyn. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Jest zgoda Niemiec na dostarczenie Ukrainie Leopardów 2 - donosi "Der Spiegel".
Dostawca: PAP/EPA.
VALDA KALNINAJest zgoda Niemiec na dostarczenie Ukrainie Leopardów 2 - donosi "Der Spiegel". Dostawca: PAP/EPA. VALDA KALNINAŹródło: PAP, fot: VALDA KALNINA
d4cy3ap
d4cy3ap
  • Prezydent Ukrainy, przy okazji wizyty w Kijowie fińskiego odpowiednika, stwierdził, że rosyjskie dowództwo zbiera siły i przygotowuje się do odwetu. Zełenski wyjaśnił, że przekazał prezydentowi Finlandii informacje dotyczące planów rosyjskiej ofensywy i o ukraińskich przygotowaniach na następny atak na masową skalę.
  • Ukraińska armia informuje, że na wschodzie Ukrainy zaobserwowano nietypowe ruchy Rosjan, którzy mają ewakuować stamtąd rodziny swoich żołnierzy. "Od 10 dni w niektórych miejscowościach obwodu ługańskiego obserwuje się spadek liczebności personelu wroga" - donosi ukraiński Sztab Generalny.
  • Zamiast dostarczać jedzenie na front ukraińskim obrońcom, kradli je i odsprzedawali w sklepach, zbijając przy okazji prywatne fortuny. Takie afery wstrząsają ostatnio Ukrainą. - Zełenski musiał już podjąć stanowcze kroki. To mogło niweczyć ukraińskie wysiłki wojenne - mówi WP Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie i tłumaczy serię dymisji ważnych ukraińskich urzędników.
Trwa łączenie
22:39, 24.01.2023

Autor tekstu w "Politico" o planach przekazania Ukrainie przez administrację Bidena czołgów Abrams poinformował na swoim profilu, że z najnowszych doniesień wynika, iż będzie to 30 maszyn. 


22:29, 24.01.2023

W okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy eksplodowało auto kobiety podejrzanej o przekazywanie Rosjanom danych o przeciwnikach władz okupacyjnych - podały we wtorek lojalne wobec Kijowa władze miasta. Kobieta jest w szpitalu, jej stan nie jest znany.

"Eksplodował samochód Wałentyny Mamaj. To właśnie ona pomagała okupantom w znalezieniu patriotów ukraińskich, którzy mogli stawiać opór (...) Pomagała też w organizacji pseudoreferendum. Na razie jest w szpitalu, o jej stanie nic teraz nie wiadomo" - powiedziała Wiktoria Halicyna, przedstawicielka rady miejskiej Berdiańska lojalnej wobec władz w Kijowie. Jej wypowiedź przekazała agencja Ukrinform.

22:10, 24.01.2023

Autor tekstu w "Politico" o planach przekazania Ukrainie przez administrację Bidena czołgów Abrams poinformował na swoim profilu, że z najnowszych doniesień wynika, że będzie to 30 maszyn.22:05, 24.01.2023

Dwaj brytyjscy wolontariusze, którzy na początku stycznia zaginęli w okolicach Sołedaru we wschodniej Ukrainie, zginęli, gdy pomagali prowadzić ewakuację z tego miasta - poinformowała w oświadczeniu wydanym we wtorek rodzina jednego z nich.

48-letni Andrew Bagshaw, który mieszkał w Nowej Zelandii, i 28-letni Christopher Parry z Truro w Kornwalii, byli zaginieni od 7 stycznia. Dzień wcześniej obaj wyjechali z Kramatorska do Sołedaru. Już kilka dni później rosyjska najemnicza Grupa Wagnera przekazała informację o odnalezieniu ciała jednego z Brytyjczyków, ale nie wskazała, o którego z nich chodzi.

21:59, 24.01.2023

To wideo pokazuje, jak radzą sobie z rosyjskimi dronami ukraińscy żołnierze.

21:51, 24.01.2023

Rosjanie kontynuują tajną mobilizację na Krymie kosztem miejscowych  Ukraińców - poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wezwania otrzymują w szczególności niemal wszyscy pracownicy cywilni. 

21:43, 24.01.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji odniósł się na Facebooku do informacji związanych z decyzją Niemiec ws. Leopardów. Przytoczył swoją rozmowę z "europejskim kolegą" i wspomniał o samolotach F-16.


"- Teraz F-16?


- Tak


- Biorę się do pracy, przyjacielu.


Właśnie otrzymałem pytanie od europejskiego kolegi. I odpowiedziałem mu. On wie, co robić” – napisał Dmytro Kułeba. 

21:33, 24.01.2023

Białoruskie firmy produkują przeciwczołgowe zapory - "zęby smoka" - dla armii rosyjskiej - przekazał niezależny portal białoruski Motolko.Help. Według tych doniesień, produkcja na rzecz Rosji jest masowa. 

21:25, 24.01.2023

"The New York Times" informuje, że Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Walerij Załużnyj, otrzymał w spadku milion dolarów. 


Miał je odziedziczyć po Amerykaninie ukraińskiego pochodzenia. Co kluczowe, Załużnyj wszystkie pieniądze przekazał na potrzeby ukraińskiej armii. 

GETTY
21:17, 24.01.2023

Prezydent Finlandii oświadczył we wtorek w Kijowie, że jego kraj może szkolić ukraińskich żołnierzy i zapewnił, że stanowisko Helsinek w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard „jest konstruktywne”.


„Możemy szkolić ukraińskich wojskowych. Jesteśmy jednym z niewielu państw w Europie z powszechnym obowiązkiem wojskowym” – powiedział po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Niinisto, pytany przez dziennikarzy o dostawy czołgów Leopard dla walczącej z Rosją Ukrainy odpowiedział, że jego kraj popiera przekazanie większej liczby tych maszyn.

„Powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, że dyskusja, która toczy się wokół przekazania czołgów, dotyczy większego oddziału. Jeden czołg stąd, drugi stamtąd to za mało. To powinien być silny oddział (…). Omawiamy możliwość stworzenia takiego oddziału. Przyłączymy się do jego stworzenia” – zapewnił.

PAP
21:12, 24.01.2023

- Stany Zjednoczone uznają decyzję każdego rządu o wsparciu Ukrainy za suwerenną i doceniają wszelkie kroki, które wzmacniają zdolność tamtejszych sił zbrojnych do obrony własnego kraju - powiedziała we wtorek Karine Jean-Pierre.


Rzeczniczka Białego Domu odniosła się w ten sposób do prośby o komentarz ws. prawdopodobnej decyzji Niemiec o przekazaniu Ukrainie czołgów Leopard 2, o czym donosi dziś "Der Spiegel".


Wcześniej część mediów informowała, że Waszyngton po decyzji Berlina, zrobi to samo i zapowie przekazanie czołgów Abrams. Jean-Pierre nie odniosła się do tych doniesień. 

GETTY
21:02, 24.01.2023

Kolejny rosyjski ostrzał w Chersoniu. Jak poinformowały lokalne władze, Rosjanie uderzyli m.in. w szpital położniczy, szkołę i poliklinikę. Według wstępnych informacji, nie ma ofiar.

20:55, 24.01.2023

Rosyjska federacja piłkarska poinformowała, że kontynuuje rozmowy z UEFA ws. powrotu rosyjskich klubów do europejskich rozgrywek, z których zostały wykluczone po napaści Rosji na Ukrainę. 


"Strony uzgodniły procedurę dalszych negocjacji i zgodziły się, co do kontynuacji rozmów. Spotkanie twarzą w twarz z udziałem przedstawicieli federacji i UEFA odbędzie się w lutym" - napisał rosyjski związek po negocjacjach z europejską federacją. 

20:47, 24.01.2023

- Żadna inna kwestia bezpieczeństwa narodowego nie jest dziś ważniejsza niż szybkie członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO - podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson, odnosząc się do decyzji Turcji o anulowaniu rozmów ws. ratyfikacji akcesji państw nordyckich do Sojuszu.


"Są siły w Szwecji i poza krajem, które chcą aby nasze członkostwo się opóźniło" - powiedział Kristersson na zwołanej we wtorek wieczorem konferencji prasowej, odnosząc się do weekendowych protestów i spalenia Koranu, co rozwścieczyło Ankarę.


Jednocześnie przyznał, że nie interpretuje wypowiedzi prezydenta Turcji o braku możliwości wstąpienia Szwecji do NATO jako całkowitej odmowy. "Chcemy wrócić do funkcjonującego dialogu z Turcją" - zaznaczył.

PAP
20:39, 24.01.2023

Szwajcaria oferuje pomoc w dostawie amunicji i czołgów do Ukrainy - donosi szwajcarski dziennik "Neue Zürcher Zeitung".  


Tamtejsza Komisja Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej chce, aby Niemcy, Dania i Hiszpania mogły przewieźć broń ze Szwajcarii do Ukrainy. 


O pomoc do Szwajcarii apelował w ostatnim czasie szef NATO. - Nie chodzi o neutralność. Chodzi o prawo do samoobrony - podkreślał w trakcie spotkania w Davos.

20:33, 24.01.2023

Ukraiński Pałac Prezydencki poinformował kto zastąpi dotychczasowego wiceszefa biura prezydenta - Kyryło Tymoszenkę. Powołanie we wtorek wieczorem otrzymał Ołeksij Kułeba. 


O dymisjach w kręgu Wołodymyra Zełenskiego piszemy tu.

20:28, 24.01.2023

Zamiast dostarczać jedzenie na front ukraińskim obrońcom, kradli je i odsprzedawali w sklepach, zbijając przy okazji prywatne fortuny. Takie afery wstrząsają ostatnio Ukrainą. - Zełenski musiał już podjąć stanowcze kroki. To mogło niweczyć ukraińskie wysiłki wojenne - mówi WP Jan Piekło, były ambasador RP w Kijowie i tłumaczy serię dymisji ważnych ukraińskich urzędników

20:09, 24.01.2023

"The Wall Street Journal" informuje, że Stany Zjednoczone zamierzają zwiększyć produkcję pocisków artyleryjskich o 500 procent w ciągu dwóch lat. "Produkcja pocisków 155 mm, których tak bardzo potrzebuje Kijów, wzrośnie do 90 tys.  miesięcznie w ciągu dwóch lat" - pisze gazeta.

20:01, 24.01.2023

- Dla Ukrainy jest bardzo ważne, by Białoruś nie utraciła niepodległości  i nie dołączyła do haniebnej wojny - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odpowiadając na wcześniejsze słowa Alaksandra Łukaszenki podkreślił, że Ukraina nie zamierzała i nie zamierza napadać na Białoruś. 

19:53, 24.01.2023

Zdecydowaliśmy o przekazaniu ukraińskiej stronie czołgów Leopard, zestawiając to z inicjatywą zbiórki wśród sojuszników. Ukraina potrzebuje nowoczesnego sprzętu, by obrońcy byli w stanie podołać zadaniu i odeprzeć rosyjską nawałę - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.


- Liczę, że większa liczba czołgów dla Ukrainy się zbierze. Nie mamy specjalnych wątpliwości, że zbliża się czas rosyjskiej ofensywy – zaznaczył.

PAP
19:44, 24.01.2023

Z kolei agencja Associated Press przekazuje, że Stany Zjednoczone są gotowe, w ślad za Niemcami, ogłosić dostawę czołgów Abrams do Ukrainy. Według agencji administracja Joe Bidena zamierza złożyć oświadczenie w tej sprawie 25 stycznia. Po tym, jak Berlin otwarcie ogłosi dostawy niemieckich czołgów Leopard 2 do Kijowa. 

GETTY
19:35, 24.01.2023

Portal Politico twierdzi, że kanclerz Niemiec decyzję o przekazaniu czołgów Leopard 2 Ukrainie ogłosi w środę w trakcie swojego wystąpienia w Bundestagu.

PAP
19:29, 24.01.2023

W Mariupolu doszło do eksplozji w koszarach z 200 rosyjskimi żołnierzami – informuje doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko. - W tych barakach stacjonowało ponad 200 okupantów z Kaukazu, Dagestańczyków lub kadyrowców. Nie jest jeszcze możliwe ustalenie dokładnych strat wroga, ale nie ma wątpliwości, że są duże – powiedział Andriuszczenko. 

19:21, 24.01.2023

Amerykańcy wojskowi sugerują dowódcom sił Kijowa zmianę taktyki i skoncentrowanie się na walkach na południowym odcinku frontu -  przekazuje CNN, powołując się na źródła w administracjach USA i Ukrainy. Propozycja Zachodu wiąże się jednak ze zmianą nastawienia do obrony rejonu Bachmutu. 

19:13, 24.01.2023

Premier Holandii poinformował, że jego kraj rozważa zakup 18 czołgów Leopard 2 leasingowanych od Niemiec, a następnie przekazanie ich Ukrainie. 

19:04, 24.01.2023

Rosja będzie w stanie prowadzić wojnę przeciw Ukrainie przez okres do trzech lat dzięki obecnym rezerwom w juanach i pod warunkiem, że dochody Kremla z ropy nie spadną radykalnie - wynika z prognoz agencji Bloomberga, opisanych przez rosyjski portal Insider.


Bloomberg, który opiera swoje opinie na prognozach Citigroup i własnych analityków, zaznacza, że Moskwa dysponuje sporą "poduszką bezpieczeństwa" dzięki rezerwom w juanach. Analitycy Bloomberga uważają, że rezerwy te wyczerpią się w bieżącym roku tylko wtedy, gdy średnia cena ropy rosyjskiej spadnie poniżej 25 USD za baryłkę. Citigroup uważa zaś, że Rosja zużyje te rezerwy nawet wtedy, gdy średnia cena roczna będzie wynosić 35 USD.

PAP
18:51, 24.01.2023
pilne

Tygodnik podkreśla jednocześnie, że Berlin także przekaże swoje maszyny w liczbie co najmniej jednej kompanii czołgów Leopard 2A6.

Źródło: WP Wiadomości, PAP, Twitter, Ukraińska Prawda, Ukrinform, Reuters, CNN, Interfax, TASS, RIA Nowosti

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cy3ap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4cy3ap
Więcej tematów